Spēļu konsoles varētu izmantot zinātniskos pētījumos

Apollo
0 komentāru

«Xbox 360» un «PlayStation 3» ir jaukas un interesantas rotaļlietas, bet pieliekot tikai nelielas pūles, tās varētu kļūt par nopietnu rīku citplanētiešu vai jaunu vēža medikamentu meklēšanai. Lai tas notiktu konsolēm  pietrūkst tikai dalīto rēķinu programmatūras, kas šobrīd ir izstrādātas tikai priekš datoriem.

Jaunākās paaudzes konsoļu veiktspēja ir visnotaļ iespaidīga, jaunajā «Sony» konsole mūsdienu spēļu iespaidīgās grafikas apstrādei ir aprīkota ar 3,2 GHz divkodolu PowerPC procesoru, kas pilnvērtīgi tiks lietots tikai daļu dienas. Jebkuram, kam pieder ievērojamas skaitļošanas jaudas, pilnība tās jāizmanto arī brīžos, kad dators vai spēļu konsole it kā netiek lietoti.

Dalītās rēķināšanas spēks slēpjas tajā, ka liela problēma tiek sadalīta mazos gabaliņos, kurus katru atsevišķi risina vairāki simti, tūkstoši vai pat miljoni dažādu jaudu datori. Šo skaitļošanas metodi nevar lietot visos gadījumos, bet reizēm tā ir visai noderīga. Tā saucamo rupjā spēka (brute force) rēķinu gadījumā šī metode ne tikai veiksmīgi strādā, bet pat izceļas uz citu alternatīvu fona.

Plašāku popularitāti dalītā rēķināšana ieguva ar SETI@Home http://setiathome.ssl.berkeley.edu/ projektu, kas pievilcīga ekrāna saudzētāja veidā brīvajā laikā izmanto šo metodi, lai analizētu radio teleskopu datus un meklētu iespējamos ārpus zemes civilizāciju signālus. Kā jau jūs droši vien nojaušat, nekādus dižos panākumus šis projekts pagaidām nav guvis, taču tas pierādīja, ka dalītās rēķināšanas ideja praksē spēj veiksmīgi darboties.

Nosacītie SETI@Home panākumi kalpoja par iemeslu vairāku citu dalītās rēķināšanas projektu aizsākšanai. Distributed.net http://distributed.net/ bija pirmais dalītās skaitļošanas projekts, kas guva plašākus panākumus 1757 dienās uzlaužot RC5 64 bitu šifrēšanas algoritmu. Šis pirmais panākums bija iespējams pateicoties vairāk kā 300 000 atsevišķiem datorlietotājiem, kas šim mērķim atvēlēja savu datoru neizmantotos resursus.

Vēlāk Stenfordas Universitātē dzima Folding@home http://folding.stanford.edu/ projekts, kas nodarbojas ar proteīnu izkārtošanās pētījumiem. Daudzi svarīgi bioloģiskie procesi ir atkarīgi no konkrētu proteīnu izkārtošanās. Proteīniem ir viens tāds nelāgs niķis laiku pa laikam izkārtoties ne tā, kā vajadzētu — šādos gadījumos rodas dažādas slimības sākot ar Parkinsona sindromu un beidzot ar vēzi. Pateicoties daudzo lietotāju atsaucībai visā pasaulē un dalītās skaitļošanas tehnoloģijai zinātnieki šo pētījumu aprēķinus var sadalīt daudzās mazās porcijās, kuras katru atsevišķi viņiem šobrīd palīdz skaitļot vairāk kā 100 000 dažādi lietotāji visā pasaulē.

Ja daudzo šajos pētījumos iesaistīto datorlietotāju pulkam varētu pievienot arī jaunāko spēļu konsoļu jaudas ievērojami paātrinātos pētījumu gaita un iespējams pavisam drīz jau izdotos atrast zāles pret kādu smagu slimību. Starp citu, līdz šim «Sony» ir pārdevis vairāk kā 70 miljonus «PlayStation 2» spēļu konsoļu.

Lai liktu lietā spēļu konsolēs apslēptos skaitļošanas resursus to lietotājiem būtu jāpiedāvā attiecīga programmatūra.

Neuzbāzīgākais veids, kā to izdarīt būtu izstrādāt speciālu disku, kurā būtu viss vajadzīgais, lai palīdzētu zinātniekiem palīdzēt mums. Šajā gadījumā skaitļošana prasītu īpašu entuziasmu no tautas masām, turklāt kādam nāktos sponsorēt arī šos diskus. Efektīvāks veids būtu iekļaut dalītās skaitļošanas programmatūru spēles konsoļu sistēmā. Varētu piedāvāt lietotājiem konsoles ražotāju sertificētus sistēmas atjauninājumus (firmware update), kas izlabotu kļūdas konsoļu sistēmas programmatūrā un brīvajā laikā ļautu lietderīgi izmantot to skaitļošanas resursus.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

21.10.2017
Ienākt apollo.lv