Nākotnes pensijām paredzēto naudu tērēs tagad

Apollo
0 komentāru

Lai palielinātu sociālās apdrošināšanas budžeta ieņēmumus, nodrošinot saistību izpildi pret esošajiem pensiju un pabalstu saņēmējiem, kā arī ņemot vērā pēdējā laikā nestabilo finanšu tirgus situāciju, sociālo iemaksu likme fondēto pensiju shēmā no šā gada 1. maija samazināsies no pašreizējiem 8% līdz 2%, portālu «Apollo» informēja Labklājības ministrijā (LM).

nauda, lati

Foto: «Apollo»

Tas noteikts LM izstrādātajā likumprojektā, ko otrdien apstiprināja valdība. Par to vēl jālemj Saeimai.

Likumprojekts paredz atteikties no iemaksu likmes pārdales vienlīdzīgās daļās starp pensiju sistēmas 1. līmeni un fondēto pensiju shēmu. Saskaņā ar likumprojektu fondēto pensiju shēmā 2009.–2010. gadā tiek novirzītas iemaksas 2% apmērā, bet no 2011. gada 4% apmērā un 2012. gadā un turpmāk iemaksu likme fondēto pensiju shēmā ir 6%.

Paredzams, ka, samazinot iemaksu likmi fondēto pensiju shēmā 2009. gadā līdz 2%, sociālās apdrošināšanas iemaksu ieņēmumu prognoze valsts speciālajā budžetā palielinātos par 106,3 miljoniem latu, savukārt fondēto pensiju shēmā 2009. gadā tiktu novirzīti 106,7 miljoni latu.

LM atgādina, ka Latvijas pensiju sistēma ir veidota trīs līmeņos: pirmais — valsts obligātā nefondēto pensiju shēma; otrais — valsts obligātā fondēto pensiju shēma; trešais — privātā brīvprātīgā pensiju shēma. Visos trīs līmeņos pensijas apmērs ir atkarīgs no iemaksām, tādējādi tie, kas iemaksā vairāk vai atliek pensionēšanos uz vēlāku laiku, iegūst lielākus ienākumus pensijas vecumā.

Pensiju sistēmas otrais līmenis — valsts obligātā fondēto pensiju shēma — ir balstīts uz individuālo sociālās apdrošināšanas iemaksu ieguldījuma principu, paredzot, ka daļa no personas sociālās apdrošināšanas iemaksām vecuma pensijām tiks investēta. Tādējādi, nepalielinot kopējo sociālās apdrošināšanas iemaksu likmi vecuma pensijām, ir iespējams iegūt papildu pensijas kapitālu, līdz ar to nodrošinot augstāku ienākumu atvietojuma līmeni vecumdienās. Iesaistīšanās pensiju sistēmas otrajā līmenī ļauj shēmas dalībniekam pašam līdzdarboties sava pensijas kapitāla uzkrāšanā, sekojot finanšu kapitāla tirgus rādītājiem un, it īpaši, izvēlētā ieguldījumu plāna darbības rezultātiem.

Iemaksu likme fondēto pensiju shēmā Latvijā patlaban ir visaugstākā no Baltijas valstīm (Igaunijā 6% (notiek diskusija par likmes samazināšanu par 3%), bet Lietuvā 3% (samazināta par 2,5% salīdzinājumā ar 2008. gadu)).

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

18.11.2017
Ienākt apollo.lv