Miris vācu filologs, rakstnieks un literatūrzinātnieks Valters Jenss

Apollo
2 komentāri

Svētdien 90 gadu vecumā miris prominentais vācu filologs, rakstnieks un literatūrzinātnieks Valters Jenss, kurš kļuva par «morālu autoritāti» laikā, kad Rietumvācija centās atgriezties tautu kopienā pēc nacisma perioda šausmām, pirmdien paziņojusi Tībingenes Universitāte.

Miris vācu filologs, rakstnieks un literatūrzinātnieks Valters Jenss

Foto: AFP/Scanpix

Pēdējos gados Jenss sirga ar plānprātību.

Pēc Otrā pasaules kara Jenss iestājās par izlīgumu starp ebrejiem un kristiešiem un esejās nacionālajiem laikrakstiem aicināja valsti veicināt toleranci politikā.

Jenss arī kategoriski iestājās pret ASV vadīto iebrukumu Irākā 2003.gadā.

Tomēr viņa labo tēlu aizēnoja fakts, ka viņš bijis nacistu partijas biedrs, kas dažiem lika apšaubīt arī viņa morālos standartus.

Jenss aizstāvējās, sakot, ka apzināti partijā nav stājies, bet reģistrēts automātiski, jo bijis Hitlera jaunatnes organizācijas biedrs.

Tomēr viņš atzina, ka būtu vajadzējis informēt sabiedrību par šo faktu agrāk.

Jenss bija augsti vērtēta personība intelektuālajās aprindās, kur viņa aktīvā darbība raisīja asociācijas ar 18.gadsimta franču revolucionārajiem domātājiem. Viņš tika dēvēts par «Vācijas republikas mazo Voltēru».

Vācijas kanclere Angela Merkele izteikusi līdzjūtību Jensa tuviniekiem, nodēvējot viņu par vienu no svarīgākajiem intelektuāļiem valstī.

«Viņa balss vairāku desmitgažu garumā noteica toni intelektuālajām un politiskajām debatēm valstī,» norādīja Merkeles preses pārstāvis.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

20.11.2017
Ienākt apollo.lv