Madrides «Real» — joprojām bagātākais futbola klubs pasaulē

Apollo
0 komentāru

Jau 12. gadu pēc kārtas starptautiskā biznesa konsultāciju kompānija «Deloitte» publicē pasaules lielāko (pēc ienākumiem) futbola klubu reitingu «Deloitte Football Money League».

Madrides «Real» — joprojām bagātākais futbola klubs pasaulē

Foto: AP

Pētījums ietver futbola klubu mūsdienīgu un uzticamu finanšu situācijas analīzi. Madrides «Real» komercdirektors atzīst, ka «Deloitte» sporta biznesa eksperti ir vislabākie futbola biznesa analītiķi. 

Madrides «Real» saglabā 1. vietu reitingā jau ceturto gadu pēc kārtas, kluba kopējie ienākumi veido 366 milj. eiro (par 4% vairāk nekā iepriekšējā sezonā). Turklāt arī 2. un 3. vieta nemainās jau vairākus gadus — «Manchester United» ieņem 2. vietu ar 325 milj. eiro ienākumiem (21% pieaugums) un «Barcelona» — 3. vietu ar 309 milj. eiro ienākumiem (6% pieaugums).

Komentē «Deloitte» Latvijas prakses biznesa attīstības direktors Valdis Mitenbergs: «Lai gan Madrides «Real» ienākumi ir auguši tikai par 4%, salīdzinot ar iepriekšējo sezonu, un tas ir pats mazākais ienākumu pieaugums pēdējā laikā, klubs ir dubultojis savus ienākumus kopš 2000. gada.  Turklāt kluba menedžeri ir paziņojuši, ka nākamajā sezonā peļņa būs ap 400 milj. eiro. Ja tā tas notiks, pārējiem klubiem būs diezgan sarežģīti cīnīties ar «Real» par pirmo vietu reitingā nākamgad.»

Gandrīz visiem klubiem, kas iekļauti reitingā, ir bijis ienākumu pieaugums 2007./2008. gada sezonā. Britu mārciņas kursa svārstība ietekmējusi arī Lielbritānijas klubu skaitu reitingā, tomēr septiņi no pasaules 20 bagātākajiem klubiem ir Lielbritānijas izcelsmes — «Manchester United», «Chelsea», «Liverpool», «Arsenal», «Tottenham Hotspur», «Newcastle United» un «Manchester City».

«Ja britu mārciņas kurss pret eiro nebūtu nokritis, reitingā pasaules 20 lielāko klubu skaitā būtu bijuši deviņi, nevis septiņi Lielbritānijas klubi,» piebilst Mitenbergs.

Pirmās 20 vietas reitingā ieņem Eiropas klubi: septiņi no tiem, kā iepriekš minēts, ir Lielbritānijas, četri Vācijas un četri Itālijas klubi, pa diviem no Spānijas un Francijas, bet «Fenerbahce» ir pirmais Turcijas klubs, kas iekļuvis reitingā kopš 1996./1997. gada, kad  šāda reitinga sastādīšana tika sākta.

Futbola biznesam joprojām ir liels potenciāls. Divdesmit lielāko klubu kopējie ienākumi ir izauguši par 6% (jeb par 220 milj. eiro) līdz 3,9 milj. eiro šajā sezonā. Tagad šo klubu kopējā peļņa trīs reizes pārsniedz 20 lielāko klubu kopējo peļņu pirms 12 gadiem, kad «Deloitte» pirmoreiz publicēja šādu reitingu.

Šīs sezonas reitings balstīts uz klubu sniegto informāciju par 2007./2008. gadu, būtībā pirms ekonomiskā krīze nopietni attīstījās. Nākamgad būs jūtamas agrīnas krīzes un mainīgās situācijas pazīmes, bet 2009./2010. gada sezonā būs jau pilnīgāks priekšstats par to, cik dziļi krīze skārusi šo biznesu.

«Futbola industrijas unikalitātes dēļ lielākie klubi netiks dziļi ietekmēti finanšu ziņā. Lielāko klubu spēlēs joprojām ir ievērojami daudz skatītāju, turklāt lielākiem klubiem ir noslēgti translācijas līgumi ar vadošajiem televīzijas kanāliem Lielbritānijā, Vācijā, Francijā un Spānijā. Tomēr klubu menedžeriem būs daudz jāstrādā, lai nodrošinātu finanšu stāvokļa uzlabošanos arī turpmāk,» atzīmē pētījuma autori.

Situāciju Latvijas futbolā raksturo Latvijas Futbola federācijas ģenerālsekretārs Jānis Mežeckis: «Pārskatot mūsu, Latvijas futbola klubu, līdzšinējo gadu finanses, noteikti varam secināt, ka Latvijā futbola klubi nebūt nav peļņu nesošs bizness. Ienākumi no TV translācijām un biļetēm, kuru cenas pielāgotas mūsu skatītāju pirktspējai, mūsu futbola klubiem peļņu nenes. Ņemot vērā pašreizējo ekonomisko situāciju un arī turpmāko gadu perspektīvu, būtiskas izmaiņas šajā situācijā nav paredzamas.»

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Valūtu kursi

25.11.2017
Ienākt apollo.lv