Problēmas ar NĪ kredītu atdošanu jau 20 000 Latvijas iedzīvotāju

Apollo
0 komentāru

2008. gada beigās banku kredīti mājokļu iegādei bija izsniegti par 5,1 miljardu latu aptuveni 200 tūkstošiem iedzīvotāju. Problēmas ar kredītu atdošanu pašlaik esot aptuveni 20 tūkstošiem iedzīvotāju, laikrakstam «Latvijas Avīze» pavēstījis Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Teodors Tverijons.

Problēmas ar NĪ kredītu atdošanu jau 20 000 Latvijas  iedzīvotāju

Foto: «Apollo»

2008. gada novembrī komercbanku uzkrājumi, kas veidojās klientu maksātnespējas gadījumos, bija 40 miljoni latu. Bet 2008. gada decembrī — jau 60 miljoni latu. T. Tverijons pieļauj iespēju, ka stāvoklis varētu pasliktināties.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas jaunākie dati liecina, ka, piemēram, 2008. gada septembra beigās visu to kredītu atlikums, kuriem maksājumu kavējums ilgāks par 90 dienām, sasniedza 414 miljonus latu, bet to īpatsvars kopējā kredītportfelī pieauga līdz 2,5%. Aptuveni 75% šo kredītu septembra beigās bija izsniegti mājsaimniecībām un operācijām ar nekustamiem īpašumiem.

Lielāko Latvijas banku pārstāvji par kredītu kavējumu lielumu un parādnieku skaitu izsakās izvairīgi. Vien apgalvo, ka darot visu, lai palīdzētu grūtībās nokļuvušajiem klientiem. Ja vien klients vaļsirdīgi un laikus atzinis nespēju maksāt, tad piekrītot arī citiem kredīta samaksas nosacījumiem.

Nordea bankas kredītu analīzes nodaļas vadītājs Rasmuss Pētersons atzīst, ka grūtības ar kredītu atdošanu valstī kļūst gan par ekonomisku, gan sociālu problēmu. R. Pētersons stāsta, ka Nordea bankā zina par dažu politiķu un sabiedrisko organizāciju centieniem meklēt risinājumus kredītu problēmai un labprāt tos apspriestu valdībā.

Savukārt Banku augstskolas rektore Tatjana Volkova uzskata, ka nespēju maksāt varot lielā mērā izskaidrot ar cilvēku vēlmi dzīvot labāk, nerēķinoties ar reālajām iespējām. Augstskolas vadītāja noraida apgalvojumus, ka nevarēja paredzēt to, ka cenas saruks. To zināja, tikai neviens precīzi nevarēja noteikt, kad sāksies kritums. Politiķu un uzņēmēju izteiktie publiskie aicinājumi, piemēram, ierobežot procentu likmes vai noteikt, ka parādu summas bankām nevar būt lielākas par iegādāto nekustamo īpašumu pašreizējo vērtību, varētu atvieglot grūtībās nokļuvušo kredītu ņēmēju stāvokli. Bet, ar likumu vai rīkojumu nosakot komercbankām šādas papildu prasības, varētu tikt apdraudēta to turpmākā darbība.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Horoskopi

Vairāk
22

2017. gada 22. novembris

Vārda dienas

Alfons, Aldris, AldisVilora, Vilonija, Alfonss, Alfonija, Alfins, Aldra, Aldijs, Airida

Valūtu kursi

22.11.2017

Dienas skaistuma deva

Vairāk

Mēneša lasītākie raksti

Ienākt apollo.lv