Slakteris: Latvijai ir cerība 2011. gadā atgriezties pie pozitīvas izaugsmes

Apollo
0 komentāru

Latvijā iekšzemes kopprodukta (IKP) straujš kritums ir gaidāms gan šogad, gan 2010. gadā, un pie pozitīvas ekonomikas izaugsmes Latvijai ir cerība atgriezties 2011. gadā, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam «Baltic Business Service» teica finanšu ministrs Atis Slakteris.

«2011. gadā atgriezties pie IKP pieauguma, tāda cerība joprojām ir. Tādi soļi kā izdevumu mazināšana, valsts pārvaldē strādājošo skaita samazināšana un ekonomikas konkurētspējas veicināšana ir jāveic, jo brīva tirgus apstākļos ekonomika ir cikliska. Tas, par ko pašlaik zinātnieki strīdas, ir — cik ilga varētu būt šī pasaules finanšu krīze. Statistika rāda, ka tie ir divi trīs gadi,» sacīja Slakteris.

Viņš skaidroja, ka Latvijas ekonomikas izaugsmes atsākšanās ir atkarīga no starptautiskās vides. «Kad pasaulē kādā brīdī sākies ekonomikas pieaugums, tad arī Latvijai ir cerības. Pašlaik starptautiskā vide nav labvēlīga un esošie eksporta tirgi, kā arī potenciālie eksporta tirgi ir apstājušies, nopietna pieprasījuma pēc precēm un pakalpojuma pašlaik nav, ir smags laiks visā pasaulē,» atzina finanšu ministrs.

Viņš stāstīja, ka Finanšu ministrija pašlaik strādā pie šā gada budžeta grozījumu plāna, kuru paredzēts valdībā iesniegt līdz marta beigām. Budžeta grozījumos valdība iecerējusi gan pārskatīt IKP prognozes, gan vēl vairāk samazināt budžeta ieņēmumus un izdevumus. «Skaidrs, ka ekonomikas palēnināšanās ir straujāka, nekā bija gaidīts. Tas nozīmē, ka pārvērtēšana būs daudz skarbāka, nekā visiem to gribētos,» klāstīja Slakteris.

Finanšu ministrs gan atturējās prognozēt, kad Latvija varētu piedzīvot straujāko ekonomikas kritumu. «Iezīmēt to, kas būs viszemākais punkts, domāju, to pasaulē neviens eksperts nenosauks precīzi, bet, no otras puses — jo straujāks kritums, jo ātrāk ir cerības sasniegt to apakšējo punktu un iet uz augšu. Tā kopējā mūsu filozofija ir — gan valdības, gan starptautisko partneru —, ka mākoņa sudraba maliņa ir redzama 2011. gadā. Pārkārtojot ekonomiku, samazinot izdevumus, gan budžetā, gan automātiski arī biznesā, veicinot konkurētspēju, mēs atgriežamies pie valsts ekonomikas, kas strādā ar pozitīvu iekšzemes kopproduktu 2011. gadā. Tas nozīmē, ka 2009. un 2010. gads ir tie gadi, kad nav paredzēts pieaugums, tieši otrādi, IKP samazinājums un izdevumu samazinājums,» norādīja finanšu ministrs.

Centrālā statistikas pārvalde šonedēļ paziņoja, ka Latvijas IKP pagājušā gada ceturtajā ceturksnī, pēc ātrā novērtējuma datiem, samazinājies par 10,5%, salīdzinot ar 2007. gada attiecīgo periodu. Precizēts un izvērsts 2008. gada ceturtā ceturkšņa IKP samazinājuma temps un vērtība tiks publiskoti 11. marta preses izlaidumā.

2007. gada ceturtajā ceturksnī Latvijas IKP salīdzināmās cenās bija 2,42 miljardi latu. Savukārt šogad trešajā ceturksnī Latvijas IKP salīdzināmās cenās bija 2,154 miljardi latu.

Latvijā 2007. gadā IKP pieauga par 10,3%.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

19.12.2017
Ienākt apollo.lv