Skolās un bērnudārzos — veselīgu pārtiku!

Apollo
0 komentāru

Veselības ministrija (VM) ir sagatavojusi grozījumus normatīvajos aktos, lai veicinātu veselīgu uzturu, ierobežojot dažādu neveselīgu ēdienu un dzērienu tirdzniecību skolās un bērnudārzos. Grozījumi Ministru kabineta noteikumos «Higiēnas prasības vispārējās pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības un profesionālās izglītības iestādēm» un grozījumi noteikumos «Higiēnas prasības izglītības iestādēm, kas īsteno pirmskolas izglītības programmas» iesniegti izskatīšanai valsts sekretāru sanāksmē.

Skolās un bērnudārzos — veselīgu pārtiku!

Foto: Inga Kundziņa

Patlaban skolās tiek sniegti dažādi ēdināšanas un pārtikas produktu tirdzniecības pakalpojumi. Nereti skolās ikviens bērns var iegādāties ar taukiem un cukuru piesātinātus pārtikas produktus, kā arī ar krāsvielām bagātus pārtikas produktus. Šādi produkti, tāpat kā konditorejas izstrādājumi, saldumi, sāļās uzkodas, saldināti krāsaini dzērieni, bērnu un pusaudžu ikdienas uzturā nav vajadzīgi. Skolās ne tikai teorētiski jāizglīto skolēni par veselīgu uzturu, bet arī praktiski tas jāievēro, tāpēc šie pārtikas produkti skolu teritorijās nebūtu jātirgo.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos «Higiēnas prasības vispārējās pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības un profesionālās izglītības iestādēm» noteiks tirdzniecības ierobežojumus neveselīgajiem pārtikas produktiem, kā arī paredzēs vispārējās izglītības iestāžu vadītāju atbildību par skolas piena programmas realizāciju skolā, kā arī arvien veicināt piena izplatīšanu skolēniem.

Eiropas Savienības dalībvalstu programmas «Skolas piens» realizācija Latvijā notiek kopš 2004. gada. Programma paredz, ka Eiropas Savienības atbalsts un valsts līdzfinansējums dod iespēju skolēniem izglītības iestādē saņemt pienu bez maksas vai par samazinātu maksu. Latvijā patlaban valsts līdzfinansējums ļauj 1.–4. klašu skolēniem un bērniem, kas apmeklē bērnudārzus, saņemt glāzi piena par brīvu ik dienas. Taču izglītības iestādes nepietiekami aktīvi izmanto iespēju saņemt valsts un Eiropas Savienības subsidēto pienu (programmā iesaistījušās tikai aptuveni 30% vispārējās izglītības iestāžu).

Piens un piena produkti satur daudz vērtīgu uzturvielu — kalciju, olbaltumvielas, kuras jāuzņem jau bērnībā un pusaudža gados. Bērniem piena produkti ikdienā jālieto regulāri, jo tie vajadzīgi kaulu, zobu attīstībai un šūnu vielu maiņai. Ja bērnībā un jaunībā ar uzturu tiek nodrošināts pēc iespējas augstāks kalcija līmenis, samazinās risks turpmākajā dzīvē saslimt ar osteoporozi (osteoporoze ir sistēmiska skeleta slimība, ko raksturo samazināta kaulu masa, kā dēļ samazinās kaulu stiprība un būtiski pieaug lūzumu risks).

Izglītības iestādēs nedrīkstēs izplatīt dzērienus, kuriem pievienotas krāsvielas, saldinātāji, konservanti, kofeīns un aminoskābes. Starp tiem ir visi saldie, krāsainie dzērieni, piemēram, dažādas daudzkrāsainās limonādes, kvass un enerģijas (enerģētiskie) dzērieni. Šo dzērienu lietošana, kuriem pievienotas krāsvielas un citas pārtikas piedevas, nav ieteicama bērnu un pusaudžu ikdienas uzturā. To lietošana lielā daudzumā ik dienas var radīt būtisku kaitējumu bērnu veselībai. Piemēram, vairākas krāsvielas un citas piedevas var bērniem izraisīt alerģijas reakcijas. Jāatceras, ka bērnu un pusaudžu organisms ir uzņēmīgs pret kaitīgām vielām un, tā kā saldinātās un krāsainās limonādes ir garšīgas, bērns tās lieto uzturā daudz, neapzinoties risku savai veselībai.

