Mežu īpašniekiem būs jāatbrīvo aizsargjoslas ap elektrolīnijām

Apollo
35 komentāri

Turpmāk mežu īpašniekiem pašiem būs jārūpējas par drošību aizsargjoslās ap elektrolīnijām un tās jāatbrīvo no potenciāli bīstamiem kokiem. To paredz otrdien, 9.aprīlī, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā otrreizējai caurlūkošanai Saeimā atbalstītie grozījumi Aizsargjoslu likumā. Šāds risinājums rasts darba grupā, kurā strādāja atbildīgie ierēdņi un nozares pārstāvji, portālu «Apollo» informēja Saeimas Preses dienests.

Mežu īpašniekiem būs jāatbrīvo aizsargjoslas ap elektrolīnijām

Foto: Edijs Pālens/LETA

Otrreizējai caurlūkošanai sagatavotie grozījumi paredz, ka zemes īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam koki jāaudzē tā, lai tie potenciāli neapdraudētu infrastruktūras darbību, un jārūpējas par elektrolīniju savlaicīgu atbrīvošanu no bīstamiem kokiem. Savukārt elektrolīniju īpašnieks bīstamos kokus drīkstēs nocirst tikai tad, ja to nebūs paveicis meža īpašnieks.

Par šādu koku ciršanu meža  īpašniekam vai elektrolīnijas īpašniekam tāpat kā līdz šim būs jāinformē Valsts meža dienests, bet bīstamo koku ciršanai īpaši aizsargājamā dabas teritorijā vai mikroliegumā, izņemot Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta ainavu aizsardzības zonu un neitrālo zonu, būs jāsaņem Dabas aizsardzības pārvaldes atļauja.  

Saskaņā ar darba grupas piedāvāto risinājumu elektrolīniju īpašniekiem nebūs jāmaksā kompensācija mežu īpašniekiem par aizsargjoslās nocērtamajiem bīstamajiem kokiem, un līdz ar to neveidosies papildu izmaksas, kas ietekmētu elektroenerģijas tarifu.

Šī gada janvārī Saeimā pieņemtie grozījumi Aizsargjoslu likumā, ko Valsts prezidents atgrieza Saeimai otrreizējai caurlūkošanai, norādot, ka tiek radīts izņēmums attiecībā uz meža īpašniekiem, lai gan apgrūtinājumi aizsargjoslās ir arī konkrētai infrastruktūrai, paredzēja tiesības mežu īpašniekiem prasīt kompensāciju par izcirstajiem bīstamajiem kokiem no elektrolīniju īpašniekiem.  

Tautsaimniecības komisijas izveidotajā darba grupā strādāja Ekonomikas ministrijas, Zemkopības ministrijas, Latvijas Meža īpašnieku biedrības un akciju sabiedrības «Sadales tīkli» pārstāvji.

Ar grozījumiem Aizsargjoslu likumā paredzēts atvieglot elektrolīniju īpašniekiem objekta uzturēšanu un novērst drošas elektroapgādes apdraudējumu. Tieši krītoši koki mežos rada nozīmīgākos kaitējumus elektrolīnijām, tādēļ ar grozījumiem tiks precizēts gaisvadu elektrolīniju aizsargjoslu platums.

Saskaņā ar likuma izmaiņām aizsargjoslām būs divas daļas - trase, kas jāuztur tīra no kokiem un krūmiem, un josla, kurā atļauta bīstamo koku ciršana, un grozījumi precizē, kādi koki uzskatāmi par potenciāli bīstamiem elektrolīniju nepārtrauktas darbības nodrošināšanai. Šādu koku izciršana tiks veikta pēc situācijas novērtēšanas jau laikus, lai nepieļautu to uzkrišanu elektrolīnijām. Grozījumi arī precizē apdraudošo koku ciršanas kārtību elektrolīniju aizsargjoslās, ārpus tām, kā arī ārkārtas situācijās.

Plānots, ka otrreizējā caurlūkošanā Saeima par grozījumiem Aizsargjoslu likumā lems 18.aprīlī.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Horoskopi

Vairāk
18

2017. gada 18. novembris

Vārda dienas

Doloresa, AleksandrsZanders, Zandars, Latvīte, Latvis, Laisve, Dollija, Dolita, Brīvīte, Brīve, Brīva, Alesandrs, Aleksandris

Valūtu kursi

18.11.2017

Dienas skaistuma deva

Vairāk

Mēneša lasītākie raksti

Ienākt apollo.lv