Norāda uz cilvēktiesību pārkāpumiem pret somāliešu bēgļiem

Apollo
0 komentāru

Valsts cilvēktiesību birojs (VCB) aicina valsts iestādes nepieļaut tādu situāciju, ka Latvijā ir cilvēki, kuri nevar legāli pamest Latviju, kurus valsts nav spējīga izraidīt un kuriem nav arī nekāda legāla statusa Latvijā. Komentējot pēdējos notikumus ap septiņiem bēgļiem no Somālijas, sacīja VCB Pilsonisko un politisko tiesību daļas vadītāja Anita Kovaļevska.

Norāda uz cilvēktiesību pārkāpumiem pret somāliešu bēgļiem

Foto: AFI

Septiņi somāliešu bēgļi, kuri atbrīvoti no Olaines nelegālo imigrantu nometnes, pašlaik uzturas biedrības «Zvannieku mājas» nomātajā īpašumā Skujenes pagasta «Veczvanniekos». 7.jūlijā beidzās termiņš, līdz kuram somāliešus varēja turēt nelegālo imigrantu nometnē Olainē. Pēc atbrīvošanas somālieši saņēmuši pusgadu derīgu izbraukšanas dokumentu. Somālieši 2005.gada 5.augusta rītā ieradās pie Latvijas Sarkanā Krusta ēkas durvīm Rīgas centrā, stāstot, ka atkuģojuši no karu plosītās dzimtenes. Pēc ierašanās Latvijā viņi lūdza piešķirt patvērumu, taču šī prasība noraidīta.

Kā norāda Kovaļevska, šobrīd izveidojusies situācija, ka šie cilvēki nevar legāli strādāt un nopelnīt sev iztiku, tāpēc valstij būtu jāatrod risinājums, kā šos cilvēkus nodrošināt ar iztiku, kamēr viņi uzturas Latvijā. Pašreiz likumos nav atrisināts jautājums, ko darīt ar cilvēkiem, kurus robežsardze ilgāk aizturēt nevar, proti, ja beidzies likumā noteiktais maksimālais 20 mēnešu aizturēšanas termiņš un tiesa nav pagarinājusi aizturēšanas termiņu. Cilvēki paši nevar atstāt Latviju, un, visticamāk, Latvija nebūs spējīga viņus arī izraidīt, jo nav noskaidrots, kurp viņus varētu izraidīt un vai attiecīgā valsts pieņems šos cilvēkus.

VCB plāno tuvākajā laikā tikties ar robežsardzes pārstāvjiem, lai pārrunātu, kāda ir citu valstu prakse šādās situācijās un kā Latvija varētu risināt šādas situācijas.

«AfroLat» pauda sašutumu un neizpratni par Latvijas valsts varas iestāžu vienaldzību somāliešu bēgļu jautājuma risināšanā. Priekšsēdētājs Kristofers Ejugbo sacīja, ka biedrība ir sašutusi «par valsts varas iestāžu norobežošanos no palīdzības sniegšanas cilvēkiem, atstājot tos parkā un iesakot nakšņot tur vai arī doties uz centrālās stacijas uzgaidāmajām telpām». «Tas mums liek šaubīties, vai valsts varas iestāžu acīs cilvēks, īpaši, ja tas ir melnādains, ir vērtība, vai nozīme ir tikai birokrātijai,» teica Ejugbo.

Asociācija norāda, ka valsts varas iestādes un masu mediji somāliešu bēgļus regulāri dēvē par nelegālajiem imigrantiem un attiecas pret viņiem kā pret noziedzniekiem, neņemot vērā apstākli, ka viņu izcelsmes valstī Somālijā jau vairāk nekā piecpadsmit gadus notiek karš un nemieri.

Biedrība arī ir neizpratnē, ka varas iestādes, kā galveno problēmu uzskatot nespēju noteikt somāliešu identitāti, neņem vērā apstākli, ka Somālijā nemaz nav vienas vienotas valsts pārvaldes, tādēļ nav vienotas iedzīvotāju uzskaites sistēmas un kompetentas iestādes, kas varētu apliecināt viņu piederību Somālijai. «Tā vien šķiet, ka visas Latvijas valsts varas iestāžu darbības ir vērstas uz to, lai atbrīvotos no šiem cilvēkiem, nevis lai sniegtu cilvēcisku palīdzību,» sacīja Ejugbo.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

25.09.2017
Ienākt apollo.lv