Saistība starp nepilnībām aprūpes centrā un jaunieša nāvi nav konstatēta Papildināts

Apollo
0 komentāru

Jaunieša, kurš nomira Vidzemes slimnīcā pēc uzturēšanās valsts sociālās aprūpes centrā «Rūja», nāves iemesls ir infekcijas slimība, un cēloņsakarības starp centrā sniegto aprūpi un jaunieša nāvi Labklājības ministrijas (LM) pārbaudē nav konstatētas.

Saistība starp nepilnībām aprūpes centrā un jaunieša nāvi nav konstatēta

Foto: Reuters/Scanpix

Kā šodien žurnālistiem pastāstīja LM Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības departamenta direktors Visvaldis Gūtmanis, jaunietis, kas uzturējās centrā «Rūja», 14.aprīlī no rīta sajutās slikti, medmāsa viņam izmērīja asinsspiedienu, kas bija pazemināts, un jaunietis tika aizvests uz Vidzemes slimnīcu, kur 17.aprīlī nomira.

Gūtmanis arī pastāstīja, ka 11.aprīlī jaunieti izmeklējis ģimenes ārsts.

LM pārbaudē gan tika konstatētas nepilnības centra dokumentācijā un komandas darbā. Tāpat dažādos dokumentos bija pretrunīga informācija par jaunieša stāvokli. Pārbaudes rezultātā tika ierosinātas trīs disciplinārlietas pret filiāles vadītāju un diviem vidējā līmeņa vadītājiem.

Kā uzsvēra LM valsts sekretāre Ieva Jaunzeme, starp konstatētajām nepilnībām un jaunieša nāvi cēloņsakarības patlaban nav konstatētas. LM uzsver, kamēr nav konstatēta darbinieku nolaidība, šīs uzskatāms par smagas slimības sekām. Patlaban aprūpes centra «Vidzeme» direktors Modris Karselis izvērtē «Rūjas» vadītājas, Veselības nodaļas un Sociālās aprūpes nodaļas vadītāju rīcību. Centra «Vidzeme» vadošo amatpersonu atbildība par notikušo tiks vērtēta pēc tam, kad būs saņemti pārbaužu materiāli no Veselības inspekcijas.

Arī sociālās aprūpes un medicīniskā personāla izglītība atbilst normatīvajos aktos noteiktajam. Pārbaudē arī secināts, ka darbinieki savus tiešos darba pienākumus veic ārpus darba grafikā norādītā.

Jaunietis «Rūjā» uzturējās kopš 2009.gada 18.decembra, savukārt māte viņu pirmo reizi apmeklēja šā gada janvārī.

LM pārbaudē konstatēta arī nepietiekami laba sadarbība ar jaunieša tuviniekiem. Jaunzeme aicināja tuviniekus biežāk apmeklēt savus radiniekus, kas ievietoti aprūpes centros, jo patlaban tikai 15% centru klientu ir saglabājušies kontakti ar apgādniekiem.

Kopumā Jaunzeme secināja, ka apvienotais valsts sociālo aprūpes centru modelis sevi attaisnojis daļēji, jo sociālās aprūpes sistēmā nemitīgi tiek konstatētas dažāda veida problēmas, kas tiešā veidā ietekmē centros dzīvojošos klientus. Būtiskākās no problēmām centros ir liela kadru mainība, jo tajos strādājošo atalgojums ir katastrofāli zems.

Lai risinātu problēmas sociālās aprūpes centros, plānots veikt reformas, sadalot klientus dažādās funkcionālajās grupās un atkarībā no tā nosakot nepieciešamo aprūpētāju skaitu uz vienu cilvēku. Tagad šī sistēma tiks izmēģināta sešos aprūpes centros.

Tāpat nepieciešams papildu finansējums, lai būtu iespējams palielināt centru darbinieku atalgojumu. Patlaban vidējā mēnešalga aprūpētājiem pirms nodokļu nomaksas ir 213 lati, sociālajiem aprūpētājiem - 226 lati un sociālajiem darbiniekiem - 297 lati.

Vienlaikus no 1.jūnija plānots apturēt rindu uz sociālo aprūpes centru pakalpojumiem, kurā patlaban ir 250 cilvēku. Rinda tiks apturēta, jo katram klientam nepieciešams nodrošināt dzīvojamo telpu sešu kvadrātmetru platībā. Taču rudenī tiks nodotas jaunas telpas ar 190 vietām un rindā atkal tiks uzņemti cilvēki. Jaunzeme uzsvēra, ka rindas apturēšana neattiecas uz bērniem.

Valsts sociālās aprūpes centros tiek nodrošinātas vietas 4659 klientiem, tostarp 595 vietas bērniem. Patlaban valsts finansētos ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus nodrošina pieci LM pakļautībā esošie valsts sociālās aprūpes centri ar 31 filiāli.

Kā ziņots, Vidzemes slimnīcā Valmierā mira no valsts sociālās aprūpes centra «Rūja» ievests jaunietis.

Par šo gadījumu veica pārbaudi LM, arī Veselības inspekcija 18.aprīlī ierosināja pārbaudi par šo gadījumu, to plānots pabeigt līdz 18.maijam, taču lietas izskatīšanas termiņš varētu tikt pagarināts.

Arī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldē sākts kriminālprocess par šo gadījumu.

Jau ziņots, ka policija noskaidros cēloņsakarības arī starp sociālās aprūpes centra «Kalkūni» ārsta-pediatra rīcību un triju centra iemītnieku - divu smagi slimu 1987.gadā un 1989.gadā mirušu sieviešu un 1998.gadā dzimuša zēna - nāvi pagājušā gada augustā.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

25.09.2017
Ienākt apollo.lv