Portāls atklāj Lemberga «cepumu» shēmu: kukuļoti politiķi un amatpersonas Papildināts

Apollo
0 komentāru

Dāsnus valsts kapitālsabiedrību ziedojumus saņemošais basketbola klubs «Ventspils» ticis izmantots, lai caur to pildītu tā dēvētā «Lemberga stipendiātu» fonda melno kasi politiķu un amatpersonu uzpirkšanai, liecina portāla «Pietiek.com» rīcībā nonākušie dokumenti un informācija no «stipendiātu lietas» materiāliem.

Portāls atklāj Lemberga «cepumu» shēmu: kukuļoti politiķi un amatpersonas

Foto: Evija Trifanova/LETA

Kā šodien raksta portāls, «stipendiātu lietas» izmeklēšanā atklātā shēma citādā gaismā parāda, kādēļ basketbols arī pēdējos gados ir saņēmis tik dāsnus ziedojumus, iespējams, kalpojot par «obščaku» kopīgu politisku projektu nelegālai finansēšanai.

Kluba «Ventspils» toreizējais direktors un tagadējais valdes priekšsēdētājs Ralfs Pleinics 2003.gada 1.novembrī parakstījis aģentēšanas līgumu ar kādu ASV reģistrētu «pastkastītes firmu» «Toronto Line LLC». Saskaņā ar šo līgumu basketbola klubam ik mēnesi uz kompānijas kontu bija jāpārskaita 64 000 ASV dolāru (vidēji ap 32 000 latu).

«Toronto Line LLC» ar šo līgumu uzņēmās pārstāvēt klubu «Ventspils», nodrošinot tā dalību starptautiskos turnīros Eiropā, izvēlēties klubam nepieciešamo sporta aprīkojumu, prezentāciju un reklāmas aktivitāšu organizēšanu, kā arī citu pakalpojumu sniegšanu, ja puses par to vienotos.

Faktiski Ģenerālprokuratūras veiktajā tā dēvētās «Lemberga stipendiātu lietas» izmeklēšanā atklāts, ka šis līgums bijis fiktīvs un patiesībā kalpojis kā sastāvdaļa shēmai, ar kuras palīdzību regulāri papildināt tā saucamo «5% fondu» jeb «obščaku» politiķu un citu amatpersonu piekukuļošanai, raksta portāls. Par it kā aģentēšanas pakalpojumiem pārskaitītās ikmēneša summas drīzumā no 64 000 ASV dolāru palielinātas līdz 68 000 dolāru, attiecīgi grozot līgumu.

Līdz ar to vidējā summa, kas gada laikā varēja no kluba nonākt «Toronto Line LLC» kontā un tālāk Ventspils «stipendiju fondā» lēšama ap 800 000 ASV dolāru, kas pēc portāla aprēķiniem varētu būt līdzvērtīga 450 000 latu. Tieši šāda summa - 450 412 latu - atrodama, piemēram, kluba «Ventspils» finanšu pārskatā par 2006.gadu sadaļā «viesspēlētāju un aģentēšanas izdevumi».

Tomēr ne visos «Lursoft» datubāzē pieejamajos basketbola kluba finanšu pārskatos caur «Toronto Line LLC» fiktīvo līgumu aizplūdusī nauda esot tik viegli atšifrējama. Piemēram, 2003.gada pārskatā šādas sadaļas nav, arī 2004.gadā starp 740 500 latu kopējiem izdevumiem aģentēšanas nauda nav iezīmēta. 2005.gada pārskatā atrodams, ka par «ārvalstu firmu pakalpojumiem» klubs «Ventspils» izdevis 426 002 latus, raksta portāls.

«Stipendiātu lietas» izmeklēšanai tuvu stāvoši avoti «Pietiek.com» norādījuši, ka kukuļu fonda veidošana, izmantojot basketbola kluba «Ventspils» un «Toronto Line LLC» līgumu, visticamāk, beigusies 2006.gada otrajā pusē, kad vairākās ar Lembergu saistītās adresēs kratīšanās izņemti pierādījumi, tostarp «5% fonda grāmatvedes» Gitas Grasmanes datora cietais disks ar stipendiātu sarakstiem. Tajos politiķu, amatpersonu un veselu partiju vārdi un nosaukumi aizšifrēti, ļaujot tikai izdarīt minējumus, līdz kurām kabatām aizceļojusi tostarp caur klubu «Ventspils» izgājusī nauda.

«Tālāk, izlīkumojot caur ārvalstu un Latvijas kompāniju mudžekli, šī nauda pārtapa, ventspilnieku slengā runājot, «cepumos» - kukuļu naudā, kuru Latvijas politiķi un amatpersonas saņēmuši par maksātājiem labvēlīgu lēmumu pieņemšanu,» raksta «Pietiek.com».

Vismaz daļa šīs kukuļu fonda naudas esot «pasmelta» valsts un pašvaldības kabatā, jo klubs «Ventspils» ik gadu saņēma dāsnus ziedojumus no valsts budžeta un valsts kapitālsabiedrību sponsorētās Latvijas Basketbola savienības, bet vēl vairāk - dotāciju veidā no valsts un pašvaldības budžetiem.

Lembergs vienmēr ir noliedzis tā dēvētās «stipendiātu lietas» eksistēšanu. Viņš kopš 1997.gada ir basketbola kluba «Ventspils» prezidents - cilvēks, bez kura ziņas, pēc «Pietiek.com» avotu teiktā, nav ticis izlemts neviens būtisks ar kluba finansējumu vai pārskaitījumiem saistīts jautājums.

