Precizēs terminus, lai pašvaldības netiktu ierobežotas NĪN piemērošanā

Apollo
0 komentāru

Ministru kabineta komiteja šodien atbalstīja Zemkopības ministrijas (ZM) ierosinājumu precizēt terminus likumā par nekustamā īpašuma nodokli (NĪN), lai pašvaldības netiktu ierobežotas nekustamā īpašuma nodokļa likmes noteikšanā.

Precizēs terminus, lai pašvaldības netiktu ierobežotas NĪN piemērošanā

Foto: R.Oliņš/Apollo

ZM piedāvājusi likuma grozījumos par nekustamā īpašuma nodokli mainīt terminoloģiju, kāda bija iekļauta 4.jūnija valdības komitejas sēdē, kas būtiski ierobežo pašvaldību tiesības noteikt nekustamā īpašuma nodokļa likmi.

Ministrija lūdz precizēt likumprojekta redakciju, nosakot, ka neapstrādātai lauksaimniecībā izmantojamai zemei nekustamā īpašuma nodokļa likme ir 3% un ka pašvaldībām, izdodot saistošos noteikumus, ir tiesības noteikt nekustamā īpašuma nodokļa likmi virs 3% neapstrādātai lauksaimniecībā izmantojamai zemei.

ZM skaidro, ka likumprojekta 3.pants paredz 1,5% nekustamā īpašuma nodokļa likmi zemei. Saskaņā ar likuma 3.panta 1.1.daļu ar nekustamā īpašuma nodokļa papildlikmi 1,5% apmērā apliek neapstrādātu lauksaimniecībā izmantojamo zemi. Tomēr termins "papildlikme" būtiski ierobežo pašvaldību tiesības.

Ja likumā tiks iestrādāta likuma norma, kādu paredz Ministru kabineta komitejas 2012.gada 4.jūnija sēdes protokols, pašvaldības būs tiesīgas nekustamā īpašuma nodokļa likmi noteikt tikai 1,5%. Līdz ar to pastāv iespēja, ka pašlaik esošā nekustamā īpašuma nodokļa kopējā likme, kas neapstrādātai lauksaimniecībā izmantojamai zemei ir 3%, tiks samazināta uz pusi, skaidro ministrija.

Premjerministrs Valdis Dombrovskis (V) sēdē norādīja, ka nevar atbalstīt protokollēmuma precizēšanu. Tomēr terminu precizēšana ir atbalstāma, un tas jāizdara līdz valdības sēdei, kurā skatīs likuma grozījumus.

Jau ziņots, ka Finanšu ministrija izstrādājusi grozījumus likumā par nekustamā īpašuma nodokli, kas paredz nodokļa likmes koridoru no 0,2 līdz 3% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības, taču nodokļa likme varēs pārsniegt 1,5% robežu tikai gadījumā, ja nekustamais īpašums netiek atbilstoši apsaimniekots.

Tāpat grozījumi paredz NĪN likmes samazināšanu par 50% ģimenēs, kurās ir trīs un vairāk bērnu.

Likuma grozījumi arī paredz, ka nākamgad pašvaldībām būs tiesības noteikt NĪN likmi no 0,2% līdz 3% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības, taču nodokļa likme varēs pārsniegt 1,5% robežu tikai tad, ja nekustamais īpašums netiek atbilstoši apsaimniekots.

Patlaban spēkā esošā likuma redakcija noteic, ka pašvaldībām no nākamā gada janvāra būs tiesības noteikt NĪN likmi no 0,2% līdz 3% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības.

Likuma grozījumi tapuši, jo FM kopīgi ar Latvijas Pašvaldību savienību un citiem valdības sadarbības partneriem bija uzdots izstrādāt priekšlikumus kritērijiem, saskaņā ar kuriem pašvaldības nosaka NĪN likmes.

Patlaban NĪN ir 1,5% zemei, ēkām, izņemot dzīvojamās mājas, garāžas, autostāvvietas, pagrabus, noliktavas un saimniecības telpas, ja tās netiek izmantotas saimnieciskās darbības veikšanai, kā arī inženierbūvēm.

Dzīvojamām mājām, ja tās netiek izmantotas saimnieciskās darbības veikšanai, NĪN likme ir atkarīga no kadastrālās vērtības un ir 0,2%, 0,4% vai 0,6%.

Pašvaldības patlaban NĪN 3% apmērā no būvei piekritīgās zemes kadastrālās vērtības var piemērot vidi degradējošām, sagruvušām vai cilvēku drošību apdraudošām būvēm, ja par to ir pieņēmušas saistošos noteikumus.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Horoskopi

Vairāk
20

2017. gada 20. oktobris

Vārda dienas

Leonīda, LeonīdsLeonida, Leonide, Leonids, Leonita, Pelageja

Valūtu kursi

20.10.2017

Dienas skaistuma deva

Vairāk

Mēneša lasītākie raksti

Ienākt apollo.lv