Pētījums: Runāt pa telefonu auto vadīšanas laikā ir nedrošāk kā braukt reibumā

Apollo
11 komentāri

Spānijas un Austrālijas zinātniek secinājuši, ka runāt pa telefonu auto vadīšanas laikā ir nedrošāk kā braukt reibumā.

Pētījums: Runāt pa telefonu auto vadīšanas laikā ir nedrošāk kā braukt reibumā

Foto: AFP/Scanpix

Starptautiskā pētījuma dalībniekiem pirms eksperimenta bija jāiedzer, lai sasniegtu dažādu reibuma pakāpi, un jāstūrē automašīna ar ātrumu no 60 līdz 80 km/h. Eksperiments gan veikts ar speciālu datorprogrammu, nevis reālas braukšanas apstākļos.

Pētījuma dalībnieku braukšanas spējas pārbaudītas 0,4 promiļu, 0,7 promiļu un vienas promiles reibuma stāvoklī. Gan Austrālijā, gan Spānijā aizliegts sēsties pie stūres alkohola reibumā virs 0,5 promilēm.

«Pētījums tika veikts Austrālijā, un brīvprātīgajiem, kuriem visiem ir autovadītāja apliecība, bija jāstūrē virtuāla automašīna,» skaidroja viena no pētījuma autorēm Barselonas universitātes pētniece Sumija Leuna Šuka Ma.

«Viņiem bija jāvada automašīna kreisās joslas vidū un jānobremzē katru reizi, kad ekrānā parādījās kravas automašīna,» skaidroja pētniece.

Jo lielāks bija autovadītāju reibums, jo ātrāk viņi brauca un viņu reakcija bremzēšanai bija lēnāka.

Pētnieki arī salīdzinājuši reibuma un runāšanas pa telefonu ietekmi uz automašīnas vadīšanu.

Vispirms kāds no pētniekiem eksperimenta brauciena laikā sarunājies ar brīvprātīgo par interesantām, bet nenozīmīgām tēmām, piemēram, par viņu aizraušanos.

Pēc tam sarunas tēma izvēlēta sarežģītāka, lūdzot eksperimenta dalībniekam aprakstīt viņa mājupceļu vai nosaukt draugu vārdus, kas sākas ar patskani.

Vienkāršas sarunas laikā autovadītāju reakcija bija līdzīga kā 0,4 promiļu alkohola reibumā, taču sarežģītāku sarunu laikā autovadītāju reakcija vairāk līdzinājās 0,7 promiļu alkohola reibumam.

«Mūsu rezultāti liecina, ka arī brīvroku telefonu sistēmu izmantošana var palielināt risku autovadītājiem. Kaut arī to lietošana ir atļauta, nepieciešams veikt tālākus pētījumus par to lietošanu,» sacīja Ma.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Komentētākie raksti

Satiksmes ierobežojumi

Vairāk

Valūtu kursi

18.11.2017
Ienākt apollo.lv