Ministrijas asi kritizē auditoru funkciju izvērtējumu

Apollo
0 komentāru

Kultūras ministrija (KM), Veselības ministrija un Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) auditoru ziņojumu par valsts budžeta finansējuma samazināšanas iespējām vērtē kritiski, aģentūru BNS informēja ministriju pārstāvji.

Ministrijas asi kritizē auditoru funkciju izvērtējumu

Foto: Apollo, R.Oliņš

Pēc kultūras ministra Inta Dāldera («Jaunais laiks», JL) domām, ziņojums ir «nekompetenti sagatavots teorētisks dokuments, kura ieviešana dzīvē nav iespējama, līdz ar to Kultūras ministrija to neuzskata par apspriešanas vērtu».

Viņš uzsvēris, ka auditori situāciju kultūras nozarē nav vērtējuši pēc būtības, tādēļ priekšlikumi nav izpildāmi.

«Pat minimāls dotācijas samazinājums valsts dibinātajām nacionālajām kultūras iestādēm nozīmētu to slēgšanu, kas netiks pieļauta,» norādījis Dālderis un piebildis, ka arī valdības vadītājs Valdis Dombrovskis (JL) ir iepazīstināts ar situāciju kultūras nozarē un apzinās tās sekas, ko varētu radīt jebkāds finansējuma samazinājums.

«Šis ir jautājums par nacionālas valsts pastāvēšanu,» vēl uzsvēris Dālderis.

Ministrs arī sacījis, ka pirms ziņojuma sagatavošanas Valsts kanceleja organizēja daudzas tikšanās par faktisko situāciju dažādās nozarēs, pieaicinot ministriju speciālistus, kuri sniedza kompetentu viedokli par reālajiem apstākļiem, tādēļ neizpratni raisa apstāklis, ka gala ziņojumā nozaru pārstāvju viedoklis vispār netiek atspoguļots.

Pēc Valsts kancelejas ziņojuma publiskošanas ministrs ir uzklausījis gan kultūras iestāžu vadītāju, gan atsevišķu kultūras nozares darbinieku neizpratni par šāda dokumenta saturu, līdz ar to var uzskatīt, ka tā vienīgais nolūks ir attaisnot Valsts kancelejas pastāvēšanu, radot sabiedrībā nevajadzīgu satraukumu, pauž KM.

Arī veselības ministrs Didzis Gavars ir nikns par publiskotajā dokumentā piedāvātajiem datiem, aģentūru BNS informēja Veselības ministrijas runasvīrs Oskars Šneiders.

«Funkciju izvērtēšanas darba grupas piedāvājums nākamajā gadā samazināt veselības nozares budžetu ir vai nu nepieļaujama nekompetence, vai bezkaunīgs cinisms.. Rodas izjūta, ka darba grupa pretēji valdības ministru un Saeimā pārstāvēto politisko spēku redzējumam uzskata veselības nozari par jomu, kurai jāpiešķir līdzekļi nevis pēc vajadzībām, bet pēc pārpalikuma principa. Acīmredzami aiz skaitļiem netiek saredzēti dzīvi cilvēki, kuri jau pašlaik saņem tikai veselības aprūpes minimumu. Ieteikums samazināt finansējumu veselības aprūpei ir uzskatāms par pilnīgu neizpratni par iedzīvotājiem nepieciešamajām pamatvajadzībām,» paudis Gavars.

Darba grupas priekšlikumu vidū izskan veselības aprūpes finansējuma samazinājums par teju 11 miljoniem latu, ko iegūtu, samazinot finansējumu, piemēram, kompensējamo medikamentu apmaksai. Šī sadaļa jau tā ir apdraudēta, atceļot pazeminātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes medikamentiem, uzsver VM.

Piedāvātie priekšlikumi nav atbalstāmi, tāpēc VM sniegs detalizētu izvērtējumu par tiem. Vienlaikus kopīgi ar nozares galvenajiem speciālistiem un Stratēģiskās padomes locekļiem nākamajā nedēļā paredzētajā Reformu vadības grupas sēdē tiks iesniegta pamatojums, lai nākamajā gadā finansējums veselības aprūpei netiktu samazināts.

Publiskajā telpā esošajā paziņojumā veselības sadaļā funkciju auditori nav saskatījuši iespējas ietaupīt uz valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu rēķina, taču rosina izdevumus samazināt, efektīvāk organizējot iepirkumus veselības aprūpes jomā. Uz sporta medicīnas rēķina darba grupa piedāvā ietaupīt 144 992 latus jeb 21%, bet infekcijas slimību diagnostikā, ārstēšanā un profilaksē - 1,7 miljonus latu jeb 10%.

Savukārt, mainot medikamentu kompensēšanas sistēmu, varētu ietaupīt 7,4 miljonus latu jeb aptuveni 10,3%. Tāpat neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbā izdevumus varētu samazināt par 852 001 latu jeb 3,5%.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Komunikācijas nodaļa aģentūrai BNS norādīja - IZM jau vairākkārt uzsvērusi, ka tās pārziņā esošajām jomām ir bijis vislielākais līdzekļu samazinājums, salīdzinot ar citām jomām, - 2010.gadā bāzes izdevumu samazinājums, salīdzinot ar 2009.gada sākotnējo budžetu, ir 265 miljoni latu jeb aptuveni 50%.

Ministrijas pārziņā esošajās jomās kopumā turpmāks līdzekļu samazinājums nav nedz pieļaujams, nedz iespējams, jo vienlaicīgi nevar prasīt no sistēmas, kura ir piedzīvojusi tik dramatiskus līdzekļu samazinājumus, lai tā spētu atbilstoši funkcionēt ilgtermiņā un arī turpināt samazināt tās izdzīvošanai nepieciešamos līdzekļus, uzsver IZM.

Tā iepazīsies ar funkciju vērtēšanas darba grupas ziņojumu un sniegs argumentētus pamatojumus, kāpēc turpmāks samazinājums IZM esošajās nozarēs nav iespējams. Par to, ka līdzekļu samazinājums nav iespējams un līdzšinējās reformas atbilst nozaru ilgtermiņa mērķiem, gūta pārliecība arī sarunās ar Pasaules Bankas pārstāvjiem.

Jau vēstīts, ka funkciju audita darba grupas izteiktie priekšlikumi nākamā gada budžetā ļaus ietaupīt apmēram 79,3 miljonus latu. Ziņojums ir iesniegts Dombrovskim, kurš to nosūtījis visiem ministriem komentāru un precizējumu sniegšanai atbilstoši nozares redzējumam. Ja darba grupas piedāvātie risinājumi nozares izteiksmē nav atbalstāmi, tiek lūgts sniegt papildu priekšlikumus par citām alternatīvām valsts budžeta samazinājuma iespējām.

Valsts kanceleja (VK) jau sākusi saņemt ministriju viedokli par auditoru priekšlikumiem, tos vēl var iesniegt līdz 6.septembrim. Savukārt 8.septembrī jau precizētie priekšlikumi tiks izvērtēti Reformu vadības grupā, kad VK sola tos arī publiskot.

Kritisku viedokli par priekšlikumiem paudusi arī Iekšlietu ministrija.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

12.12.2017
Ienākt apollo.lv