Slakteris: nav pamata domāt, ka nepietiks ar 7,5 miljardu aizdevumu

Apollo
0 komentāru

Pagaidām nav pamata domāt, ka Latvijai varētu nepietikt ar starptautisko finanšu institūciju aizdevumu 7,5 miljardu eiro apmērā, un, iespējams, Latvija varētu arī neizmantot visu piešķirto naudu, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam «Baltic Business Service» teica finanšu ministrs Atis Slakteris.

Atis Slakteris

Foto: AFI

«Ja mēs šogad iekļaujamies 5% deficītā, mums nešaubīgi pietiek ar šo 7,5 miljardu eiro programmu. Aizdevums ir sadalīts pa mērķiem, un valsts budžeta deficīta finansēšana tur ir ierēķināta tieši tādā apjomā līdz 5% no IKP segšanai,» klāstīja finanšu ministrs.

Viņš skaidroja, ka Latvijai ir piešķirts konkrēts starptautiskās finanšu palīdzības apjoms, bet nevienu brīdi tas nav bijis obligāts ieskaitījums. «Drīzāk otrādi, ja mums nevajag visus līdzekļus finanšu sektora stabilizācijai, tad mēs nemaz visu neizmantojam. Pastāv iespēja, ka mēs šos līdzekļus neizmantojam tādā apjomā, kā programmā ierakstīts,» atzina Slakteris.

Viņš stāstīja, ka šogad 51% starptautiskā aizdevuma paredzēts finanšu sektora stabilizācijai, bet budžeta deficīta segšanai — 19%.

«Ja ir ļoti dramatisks ekonomikas kritums Latvijā un visā pasaulē, tad, iespējams, būtu labi, ja būtu vēl vairāk šo līdzekļu, bet pagaidām nav pamata domāt, ka ar šiem līdzekļiem nepietiks,» sacīja finanšu ministrs.

Jau vēstīts, ka Eiropas Komisija, Starptautiskais Valūtas fonds, Pasaules Banka, Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka un vairākas Eiropas Savienības dalībvalstis pērn decembrī konceptuāli vienojās par finanšu atbalsta sniegšanu Latvijai kopumā 7,5 miljardu eiro (5,27 miljardu latu) apmērā.

SVF aizdevums ir 1,7 miljardu eiro apmērā, Eiropas Komisijas — 3,1 miljarda eiro (2,2 miljardu latu), bet Pasaules Bankas — 400 miljonu eiro (281 miljona latu) apmērā. Aizdevumu līdz 1,8 miljardiem eiro (1,3 miljardiem latu) Latvijai sniegs Zviedrija, Dānija, Somija un Norvēģija. Šim atbalstam pievienosies arī citas ES valstis — Čehija, Polija un Igaunija, katra valsts sniedzot aizdevumu 100 miljonu eiro (70 miljonu latu) apmērā. Paredzams, ka Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka nodrošinās aizdevumu līdz 200 miljoniem eiro (140 miljoniem latu).

Latvija pēdējos gados pēc straujas ekonomikas izaugsmes piedzīvo lejupslīdi, ko būtiski ietekmējusi arī pasaules finanšu un ekonomikas krīze. Lai stabilizētu makroekonomisko situāciju Latvijā un atdzīvinātu ekonomikas izaugsmi, Latvija vērsās pie SVF un starptautiskajām finanšu institūcijām ar lūgumu saņemt aizņēmumu.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

17.11.2017
Ienākt apollo.lv