Prognozē plūdu iespēju Daugavā

Apollo
0 komentāru

Lielā sniega un biezā ledus dēļ Daugavā pie Jēkabpils šogad, iespējams, varētu sākties plūdi, aģentūrai LETA prognozēja Jēkabpils rajona padomes Civilās aizsardzības un darba aizsardzības dienesta vadītājs Ivars Līcis. Plūdi iespējami arī Daugavā pie Daugavpils un Preiļu rajonā.

Prognozē plūdu iespēju Daugavā

Foto: AFI/Aigars Jansons

Kā galvenos iespējamo plūdu iemeslus Līcis minēja lielo ledus segas biezumu Daugavā pie Jēkabpils, kurš svārstoties no 55 līdz 70 centimetriem, zemo ūdens līmeni, turklāt seklākās vietās upe ir aizsalusi līdz pat dibenam. Arī lielais sniega daudzums Baltkrievijā un Krievijā būtiski ietekmē ūdens līmeni Daugavā pavasarī.

17.martā Jēkabpilī paredzēta novērošanas posteņu pārstāvju tikšanās, kurā plānots spriest par rīcību paaugstinātas plūdu bīstamības periodā.

Arī Daugavpils domes speciālists civilās aizsardzības jautājumos Vladislavs Ruskulis neizslēdza plūdu iespēju Daugavā pie Daugavpils. Viņš pastāstīja, ka ledus biezums Daugavā pie Daugavpils svārstās no 50 līdz 57 centimetriem, bet ūdens līmenis upē ir zems - 33 centimetri zem mazūdens līmeņa (85,6 cm).

Gatavojoties palu laikam Daugavā un Laucesas upē, Daugavpils domes deputāti apstiprinājuši preventīvo pasākumu plānu, kas paredz Daugavas un Laucesas palu ūdens aizsardzības sistēmu pārbaudi, upju tuvumā esošo māju pagrabu pārbaudi, lai novērstu īssavienojuma iespējas pagrabos izvietotajos elektrosadales skapjos plūdu laikā, materiāli tehnisko līdzekļu sagatavošanu aizsargdambju bojājumu likvidēšanai palu laikā un citas aktivitātes.

Savukārt plānais sniega sega biezums Daugavpils apkaimē, samērā sausā zeme un tas, ka neesot vižņu, pēc Ruskuļa domām, tomēr ļaujot cerēt, ka plūdi šogad Daugavpili varētu arī neskart.

Savukārt Preiļu rajona padome ar bažām gaida iespējamos pavasara palus un satraucas par biezo ledus kārtu pie Mežrozīšu HES, kas varētu traucēt ūdens caurteci, aģentūrai LETA sacīja Preiļu rajona padomes priekšsēdētājs Andris Vaivods.

"Tas, vai Preiļu rajonā būs pavasara pali, lielā mērā atkarīgs arī no paša pavasara: tas būs ar nokrišņiem vai ne, cik ātri kusīs sniegs," norādīja Vaivods.

Zināmas bažas rada arī uz Dubnas upes izveidojusies biezā ledus kārta pie Mežrozīšu HES, kas varētu traucēt ūdens caurteci un tādējādi arī sekmēt pavasara plūdus. Kā norādīja pašvaldībā, šajā situācijā HES būtu jāatver slūžas.

Tikmēr pašvaldības un Mežrozīšu HES pārrunas par darbu plūdu gadījumā turpinās. Līdz šim Līvānu novada domei pastāvīgi radās domstarpības ar SIA "Mežrozīte HES", arī laikā, kad applūst novada teritorijas un pašvaldība HES lūdz atvērt slūžas.

Jau vairākkārt ziņots, ka Preiļu rajonā un tai skaitā Līvānu novadā ik gadu ir vērojami pavasara plūdi, kuru laikā ūdens līmenis paaugstinās gan Daugavā, gan arī Dubnas upē.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

17.10.2017
Ienākt apollo.lv