Pieprasījums pēc dzīvokļiem palielinājies, piedāvājums nav tik liels

Apollo
0 komentāru

Pavasarī mājokļu īres tirgus aktivitāte palielinājusies par 23,31%, tomēr kvalitatīvs īres dzīvokļu piedāvājums saglabājās ļoti mazs visus dzīvokļu segmentos, portālu «Apollo» informēja «Hauska & Partner» pārstāve Līva Jēgere.

Pieprasījums pēc dzīvokļiem palielinājies, piedāvājums nav tik liels

Foto: Lita Krone/LETA

Pavasara sezonā raksturīgākā tendence bija kvalitatīva īres dzīvokļu piedāvājuma trūkums. Šī tendence parādās visos īres dzīvokļu segmentos - gan centra dzīvokļos, gan perifērijā, gan jaunajos projektos, gan arī pirmskara mājās.

«Tas ir skaidrojams ar to, ka jauni dzīvokļi pēdējā laikā nav tikuši uzbūvēti, bet viss, kas tika uzcelts iepriekšējos gados jau ir vai nu pārdots, vai izīrēts. Nav novērojami arī dzīvokļi, kuru īpašnieki gaidītu īres maksas celšanos. Tas, ka piedāvājums ir daudz mazāks par pieprasījumu, varētu veicināt īres maksas kāpumu, taču ekonomiskā situācija ir tāda, ka neviens neuzdrošinās celt cenas,» stāsta nekustamo īpašumu operatora «Rent In Riga» speciālists Jānis Lipša.

Visbiežāk īrei tiek pieprasīti divistabu dzīvokļi centrā ar īres maksu no 200 līdz 250 latiem mēnesī, turklāt 80% gadījumu potenciālie īrnieki meklē mēbelētus dzīvokļus.

Vidējā īres maksa divistabu dzīvoklim Rīgas centrā 2010.gada pavasarī bija 210 lati mēnesī un salīdzinājumā ar ziemu tā ir pieaugusi par 5%. Trīsistabu dzīvokļa vidējā īres maksa pavasarī bija 280 lati mēnesī un salīdzinājumā ar ziemu tā ir palielinājusies gandrīz par 8%. Četru un vairāk istabu dzīvokļu vidējā īres maksa pavasarī bija 350 lati mēnesī un salīdzinājumā ar ziemu tā ir palielinājusies par 16,7%.

Pieprasītākais īres termiņš ir viens gads. Ir arī tādi potenciālie īrnieki, kas meklē iespēju noīrēt dzīvokli uz trim - četriem mēnešiem vai uz pusgadu. Pieprasījums īrei, ilgākai par gadu, ir uz lieliem un dārgiem dzīvokļiem, pārsvarā no ārzemniekiem, kas ierodas Latvijā darba darīšanās.

Dzīvokļu īpašnieki patlaban izvairās slēgt īres līgumus uz termiņiem, ilgākiem par gadu, jo viņi baidās no iespējamās īres maksas kāpuma.

Jaunajos projektos pieprasījums pēc īres dzīvokļiem ir ļoti liels. Populārākie rajoni, kuros cilvēki vēlas īrēt dzīvokļus, ir Pļavnieki, Purvciems, Zolitūde, Imanta, Ziepniekkalns. Ļoti pieprasīta ir arī tuvā Pārdaugava - Klīversala, Daugavgrīvas ielas rajons.

Pieprasījums pēc vienistabas dzīvokļiem ir krietni mazāks nekā divistabu vai trīsistabu dzīvokļiem, bet vienistabas dzīvokļu piedāvājums tirgū ir palicis nemainīgs. Savukārt kvalitatīvo lielo dzīvokļu segmentā ir vērojams piedāvājuma trūkums.

Ņemot vērā to, ka īrnieki var atļauties nedaudz vairāk piemaksāt pie īres maksas un noīrēt dzīvokli jaunajā projektā vai Rīgas centrā, pieprasījums pēc sērijveida dzīvokļu īres samazinās. Aktivitāte šajā tirgus segmentā ir saglabājusies iepriekšējo pārskata periodu līmenī un ir diezgan zema.

Starp Rīgas mikrorajoniem pavasarī audzis pieprasījums pēc dzīvokļu īres Ziepniekkalnā, Āgenskalnā, Imantā, Zolitūdē, Šampēterī un Purvciemā, bet Ķengaragā pieprasījums tāpat kā ziemā turpināja samazināties. Arī Pļavniekos dzīvokļu īres pieprasījums ir samazinājies, bet Mežciemā un Juglā palicis nemainīgs.

Pavasarī audzis pieprasījums pēc dzīvokļu īres pirmskara mājās, bet samazinājies īres pieprasījums Hruščova laika mājās.

Pavasarī ir atsākta atsevišķu jauno projektu celtniecība, taču pagaidām tas nekādā veidā nav ietekmējis ne pieprasījumu, ne cenu. «Neviena jauna dzīvojamā ēka šogad nav nodota ekspluatācijā. Projekti, kuros tagad ir atsākta celtniecība, ietekmi uz tirgu varētu atstāt nākamgad, bet arī tikai tajā gadījumā, ja šo projektu attīstītāji izlems jaunuzceltos dzīvokļus īrēt. Svarīgs faktors būs arī cilvēku maksātspēja pēc gada,» stāsta Lipša.

Šogad salīdzinājumā ar pagājušo gadu ir novērojama ļoti liela aktivitāte mājokļu īres tirgū Jūrmalā. Pieprasījums lielā mērā ir saistīts ar īri vasaras mēnešos, taču šis pieprasījums šogad sācis augt jau februārī - martā. Liela aktivitāte ir vērojama gan no Latvijas iedzīvotāju, gan ārzemnieku puses, turklāt ārzemju pieprasījums nenāk tikai no Krievijas, bet arī no Rietumeiropas. Potenciālie īrnieki mājokli Jūrmalā vēlas īrēt uz ilgāku termiņu nekā pāris vasaras mēneši.

«Īrei pieprasītas ir gan mājas, gan dzīvokļi jaunajos projektos, turklāt pēc iespējas zaļākā vietā un pēc iespējas tuvāk jūrai,« informē Lipša.

Salīdzinājumā ar ziemas sezonu pieprasījums pēc savrupmāju īres šī gada pavasarī ir audzis. Pieprasījums šajā segmentā ir pietiekami augsts un pieprasītākās vietas savrupmāju īrei ir Mārupe, Piņķi, kā arī Baltezers un Berģi.

Mājokļu īres maksa turpinās stabilizēties. Vēl vairāk sarūkot kvalitatīvam piedāvājumam un saglabājoties augstam pieprasījumam pēc īres, atsevišķos mājokļu īres sektoros vai jaunajās daudzdzīvokļu mājās iespējama arī neliela īres maksas paaugstināšanās.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Horoskopi

Vairāk
19

2017. gada 19. novembris

Vārda dienas

Līze, Liza, Elizabete, BetijaJeļizabeta, Jeļizaveta, Jeļizavete, Lisa, Lisija, Lize, Līza, Līziņa, Jelizavete, Jelizaveta, Jelizabeta, Beta, Betsija, Eba, Elizabeta, Elizaveta, Elizavete, Elizbete, Elīzabeta, Elīzabete, Elzabeta, Elžbeta, Alžbeta

Valūtu kursi

19.11.2017

Dienas skaistuma deva

Vairāk

Mēneša lasītākie raksti

Ienākt apollo.lv