Saeima groza Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumu

Apollo
0 komentāru

Saeima ceturtdien, 8.martā, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā, portālu «Apollo» informēja Saeimas Preses dienests. 

Saeima groza Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumu

Foto: Lita Krone/LETA

Likuma grozījumi paredz zemes īpašniekam tiesības ierosināt uz viņa zemes esošas būves ar nenoskaidrotu piederību noteikšanu. Tas atvieglos viņa tiesības vērsties tiesā, lūdzot atzīt īpašuma tiesības uz šīm būvēm. Tāpat zemes īpašnieks varēs lūgt kadastra sistēmā dzēst ierakstu par uz viņa zemes citai personai piederošu būvi, kas dabā neeksistē. Patlaban likums šādu iespēju neparedz un ieraksta par dabā neesošu ēku dzēšana no kadastra informācijas sistēmas ir apgrūtināta. 

Tāpat likums paredz tiesības jebkuram no kopīpašuma īpašniekiem bez pārējo piekrišanas ierosināt kadastra datu, tostarp nekustamā īpašuma nosaukuma, adreses, apgrūtinājuma, zemes un būves lietošanas veida, aktualizāciju. Tas nepieciešams, lai uzlabotu kadastra datu kvalitāti, jo pašreizējā kārtība apgrūtina iespēju aktualizēt kadastra datus un tajos ir konstatētas neatbilstības ar faktisko situāciju. 

Patlaban zemes koplietotājiem ir grūtības ievērot likumā paredzētos termiņus zemes reformas pabeigšanai, jo nekustamā īpašuma objekta noteikšanu var ierosināt tikai visi zemes koplietotāji kopā. Tagad likuma pārejas noteikumos noteikts, ka nekustamā īpašuma objekta noteikšanu un ar to saistītās darbības līdz tā pirmreizējai ierakstīšanai zemesgrāmatā var veikt arī viens no zemes koplietotājiem. 

Ar likumu valdībai tiek deleģēts noteikt kadastrālās uzmērīšanas datu un dokumentu labošanas kārtību. Patlaban šāda kārtība nav reglamentēta, un gadījumos, ja datos vai dokumentos pieļautas kļūdas, ir jāsagatavo jauna zemes kadastrālās uzmērīšanas lieta, iekļaujot tajā visus dokumentus, kas nepieciešami pilnas zemes kadastrālās uzmērīšanas veikšanai. Veicot kļūdu labošanu, turpmāk uzmērīšana vairs nebūs jāveic pilnā apmērā, bet, piemēram, izgatavojot zemes robežu plānu, atkārtoti būs jāuzmēra tikai atsevišķi robežposmi. 

Atsakoties no neracionālas īpašumu pārmērīšanas, darba pasūtītāji un veicēji ietaupīs gan laiku, gan līdzekļus. 

Ministru kabineta noteikumi, kas noteiks dokumentu labošanas kārtību, jāizdod līdz 2012.gada 31.janvārim. 

Likums arī precizē, kas uzskatāms par nekustamā īpašuma lietotāju. 

 
 
 
 
 

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Horoskopi

Vairāk
22

2017. gada 22. oktobris

Vārda dienas

Airisa, Irīda, ĪrisaArisa, Iraisa, Irida, Irisa

Valūtu kursi

22.10.2017

Dienas skaistuma deva

Vairāk

Mēneša lasītākie raksti

Ienākt apollo.lv