Nedēļas notikumu apskats: 7.–13. janvāris

Apollo
0 komentāru

• Skaidro ugunsdzēsēju atbildību
• Kalvītis ciemojas Kazahstānā
• «Rīgas siltumu» neprivatizēs
• Paulam «šodien liela diena»
• Piemin barikāžu laika varoņdarbus

Latvijā turpināja likvidēt Mežaparka daudzstāvu dzīvojamā ēkā notikušā traģiskā ugunsgrēka sekas. Plašsaziņas līdzekļi un publika aizrautīgi apcerēja, vai ugunsdzēsēju spēkos bijis pasargāt piecu cilvēku ģimeni, kura, no liesmām glābiņu meklēdama, nelaimes brīdī izlēca pa astotā stāva logu.

Iekšlietu ministrs Dzintars Jaundžeikars (LPP) un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieks Ainārs Pencis kategoriski apgalvoja, ka četru cilvēku bojāejā vainojama traģiska apstākļu sakritība, upuru panika un elementāru ugunsdrošības noteikumu neievērošana. Savukārt glābēji kritiskajā situācijā rīkojušies profesionāli.

Tam nepiekrita grupa Mežaparka iedzīvotāju, kuri vērsās Ģenerālprokuratūrā ar iesniegumu. Sākts kriminālprocess, lai noskaidrotu ugunsdzēsēju darbības apstākļus un viņu iespējamo vainu nespējā glābt cilvēku dzīvības. VUGD priekšnieka ziņojumu uzklausīja Ministru kabinets, operatīvo dienestu darbību vērtēšot arī premjers Aigars Kalvītis (TP).

Ministru prezidents Aigars Kalvītis piedalījās Kazahstānas prezidenta Nursultana Nazarbajeva inaugurācijas ceremonijā šīs Centrālāzijas valsts galvaspilsētā Astanā.

Pašmāju kritiķi valdības vadītāju šaustīja, ka Kalvīša kungs bijis vienīgais Eiropas Savienības valsts augstākais vadītājs, kurš ar savu klātbūtni pagodinājis autoritārā līdera Nazarbajeva godus. Tikmēr premjers uzsvēra Latvijas ekonomisko ieinteresētību veicināt labas partnerattiecības ar Kazahstānu —/> visupirms sekmēt šīs valsts, kā arī Ķīnas preču tranzītu caur Baltijas ostām. Nazarbajevs piekritis vēl šogad ierasties vizītē Latvijā. Svinību laikā Latvijas premjers tikās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Premjera prombūtnes laikā valdība pieņēma svarīgu lēmumu, par kuru iestājās ekonomikas ministrs Krišjānis Kariņš (JL), —/> atteikties no «Rīgas siltuma» privatizācijas. Valdība gan neizšķīrās, vai valstij piederošās «Rīgas siltuma» akcijas nodot Rīgas Domes īpašumā.

Eksperti pieļauj iespēju, ka šāda rīcība stiprinātu valdības pozīcijas konfliktā ar franču energokompāniju «Dalkia», kas vēlējās privatizēt «Rīgas siltumu» un atteikuma gadījumā solījās tiesāties ar Latvijas valsti. «Dalkia» pārstāvis Latvijā Guntars Kokorēvičs pavēstīja, ka valdības lēmumu diktējis politisks populisms, ne ekonomiski apsvērumi, un solīja juridiskiem līdzekļiem aizstāvēt franču uzņēmuma investīcijas un intereses Latvijā.

Ar daudziem koncertiem, TV un radio raidījumiem Latvija atzīmēja maestro Raimonda Paula 70. dzimšanas dienu. Pateicīgā tauta sumināja iemīļoto skaņradi. Apsveikumus jubilāram nosūtīja gan Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, gan arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Svētku dienās publiski daudz slavēja gaviļnieka muzikālo artavu latviešu dvēselēm, mazāk runāja par Paula kunga pienesumu reālajā politikā.

Latvija pieminēja barikāžu laika 15. gadskārtu. Dažādās ceremonijās tika godināti tā laika notikumu aktīvie dalībnieki, pieminēti kritušo varoņu vārdi. Doma laukumā un Zaķusalā iededza piemiņas ugunskurus. Komponists Juris Kulakovs gadskārtas gaidās sacerēja svinīgu kantāti. Notika arī īpaša zinātniska konference, veltīta nevardarbīgās pretošanās teorijai un praksei.

Publiski tika runāts par Latvijas vēstures apzināšanu kā patriotiskās audzināšanas veidu. Zīmīgi, tieši barikāžu nedēļā izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete (JL) parakstīja lēmumu, ka no nākamā mācību gada Latvijas vēsture skolās būs īpaša disciplīna.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

26.09.2017
Ienākt apollo.lv