No 1.septembra pārtrauks 75W kvēldiega spuldžu ražošanu

Apollo
0 komentāru

Turpinot sākto kvēldiega spuldžu ražošanas pārtraukšanu, no šī gada 1.septembra Eiropas Savienības teritorijā uzņēmēji vairs nevarēs ražot un laist tirgū 75W kvēldiega spuldzes, portālam «Apollo» pavēstīna Ekonomikas ministrijā.

No 1.septembra pārtrauks 75W kvēldiega spuldžu ražošanu

Foto: Evija Trifanova/LETA

Atgādinām, ka šīs prasības attiecas, galvenokārt, uz spuldžu ražotājiem, kuri sākot no Eiropas Komisijas regulā noteiktajiem termiņiem vairs nedrīkstēs ražot energoneefektīvas spuldzes. Savukārt, iedzīvotāji un uzņēmēji varēs iegādāties kvēlspuldzes un citas mazāk efektīvās spuldzes, kamēr tās vēl ir pieejamas veikalu plauktos un noliktavās. Regula neuzliek iedzīvotājiem vai arī uzņēmējiem pienākumu nomainīt jau lietošanā esošās spuldzes uz energoefektīvākām spuldzēm.

Jau vēstīts, ka pagājušā gada 13.aprīlī spēkā stājās Komisijas Regula par Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas īstenošanu attiecībā uz mājsaimniecībā izmantojamām kliedētās gaismas lampām, kas paredz pakāpenisku kvēldiega spuldžu ražošanas pārtraukšanu.

Regulas prasības tiks ieviestas šādā secībā:

01.09.2009 - nevar laist tirgū 100W kvēldiega spuldzes

01.09.2010 - nevarēs laist tirgū 75W kvēldiega spuldzes

01.09.2011 - nevarēs laist tirgū 60W kvēldiega spuldzes

01.09.2012 - nevarēs laist tirgū 40W un 25W kvēldiega spuldzes

01.09.2016 - minimālās ekodizaina prasības caurspīdīgajām halogēnām spuldzēm tiks paaugstinātas līdz «B» klases normām, tādējādi nevarēs laist apgrozībā arī «C» klases vecās tehnoloģijas (retrofit) halogēnās spuldzes.

Regula ir izstrādāta ar mērķi samazināt enerģijas patēriņu mājsaimniecību apgaismošanas ierīcēm, pārejot no mazāk efektīvo spuldžu lietošanas uz energoefektīvākām spuldzēm - pakāpeniski pārtraucot kvēldiega spuldžu un «C» klases halogēno spuldžu ražošanu un vienlaikus veicinot kompakto fluorescējošo spuldžu (CFL) un gaismas diožu spuldžu (LED) plašāku pielietošanu.

Lai gan sākotnējās energoefektīvo spuldžu iegādes izmaksas ir augstākas par kvēldiega spuldžu iegādes izmaksām, energoefektīvām spuldzēm ir ilgāks kalpošanas laiks, kā arī mazāks elektroenerģijas patēriņš. Pāreja uz energoefektīvām spuldzēm ir pamatota ar ieguldījumu ilgstošajā attīstībā un resursu izlietojuma efektivitātes celšanā.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

19.10.2017
Ienākt apollo.lv