Krāsaino limonāžu un dzērienu vietā bērna uzturam daudz veselīgāks ir ūdens un minerālūdens (gan gāzēts, gan negāzēts) un 100% augļu un dārzeņu sulas, nektāri un sulas dzērieni, kas nesatur pārtikas piedevas — krāsvielas, saldinātājus, kofeīnu un citas jau minētās piedevas. To tirdzniecība skolās tiks veicināta.

Izglītības iestādēs nedrīkstēs izplatīt arī konfektes, karameles, dražejas, kas satur noteiktas krāsvielas un saldinātājus. Iesakām konfekšu vietā izvēlēties žāvētus augļus. Vasaras periodā žāvētus augļus var aizstāt ar svaigiem augļiem un ogām. Ja vajadzīga enerģija, tomēr labāk ir apēst gabaliņu tumšās šokolādes, nevis paciņu krāsainu konfekšu.

Skolās un bērnudārzos nedrīkstēs izplatīt arī košļājamo gumiju, kurai pievienotas krāsvielas. Šīs košļājamās gumijas var pazīt pēc spilgtās krāsas. Izglītības iestādēs drīkstēs izplatīt patlaban visai populāras košļājamās gumijas, kurām nav pievienotas krāsvielas un citas pārtikas piedevas.

Eiropas Savienības direktīvas par pārtikas piedevām neaizliedz izmantot pārtikā nedz krāsvielas, nedz saldinātājus, nedz konservantus u. c., taču katra dalībvalsts var aizliegt vai ierobežot dažādu pārtikas piedevu izplatību.

Izglītības iestādēs nedrīkstēs tirgot arī pārtikas produktus, kas satur 1,25 gramus vai vairāk sāls uz 100 gramiem produkta vai 0,5 gramus vai vairāk nātrija uz 100 gramiem produkta, izņemot produktus, kuri tiek izmantoti kā izejviela ēdiena pagatavošanai. Starp šiem produktiem ir kartupeļu, kukurūzas un citi čipsi, sāļie riekstiņi, sāļās uzkodas. Šis aizliegums neattiecas uz produktiem, kurus skolas ēdnīcā izmanto ēdiena pagatavošanai, piemēram, salātiem ar majonēzi vai sviestmaizei ar sieru. Sāļo ēdienu vietā speciālisti iesaka uzturā lietot nesālītus riekstus, žāvētus augļus, graudu batoniņus, auzu pārslu cepumus, sausiņus u. c.

Šos grozījumus atbalstījusi arī Uztura padome, atzīstot, ka izglītības iestādes galvenais uzdevums ir izglītot un rādīt arī pareizos piemērus praksē. Arī Eiropas Savienības institūcijas rosina valdības veikt pasākumus, kas veicinātu pareiza uztura lietošanu skolās. Piemēram, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja uzskata, ka «uzņēmējdarbībai skolās nevajadzētu būt orientētai uz «saldumu veikaliem», kuros tradicionāli tiek tirgoti konditorejas izstrādājumi un čipsi. Tā vietā būtu jāveicina veselīga pārtika». Vajadzība ar normatīvajiem aktiem ierobežot neveselīgu pārtikas produktu tirdzniecību skolās izskanējusi arī Pasaules Veselības organizācijas un Eiropas Savienības Platformas par diētu, fizisko aktivitāti un uzturu rīkotajās sanāksmēs.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Receptes

Vairāk

Valūtu kursi

16.12.2017
Ienākt apollo.lv