LU uzstāsies kognitīvo zinātņu eksperti no visas pasaules

Apollo
0 komentāru

Latvijas Universitātē (LU) 16. – 18. maijā notiks 9. Starptautiskais kognitīvo zinātņu, loģikas un komunikācijas simpozijs «Uztvere un koncepti», ko organizē Latvijas Universitātes Kognitīvo zinātņu un semantikas centrs sadarbībā ar Makmāstera universitātes (Kanāda) Filozofijas departamentu.

LU uzstāsies kognitīvo zinātņu eksperti no visas pasaules

Foto:Publicitātes foto

Simpozija dalībnieku uzmanības lokā galvenokārt būs jautājumi, kas saistīti ar uztveres un konceptu (zināšanu struktūru) savstarpējām attiecībām. Piemēram, vai koncepti ir saistīti ar mūsu uztveres pieredzi vai uztveres pieredze ir atkarīga no mums piemītošiem konceptiem un vai uztvere bez konceptiem vispār ir iespējama?

Šogad simpozija lūgtie organizatori ir uztveres un konceptu pētnieki – Pitsburgas Universitātes (ASV) profesors Eduārs Mašerī (Machery) un Ņujorkas Pilsētas universitātes profesors Džesijs Prinzs (Prinz).

Arī ielūgtie referenti ir izcili kognitīvzinātnieki: Austrālijas Nacionālās universitātes profesors un Ņujorkas Universitātes (ASV) viesprofesors Deivids Čalmerss (Chalmers), Edinburgas Universitātes (Apvienotā Karaliste) profesors Endijs Klarks (Clark), Indiānas Universitātes Blūmingtonā (ASV) profesors Roberts Goldstons (Goldstone), Kalifornijas Universitātes Bērklijā (ASV) profesors Alva Noe (Noe), Raisa Universitātes (ASV) profesors Keisijs Okalagans (O’Callaghan) un citi, kuru darbība ir nozīmīga tēmas «Uztvere un koncepti» ietvaros.

D. Čalmersa pienesums galvenokārt saistāms ar vienu no centrālajiem jautājumiem psihes filozofijā – apziņas problemātiku. Viņa kolēģis E. Klarks, ar kuru D. Čalmerss kopīgi strādājis pie paplašinātās psihes tēzes, pārstāv kognitīvo zinātņu virzienu, kas pēta iemiesoto (embodied) kognīciju. Šī virziena uzskatu centrā ir atziņa, ka kognīcija risinās psihes, ķermeņa (smadzeņu) un apkārtējās vides mijiedarbībā. Arī A. Noes uzskati saistīti ar iemiesotās kognīcijas paradigmu, un viņa aktīva teorētiskā darbība veltīta tieši uztveres problemātikai. R. Goldstons pārstāv kognitīvās psiholoģijas jomu. Ievērības cienīga un interesentus aizraujoša ir viņa vadītā Uztvērumu un konceptu laboratorija, ar kuras darbību var iepazīties internetā - http://cognitrn.psych.indiana.edu/ un piedalīties tiešsaistes eksperimentā. K. Okalagans pievērsies multimodālajai, skaņas, runas un mākslas (tās plašākajā nozīmē) uztverei. Simpozijā viņš uzstāsies ar referātu par uztveres pieredzi un to saistību ar dažādajām maņām.

«Šis ir līdz šim apjomīgākais simpozijs, kādu esam organizējuši.» Profesors komentē: „Vairāku gadu darba rezultātā izdevies sapulcināt nozīmīgākos konceptu un uztveres pētniekus, lai rastu atbildes uz dažādiem vitāli svarīgiem jautājumiem par cilvēka zināšanu būtību, avotiem un izpausmes formām, to saistību ar uztveri un sajūtām. Gandarī, ka simpozijs būs saistošs dažādu nozaru pārstāvjiem,» atzīmē Latvijas Universitātes Kognitīvo zinātņu un semantikas centra direktors un viens no simpozija organizētājiem profesors Jurģis Šķilters.

Vairākus no simpozija pasākumiem varēs vērot tiešraidē LU portālā, tāpat vēl pirms tā sākuma, 15. maijā plkst. 16.00, LU Mazajā aulā notiks profesora R. Goldstona atklātā lekcija. Plašāks raksts par simpoziju «Uztvere un koncepti», tā organizatoriem un dalībniekiem tiks publicēts arī LU žurnālā Alma Mater, tāpat ar referentiem iepazīstināsim LU portālā un Radio NABA.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Receptes

Vairāk

Valūtu kursi

21.11.2017
Ienākt apollo.lv