Samazināt nodokļus un algas valsts pārvaldē

Apollo
0 komentāru

2009. gada 18. decembrī finanšu ministrs Repšes kungs intervijā laikrakstam «Dienas Bizness» paziņoja, ka 2010. gada budžeta kontekstā pieņemtie iedzīvotāju ienākuma nodokļa grozījumi ir valdības kļūda.

Samazināt nodokļus un algas valsts pārvaldē

Foto: Lauris Nagliņš/LETA

Piekrītam. Valdības sagatavotajā valsts budžetā kļūdu ir diezgan daudz, un tās ir principiālas — nodokļu paaugstināšana, lai papildinātu budžeta ieņēmumu daļu, un sociālo programmu samazināšana, lai samazinātu budžeta izdevumus.

PVN 21% likmes saglabāšana neļaus paaugstināt šā nodokļa ieņēmumus. Turklāt tāpēc, ka likme tika paaugstināta no 18 līdz 21%, 2009. gada deviņos mēnešos jau nav iekasēti 170 miljoni latu, bet alternatīvajā budžetā piedāvātā PVN likmes samazināšana varētu palielināt budžeta ieņēmumus par 183 miljoniem latu.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa paaugstināšana no 23 līdz 26%, turklāt samazinot neapliekamo minimumu, ir tiešs ceļš uz Latvijas iedzīvotāju izstumšanu no valsts. Darbiniekiem, kuriem ir zema alga, nodokļu slogs pieaug divas reizes. Vienlaikus mazināsies preču un pakalpojumu pieprasījums valsts iekšienē, rezultātā atkal samazināsies ražošana un augs bezdarbs. Savukārt «Saskaņas centra» sagatavotais alternatīvais budžets paredz palielināt neapliekamo minimumu līdz 165 latiem (iztikas minimuma līmenis) un ieviest progresīvo algas nodokļa skalu (23–35%). Tad nodokļu slogs tiktu pārlikts uz turīgo pleciem. Tas palielinātu arī budžeta ieņēmumus un mazinātu sociālo spriedzi.

Mūsu piedāvātais sociālo maksājumu samazinājums no 33,09% līdz 24,09% varētu dot biznesam papildu apgrozījuma līdzekļus ražošanas uzturēšanai un darba vietu saglabāšanai. 2010. gada valsts budžetā apstiprināto sociālo programmu samazināšanas vietā alternatīvais budžets piedāvāja par 10%samazināt valsts aparāta algas, kas ietaupītu 96 miljonus latu.

Visi šie priekšlikumi budžeta steidzīgās apspriešanas laikā Saeimā netika sadzirdēti. Tagad finanšu ministrs saka: ja viņš personīgi pieņemtu lēmumus, viņš nevis paaugstinātu nodokļus, bet samazinātu valsts aparāta izdevumus…

Mēs ierosinām Repšes kungam būt konsekventam un nekavējoties sākt labot kļūdas — grozīt likumu «Par valsts budžetu 2010. gadam» saskaņā ar mūsu priekšlikumiem un laboto budžetu iesniegt izskatīšanai Saeimā nekavējoties.

Tas jādara arī saskaņā ar Satversmes tiesas lēmumu «Par likuma «Par valsts pensiju un valsts pabalstu izmaksu laika periodā no 2009. gada līdz 2012. gadam» 2. panta pirmās daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1. un 109. pantam un 3. panta pirmās daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1., 91., 105. un 109. pantam».

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

25.11.2017
Ienākt apollo.lv