Rīgas mēra biroja vadītāja… naftas biznesa speciāliste?

Apollo
0 komentāru

Kompetenti eksperti apšauba, vai Rīgas mēra Aivara Aksenoka (JL) biroja vadītāja Baiba Pirktiņa varētu būt gana zinoša naftas biznesā, un ieņemt amatu a/s «Ventspils nafta» padomē, kur viņu virza partija «Jaunais laiks». Turklāt ir šaubas arī par to, vai iespējams kvalitatīvi un ar pilnu atdevi darīt divus darbus vienlaikus.

Ekonomikas ministrs Krišjānis Kariņš (JL) darbam akciju sabiedrības «Ventspils nafta» (VN) padomē izvirzījis Rīgas domes priekšsēdētāja biroja vadītāju B. Pirktiņu, un Rīgas mēram šķiet, ka viņa varēs nosēdēt abos krēslos vienlaikus.

A. Aksenoka (JL) pārstāve Laila Spaliņa RB sacīja, ka nav iemeslu apšaubīt B. Pirktiņas kompetenci un, ja viņu amatā apstiprinās amatā arī «Ventspils naftā», viņa varēs abus amatus apvienot. Viņas pieredzi naftas tranzīta jautājumos L. Spaliņa nekomentēja, jo kandidatūru izvirzījis ekonomikas ministrs. Jautājums par iespējamo interešu konfliktu savukārt ir atstāts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) kompetencē.

Arī Ekonomikas ministrijas pārstāve Ieva Zīberga skaidroja, ka jautājums par interešu konfliktu jālemj KNAB. Turklāt, ja tiks konstatēts, ka abi amati formāli nav savienojami, likums paredz mēnesi laika, lai B. Pirktiņa vienu no krēsliem atstātu.

B. Pirktiņu amatam VN padomē īsi pirms svētkiem izvirzīja Rīgas mēra partijas biedrs, ekonomikas ministrs K. Kariņš. Kopā izvirzīti pieci cilvēki, no kuriem trīs ir no JL. Bez B. Pirktiņas kandidātu listē ir Dans Titavs, Juris Imaks, Mārtiņš Jansons un Tautas partijas pārstāvis Aivars Tiesnesis. Kā paskaidroja I. Zīberga, iepriekš nav bijusi prakse, kad jautājums par VN un citu lielo uzņēmumu padomes iecelšanu būtu spriests valdības koalīcijas padomē. Līdz ar to šobrīd atbildība par valsts pārstāvniecību uzņēmumā gulsies uz valdību kopumā. Šīsdienas valdības sēdē esot iekļauts jautājums par VN tranzīta biznesa attīstības perspektīvām, un tad arī tiks sniegts ekonomikas ministra skaidrojums par kritērijiem kandidatūru izvēlē, sacīja I. Zīberga. Taču lēmums par jauno kandidātu apstiprināšanu jāpieņem Privatizācijas aģentūras valdei un vēlāk VN akcionāru pilnsapulcei, kas ieplānota 1. jūlijā. Ministrs uzskata, ka B. Pirktiņa ir pietiekami atbilstoša VN padomes locekļa amatam, jo pēc izglītības ir juriste. Sīkāku pamatojumu savai izvēlei ministrs nesniedz, toties savā paziņojumā kritizē iepriekšējo VN padomes pārstāvju darbu par to, ka tas neesot bijis pietiekami labi koordinēts un atsevišķi pārstāvji neesot gribējuši sadarboties ar Privatizācijas aģentūru, kas ir valsts akciju turētāja uzņēmumā.

RB vakar diemžēl neizdevās sazināties ar B. Pirktiņu, lai noskaidrotu, kādā veidā viņa labāk šo darbu koordinēs, vienlaikus vadot arī Rīgas mēra biroju. Jāpiebilst, ka domes priekšsēdētāja A. Aksenoka birojā strādā vairāk nekā desmit cilvēku, bet ārštata padomnieku pulkā ir vēl septiņi.

Mērs neuzskata, ka šis skaits būtu īpaši liels, un B. Pirktiņa jau ilgāku laiku viņu pavada dažādos amatos. Arī pirms pāris gadiem, kad A. Aksenoks bija tieslietu ministrs Einara Repšes (JL) vadītajā valdībā, B. Pirktiņa bija viņa palīdze.

Sabiedriskās organizācijas «Ētikas padome» valdes priekšsēdētājs Ivars Ijabs RB atzina, ka šādā situācijā formāli nav interešu konflikta, taču partijas ir ļoti noslēgtas. Rezultātā rodas iespaids, ka partija nevar atrast pietiekami daudz cilvēku, kam uzticas pilnībā. Šādā situācijā pietrūkst kadru, lai aizpildītu visas brīvās darba vietas. «Tas šķiet mazliet īpatnēji, bet Latvijas partijām tā ir pieņemta prakse. Partijas ir vājas, un tās cenšas sabakstīt savus dažus cilvēkus visos amatos pēc kārtas. Šis nav ne pirmais, ne pēdējais gadījums,» konstatēja ētikas speciālists. Viņš piebilda arī, ka šāda rīcība liecina par sliktu «Jaunajam laikam», kurš jau kopš izveidošanas par galveno principu pasludināja profesionalitāti: ««Jaunie laiki» tomēr īsti nav atnākuši — tā ir atkāpšanās tuvāk «vecajiem laikiem».«

***

Ekonomiste Raita Karnīte

- Nevarētu būt tā, ka biroja vadītājs pēc savas kvalifikācijas būtu noderīgs naftas transportēšanas uzņēmuma padomē. Biroja vadīšanai ir vajadzīgas organizatora spējas, taču nešķiet, ka tāda mēroga uzņēmums kā «Ventspils nafta» ciestu no šādu spēju trūkuma. Padomē cilvēku skaits ir ierobežots, un tādēļ būtu nepieciešami speciālisti, kuri labāk pārzina naftas tranzīta jomu. Padomes loceklim būtu jābūt vismaz ekonomistam. Lai varētu pārstāvēt valsts intereses šajā jomā, nepieciešamas specifiskas zināšanas. Biroja vadītājs, protams, ir arī aizņemts cilvēks, taču svarīgākā ir intelekta ietilpība. Latvijā gan cilvēki spēj savienot ne tikai divus, bet vēl vairākus amatus. Šajā gadījumā redzama partiju virzība likt uzsvarus uz partijām piederīgām personām. «Jaunais laiks» cenšas ielikt kāju durvju starpā, lai kaut kur iekļūtu, taču tas nav labi. Nevajadzētu jaukt ekonomiku ar politiku.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

17.10.2017
Ienākt apollo.lv