Notiks Tālivalža Ķeniņa 90. dzimšanas dienai veltīts koncerts

Apollo
0 komentāru

18. februārī plkst. 19.00 «Mazajā ģildē» notiks komponista Tālivalža Ķeniņa 90. dzimšanas dienai veltīts koncerts.

Tālivaldis Ķeniņš (1919–2008) ir viens no visu laiku izcilākajiem Latvijas komponistiem. Dzejnieka un sabiedriskas darbinieces dēls. Grenobles Šampoljona liceja bakalaurs. Ādolfa Ābeles, Pētera Barisona un Arvīda Žilinska skolnieks Rīgā. Simonas Plē-Kosādas, Tonija Obēna un Olivjē Mesiāna audzēknis Parīzē. Viens no Kanādā visbiežāk atskaņotajiem komponistiem. Tiesa, viņa mītnes vietā Kanādā Ķeniņu godāja un atskaņoja daudz vairāk, nekā tas noticis Latvijā, arī pēc neatkarības atgūšanas. Ir uzskats, ka Ķeniņa mūzika racionāla, konstruēta, taču tie ir neieklausīšanās radīti maldi. Komponista 90. dzimšanas dienas gads, cerams, nesīs pārmaiņas mūsu uzskatos par šā nosvērtā, asprātīgā, gudrā, talantīgā vīra daiļradi.

Ķeniņš komponējis divus desmitus skaņdarbu orķestrim, vairāk nekā desmit koncertus, virkni vokāli instrumentālu lieldarbu, kameransambļus, mūziku klavierēm un ērģelēm, kora un solodziesmas. Par savu iecienītāko formātu uzskatījis kamermūziku. Ķeniņa mūziku raksturojot, tiek izmantoti tādi apzīmējumi kā «laikmetīgais romantiķis» un «konservatīvais modernists».

18. februāra vakaram Rīgas kamerkoris «Ave Sol» un kora diriģents Mārtiņš Klišāns izvēlējies programmu, kas reprezentē dažādus Ķeniņa daiļrades posmus. Tajā skaitā 1989. gadā komponētais veltījums korim «Ave Sol» un toreizējam Latvijas Mūzikas akadēmijas rektoram Imantam Kokaram — dziesma ar tēva Ata Ķeniņa dzeju «Nogrimušā pilī», kā arī viens no četriem Ķeniņa skaņdarbiem jauktam korim un orķestrim —1953. gadā komponētā, franču mūzikas noskaņās balstītā kantāte «Kurzemes kareivim». Kantātes atskaņojumā piedalīsies orķestris «Sinfonia Concertante», ērģelnieks Roberts Hansons, kā arī solisti Antra Bigača un Gundars Dziļums. Koncertu vadīs mūzikas žurnālists Orests Silabriedis.

Biļetes — Ls 3 (studentiem, pensionāriem) un Ls 5 — varēs iegādāties stundu pirms koncerta.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Zvaigznes sola

Vairāk

KAS GAIDĀMS ŠOMĒNES?

Horoskopi

Vairāk

Valūtu kursi

23.11.2017
Ienākt apollo.lv