Padomi māmiņām nodokļu jautājumos

Apollo
0 komentāru

Jau vairāk kā pusgadu Uzziņu dienests 1188 iedzīvotājiem piedāvā jaunu servisu - tiešo savienojumu ar Lattelecom grāmatvedības  ekspertiem, kuri sniedz konsultācijas par darba tiesībām un sociālajiem pabalstiem, kā arī piedāvā profesionālu nodokļu konsultantu palīdzību arī par Iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksas kārtību un tai nepieciešamo dokumentāciju.

Padomi māmiņām nodokļu jautājumos

Foto: Reinis Oliņš

Līdz šim šo iespēju izmantojuši vairāk kā 6500 iedzīvotāju, bet Lattelecom  privātpersonu nodokļu konsultantu palīdzību deklarācijas aizpildīšanai meklējuši 220 iedzīvotāji.

Uzziņu dienests 1188 sadarbībā ar Lattelecom grāmatvedības ekspertiem, sagatavojuši noderīgus padomus topošajām un jaunajām māmiņām par darba likumdošanu:
 
• Darba devējam jānodrošina iespēja grūtniecei atstāt darba vietu, lai veiktu veselības pārbaudi pirmsdzemdību periodā, ja šādu pārbaudi nav iespējams veikt ārpus darba laika.
• Darba devējs nosaka nepilnu darba laiku, ja to pieprasa grūtniece, sieviete pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, - visā barošanas laikā. Nepilnu darba laiku ir tiesības pieprasīt arī darbiniekiem, kuriem ir bērns līdz 14 gadu vecumam vai bērns invalīds līdz 18 gadu vecumam.
• Jāatzīmē, ka darbinieku, kuram ir bērns vecumā līdz triju gadu vecumam, nodarbināt nakts laikā atļauts tikai ar viņa piekrišanu.
• Darbiniekam, kuram ir bērns vecumā līdz pusotra gada vecumam, ir tiesības prasīt papildus pārtraukumus bērna barošanai. Pārtraukumus bērna barošanai, kas nav īsāki par 30 minūtēm, piešķir ne retāk, kā pēc katrām trim stundām. Darbiniekam, kuram ir divi vai vairāki bērni līdz pusotra gada vecumam, piešķirams vismaz stundu ilgs pārtraukums. Darbinieks var pieprasīt, lai pārtraukumu pārceļ uz darba dienas beigām, līdz ar to saīsinot darba dienas ilgumu.
• Izmantojot savas likumā paredzētās tiesības, der atcerēties, ka visiem darbiniekiem, kuriem ir trīs vai vairāki bērni vecumā līdz 16 gadiem vai bērns invalīds, pienākas ikgadējais apmaksātais papildatvaļinājums – trīs darba dienas.
• Tā kā pašreiz valstī ekonomiskā situācija ir tāda, ka daudzos uzņēmumos notiek darbinieku skaita samazināšana, tad aizstāvot savas tiesības der zināt, ka darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu ar grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam. Ja jaunā māmiņa baro bērnu ar krūti, aizliegts uzteikt darba līgumu visā barošanas laikā, līdz ar to, nepieciešamības gadījumā, lai apstiprinātu šo faktu darba devējam vajadzētu iesniegt ārsta izziņu. Taču jāatzīmē, ka aizliegums neattiecas uz gadījumiem, kad darba līgums tiek uzteikts par pārkāpumiem darba vietā.
• Gadījumā, ja aizejot bērna kopšanas atvaļinājumā, Tavs  darba devējs (juridiska persona) palicis Tev parādā, un pēc laika kļuvis zināms, ka uzņēmumam ir apstiprināta maksātnespēja, nekavējoties vajadzētu iesniegt kreditora prasījumu Maksātnespējas reģistrā norādītajam administratoram. Kreditora prasījumā norāda visas naudas summas, ko darba devējs ir parādā, kā arī jāietver informācija par sava prasījuma pamatojumu, apmēru. Administrators piecu dienu laikā pieņems pamatotu lēmumu par prasījumu atzīšanu vai neatzīšanu. NENOKAVĒ MAKSĀTNESPĒJAS REĢISTRĀ NORĀDĪTO KREDITORU PRASĪJUMU IESNIEGŠANAS TERMIŅU! Administratora kontaktinformāciju var atrast interneta mājas lapā www.mna.gov.lv sadaļā «Administratori».

Esi zinošs! Zini savas darba tiesības. Jautā pēc konsultanta 1188!

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Jaunākais no izklaides

Vairāk

Valūtu kursi

17.10.2017
Ienākt apollo.lv