Basketbola kluba «Ventspils» valdes priekšsēdētājs Pleinics, kurš 2003.gadā kā kluba direktors parakstījis līgumu ar «Toronto Line LLC», sacījis, ka ir pagājis daudz laika un viņš nevar sniegt skaidrojumus par šo līgumu un to, kam patiesībā aizvirzīta nauda.

«Es jums nevaru apstiprināt tādas ziņas. Es negribu komentēt. Pirmo reizi kaut ko tādu dzirdu,» portālam apgalvojis Pleinics, atbildot uz jautājumu, vai caur kluba «Ventspils» noslēgto aģentēšanas līgumu pārskaitītie regulārie maksājumi patiesībā aizplūduši politiķu un amatpersonu kukuļošanai. Pēc «Pietiek.com» rīcībā esošās informācijas, Pleinics par šīm finanšu shēmām pratināts «stipendiātu lietā».

«Basketbola klubs «Ventspils» pilnīgi kategoriski noraida jebkādu basketbola kluba darbības saistību ar žurnālistes Agneses Margēvičas aprakstītajiem spekulatīvajiem pieņēmumiem un interpretācijām portālā «Pietiek.com»», portālam «Apollo» pavēstīja biedrības «Basketbola klubs «Ventspils» valdes priekšsēdētājs Ralfs Pleinics.

Viņš norādīja, ka BK «Ventspils» savulaik noslēgtais līgums ar kompāniju «Toronto Line LLC» ir bijis nepieciešams kluba komandas līdzdalības nodrošināšanai starptautiskās sacensībās.

«Aivara Lemberga vārds šajā publikācijā acīmredzot piesaukts kādu politisko vai ekonomisko konkurentu interešu pakalpībai, jo katram, kurš patiesi interesējas par kluba darba organizāciju, būtu iespēja iepazīties un izprast, ka BK «Ventspils» saimniecisko darbību organizē kluba direktors vai valdes priekšsēdētājs,» norādīja Pleinics.

«Savukārt kluba pilnsapulces kompetencē ir kārtējās sezonas budžeta apstiprināšana un sportisko uzdevumu izvirzīšana, tāpēc vairāk kā muļķīgi ir vilkt paralēles vai paust dažādas «sazvērestības teorijas» par kluba prezidenta  saistību ar kluba ikdienas darbību, noslēgtajiem līgumiem vai kāda cita veida rīkojumu saistību ar kluba darbību sezonas laikā,» pauda Pleinics.

Lemberga kādreizējais sabiedrotais Olafs Berķis, kurš ir viens no kluba «Ventspils» dalībniekiem un savulaik sniedzis liecības Ģenerālprokuratūrā pret Lembergu, arī portālam apgalvojis, ka daudz kas pagaisis no viņa atmiņas.

Laikā kad tika noslēgts minētais līgums, Berķis bija pārstāvēts vairākos Ventspils tranzītuzņēmumos, kuri dāsni sponsorēja klubu. «Pietiek.com» avoti norādījuši, ka «5% obščaka» finansēšanai atvēlētie Ventspils tranzītuzņēmumu ziedojumi tolaik nav veikti bez Lemberga un Berķa ziņas.

«Par tādu kompāniju pirmo reizi dzirdu. Pilnīgas muļķības, ka caur basketbola klubu «Ventspils» būtu kukuļoti politiķi,» portālam sacījis Berķis.

«Pietiek.com» iepriekš ziņoja, ka kopš pagājušā gada nogales Berķa un Lemberga starpā varētu būt iestājies pamiers. Patlaban Berķis ir viens no «Vienotības» bijušo sponsoru izveidotās biedrības «Latvijas attīstībai» dibinātājiem.

Kāds «stipendiātu lietai» tuvu stāvošs avots portālam skaidrojis, ka «politbasketbola» nauda ir īpaši iezīmēts kukuļu fonds sevišķām vajadzībām, kur kopīga izdevīguma vārdā nepieciešams nojaukt barjeras starp partijām un to viedokļu atšķirībām citos jautājumos, lai «nofinansētu» kādu kopīgu pasākumu.

Tieši ar Lemberga un toreizējā «Vienotības» kasiera Edgara Jaunupa politisko vienošanos tika skaidrota rekordsumma - uz pusēm sadalīti 900 000 latu, kurus klubiem «Ventspils» un «VEF Rīga» pirms Saeimas ārkārtas vēlēšanām noziedoja VAS «Latvijas valsts meži», raksta «Pietiek.com».

Basketbola klubam «Ventspils» (BK «Ventspils») nekad nav bijis nekādas saistības ar politiku, aģentūrai LETA norādīja Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs un BK «Ventspils» prezidents Aivars Lembergs («Latvijai un Ventspilij»), uzsverot, ka portāla «Pietiek.com» publikācija par to, ka Lembergs caur BK «Ventspils» pildījis melno kasi politiķu uzpirkšanai, ir «pilnīgas un absolūtas muļķības».

Par publikācijā minēto ASV reģistrēto «pastkastītes firmu» «Toronto Line LLC», ar kuru BK «Ventspils» bijis noslēgts aģentēšanas līgums, Lembergs neko nezinot. «Pirmo reizi par tādu firmu dzirdu. Neko nezinu par tādu darījumu,» norādīja Lembergs.

Tāpat Lembergs uzsvēra, ka viņš nekad neesot risinājis kluba finanšu jautājumus. «Man nav ne mazāko šaubu, ka klubam nekad nav bijis nekādas saistības ar politiku. Esmu pārliecināts par 200 procentiem,» piebilda Lembergs.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

25.09.2017
Ienākt apollo.lv