Rīgas domes koalīcijā atkal vird nesaskaņas

Apollo
0 komentāru

Tautas partijas (TP) Rīgas domes frakcija grasās doties uz ļoti nopietnām pārrunām ar partijas «Jaunais laiks» (JL) deleģēto Rīgas mēru Aivaru Aksenoku, lai precizētu «jaunlaiciešu» nostāju vairākos pilsētai svarīgos jautājumos.

Iespējams, ka TP vizīte pie A. Aksenoka varētu notikt pat šodien, taču tas atkarīgs no tā, «cik ātri mums izdosies ar viņu vienoties par sarunām», «Neatkarīgajai» teica TP domes frakcijas priekšsēdētājs Edmunds Krastiņš. «Rīgas domē nekas nenotiek. Praktiskie rezultāti pēc gada vai diviem būs bēdīgi,» norādīja E. Krastiņš.

Nesaskaņas abu lielāko koalīcijas partiju starpā uzvirmojušas, kad JL, konkrētāk, A. Aksenoks, atteicās parakstīt valdībai nosūtīt paredzētos priekšlikumus grozījumiem privatizācijas jumta likumā. Lai gan koalīcijas padomē jau bijusi panākta vienošanās par šādu priekšlikumu izstrādi, JL domnieki vēlāk tomēr pārdomājuši un atsaukuši savu atbalstu.

Pēc «Neatkarīgās» rīcībā esošās informācijas, tā rīkoties viņus spiedusi partijas valde un Saeimas frakcija, jo JL nav vēlējies pieļaut konfrontāciju ar likumu sagatavojušo Ekonomikas ministriju un tās vadībā esošo Krišjāni Kariņu.

Jau iepriekšējā Pilsētas attīstības komitejas sēdē tās vadītājs E. Krastiņš informēja, ka «ar domes priekšsēdētāju nav izdevies panākt vienošanos, lai valdībā iesniegtu grozījumus privatizācijas likumā, un tāpēc sēžu darba kārtība sarūk, jo kļūst aizvien mazāk tajās skatāmo zemes iznomāšanas jautājumu». Galvenie pašvaldības iebildumi ir vērsti pret normu, kas nosaka neizīrēt zemi ilgāk kā uz 12 gadiem, kā arī virkni citiem likuma punktiem. Priekšlikumi paredzēja arī noteikt pašvaldības tiesības atteikt zemes privatizāciju, ja attiecīgā zeme tiek rezervēta pašvaldības funkciju nodrošināšanai nākotnē; atzīt tiesības domei pašai noteikt zemes nomas maksu un tamlīdzīgi.

E. Krastiņš minēja, ka nostādne neizīrēt zemi ilgāk kā uz 12 gadiem faktiski padara neiespējamu būtisku investīciju ienākšanu pilsētā, jo tik īsā laikā nav iespējams atpelnīt ieguldīto. Apgrūtināta būs zemes nomas maksas noteikšana, zemesgabalu rezervēšana dzīvojamo māju būvniecībai, likums faktiski akceptē piespiedu privatizāciju utt. Pēc «tautpartijieša» domām, JL «vienkārši vadās no pašu akceptētās tēzes, ka pašvaldības ir korumpējušās un tām vajag atņemt tiesības rīkoties ar savu īpašumu».

Pilsētas īpašuma un privatizācijas lietu komitejas priekšsēdētājs Andris Ameriks (LPP) prognozēja, ka privatizācijas jumta likums un attiecīgie noteikumi izraisīs lavīnveidīgu Rīgas zemju pirkšanas procesu (šādu pašu viedokli pauda arī E. Krastiņš). «Neatkarīgajai» viņš telefoniski no Vācijas klāstīja, ka pagaidām nevēlas izdarīt sasteigtus secinājumus, taču pēc atgriešanās no komandējuma iepazīsies ar JL atteikuma iemesliem nosūtīt priekšlikumus grozījumiem likumā un šī situācija tikšot izskatīta arī LPP domes deputātu starpā. Zināms, ka A. Ameriks un E. Krastiņš kā divu domes komiteju vadītāji tomēr nosūtīs savus priekšlikumus Saeimai.

No koalīcijas partneriem kā vienmēr izvairīgākie ir «tēvzemieši». Lai gan viņu līderis domē vicemērs Jānis Birks atzina, ka privatizācijas jumta likums «ļoti sarežģīs Rīgas dzīvi», kā arī pauda izbrīnu, kāpēc domes priekšlikumi «netiek virzīti uz priekšu», viņš arī bilda, ka par to vislabāk runāt valdībā pie varas esošajām partijām, proti, JL, TP un LPP. Interesanti, ka pat JL domnieki neriskēja ielaisties komentāros, kas gan partijai īsti nav paticis pašvaldības izstrādātajos priekšlikumos. Aizkulisēs gūtā informācija liecina, ka JL augša ir uzdevusi mēram A. Aksenokam nobremzēt domes iniciatīvas. Loģiskākais skaidrojums: JL esot bažas, ka, atverot sūri grūti cauri Saeimai izdabūtos likuma nosacījumus, varētu rasties problēmas privatizācijas jumta likuma galīgās redakcijas akceptēšanā.

Pilsētas attīstības komitejas vadītāja vietnieks Ivars Gaters (JL) teica, ka dažas likuma normas ir visai diskutējamas «no zemes racionālas izmantošanas viedokļa», taču par domes koalīcijas padomē sākotnēji panākto vienošanos un sekojošajiem JL atteikuma iemesliem viņš nebija informēts. JL domes frakcijas vadītājs Olafs Pulks ieteica šajā jautājumā viedokli prasīt A. Aksenokam, diemžēl no viņa visas dienas garumā to iegūt tā arī neizdevās.

Rīgas domes koalīcijā atkal vird nesaskaņas

Foto: AFI

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

24.09.2017
Ienākt apollo.lv