Nosaukti alternatīvās Nobela prēmijas laureāti

Apollo
0 komentāru

Zviedrijas galvaspilsētā ceturtdien nosaukti tā dēvētās alternatīvās Nobela prēmijas jeb «Right Livelihood Award» laureāti.

Šā gada galvenā godalga piešķirta Meksikas māksliniekam un filantropam Fransisko Toledo par Oahakas štata kultūras mantojuma, vides un kopienu dzīves aizsardzību, norādījusi prēmijas žūrija.

Prēmiju divu miljonu Zviedrijas kronu (gandrīz 150 000 latu) apmērā dalīs kanādiešu juristi Moda Bārlova un Tonijs Klārks,, Malaizijas cilvēktiesību aizstāve Irēna Fernandesa, kā arī Botsvanas organizācija «Kalahari pirmie cilvēki» un tās dibinātājs Rojs Sezana.

Bārlovai un Klārkam prēmija piešķirta par ilggadēju pasaules mēroga darbu tirdzniecības tiesību jomā un jautājumā par cilvēka tiesībām uz ūdens resursiem.

Irēna Fernandesa godalgota par pūliņiem apturēt vardarbību pret sievietēm, kā arī viesstrādnieku un trūcīgo ļaužu ekspluatāciju.

Organizācija «Kalahari pirmie cilvēki» un tās dibinātājs Rojs Sezana apbalvoti par «apņēmīgu pretošanos izraidīšanai no senču zemes un sava tradicionālā dzīvesveida aizstāvēšanu».

Alternatīvo Nobela godalgu 1980. gadā iedibināja rakstnieks un filatēlijas eksperts, Zviedrijas un Vācijas pilsonis Jakobs fon Ikskils, uzskatot, ka oficiālo Nobela prēmiju piešķiršanā lielā mērā tiek ignorēts tieši tas darbs un zināšanas, kas ļauj risināt cilvēcei un planētas nākotnei vitāli svarīgas problēmas.

Vēloties atbalstīt cilvēkus un organizācijas, kuru īpašais redzējums un darbība sekmē cilvēcei aktuālu jautājumu risināšanu, bet neatbilst tradicionālās Nobela godalgas piešķiršanas kritērijiem, Ikskils pārdeva savas vērtīgākās pastmarkas, lai liktu pirmos pamatus alternatīvo prēmiju fondam.

Prēmijas laureātus izrauga autoritatīva žūrija, kurā iekļauti pazīstami politiķi, zinātnieki un sabiedriskie darbinieki no vairākām pasaules valstīm.

Saskaņā ar tradīciju prēmija tiek pasniegta Stokholmā, Zviedrijas Riksdāga ēkā, 9. decembrī, dienu pirms oficiālo Nobela godalgu pasniegšanas ceremonijas.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

24.09.2017
Ienākt apollo.lv