Samazini iespēju saslimt ar krūts vēzi!

Apollo
0 komentāru

Krūts veselības mēneša ietvaros Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Krūts slimību centra ārsti iepazīstināja ar jaunāko informāciju par krūts veselības profilaksi, kā arī prezentēja centra jauno mājas lapu - www.krutsvezis.lv.

Krūts veselības mēnesis pasaulē tiek atzīmēts jau 25.gadu, šī gada moto - veselīgs dzīvesveids būtiski samazina iespējas saslimt ar krūts vēzi. Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Krūts slimību centra vadītājs dr.med. A.Irmejs stāsta par jaunākajiem Pasaules vēža pētniecības fonda pētījumiem: «Zinātnieki ir konstatējuši, ka, ievērojot veselīgu dzīvesveidu, krūts vēža saslimšanas biežums samazinās par 40%. Uzturot normālu ķermeņa svaru, rūpējoties par veselīgu uzturu un vismaz 30 minūtes dienā regulāri veicot fiziskas nodarbības, ikviens var sevi pasargāt,» piebilstot, ka tāpat no krūts vēža iespējams izvairīties, pēc iespējas ilgāk barojot bērnu ar krūti.

Lai Latvijas sievietēm padarītu pieejamāku informāciju par krūts vēža profilaksi un ārstēšanu, Stradiņa slimnīcas Krūts slimību centra speciālisti izveidojuši mājas lapu www.krutsvezis.lv. Mājas lapa ļauj iepazīties ar labdabīgām un ļaundabīgām krūts slimībām, saprast krūts diagnostikas metodes un to pielietojumu, noskatīties video, izdzīvojot līdzi sievietes stāstam par aizdomām, ārsta konsultāciju, operāciju, pēcoperācijas periodu, kā arī iemācīties veikt pašpārbaudes, ko sievietēm regulāri ieteicams veikt jau no 20 gadu vecuma, portālu «Apollo» informēja  Ieva Stibe, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Komunikācijas nodaļas vadītāja.

Staru un ķīmijterapijas centra vadītāja dr.med. Gunta Purkalne uzsver: «Konstatējot izmaiņas krūtī - cietus veidojumus vai bumbuļus, nekavējoties jādodas pie ārsta, jo savlaicīgi diagnosticēta krūts vēža (1., 2.stadijā) izārstēšanas iespēja ir 90%. Ja vēzis atklāts 3. vai 4.stadijā - 45%. Gribu arī aicināt sievietes atsaukties valsts apmaksātajai mammogrāfijas skrīninga programmai, jo izmaiņas krūtīs ne vienmēr ir sataustāmas, toties izmeklējumos redzamas un savlaicīgi diagnosticējamas.»

Stradiņa slimnīcas Krūts slimību centra vadītājs dr.med. A.Irmejs norāda: «Pašreiz atsaucība krūts vēža skrīningam ir ļoti zema. No 47 377 gada pirmajā pusgadā uzaicinātajām sievietēm uz pārbaudi ieradušās 15,9 % jeb 7521 sievietes, no tām mazāk par procentu jeb deviņām sievietēm atklāts krūts vēzis. Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā līdz šī gada 1.oktobrim tika veikti 840 skrīninga mammogrāfijas izmeklējumi. Slimnīca ir nodrošinājusi iespēju veikt 80 skrīninga mammogrāfijas nedēļā. Aicinām sievietes zvanīt uz reģistratūru pa tālruni 67069200 un pierakstīties uz skrīninga mammogrāfiju.»

Krūts vēzis ir izplatītākā onkoloģiskā slimība sievietēm. Katru gadu Latvijā diagnoze krūts vēzis tiek noteikta apmēram 1000 pacientiem, 2008.gadā 1008 pacientiem. Ja ļaundabīgais audzējs tiek atklāts agrīnā stadijā, ārstēšana norit veiksmīgi. Taču apmēram 35% gadījumu sievietes pie ārsta ierodas novēloti un līdz ar to ārstēšanas rezultāti nav apmierinoši.

Pacientēm ar aizdomām par onkoloģisku patoloģiju Stradiņa slimnīcas Krūts slimību centrā iespējams saņemt ārsta konsultāciju ārpus rindas vienas nedēļas laikā un veikt visus nepieciešamos izmeklējumus vienas dienas laikā. Pēc konsīlija, kur piedalās multidisciplināra ārstu komanda, pacientiem tiek sniegtas rekomendācijas un izvēlēta turpmākās ārstēšanas taktika.

Krūts veselības mēneša ietvaros onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība «Dzīvības koks» Latvijā pirmo reizi organizē Rozā lentītes solidaritātes dienu, kur ikvienu aicina vienoties kopējā atbalsta skrējienā. Arī Stradiņa slimnīcas Krūts slimību centra komanda piedalīsies pasākuma aktivitātes, kas plānotas 17.oktobrī no plkst.12.00 pie Brīvības pieminekļa. Šī pasākuma mērķis visā pasaulē ir pievērst sabiedrības uzmanību onkoloģiskajai situācijai, aicinot ikvienu ziedot tās uzlabošanai.

Krūts vēža mēneša pirmsākumi meklējami 1985.gadā, kad šī ideja radās ar mērķi veicināt sabiedrības izpratni un informētību par krūts vēzi, iedrošināt sievietes aktīvāk rūpēties par savu veselību, laikus izmantot agrīnas diagnostikas un profilakses iespējas. Kopš 1991.gada par krūts vēža apzināšanas simbolu ir kļuvusi rozā lentīte, ko radīja Krūts vēža izpētes fonda dibinātāja Evelīna H.Laudere sadarbībā ar žurnālu «Self».

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Jaunākais no izklaides

Vairāk

Valūtu kursi

22.11.2017
Ienākt apollo.lv