Telekomunikāciju asociāciju neapmierina numura saglabāšanas noteikumi

Apollo
0 komentāru

Latvijas Telekomunikāciju asociācija (LTA) uzskata, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) izstrādātie Numura saglabāšanas pakalpojuma noteikumi neatbilst Eiropas Savienības un Latvijas elektronisko sakaru tirgus prasībām un var kavēt tā liberalizāciju Latvijā, neatrisinot visus ar numura saglabāšanas pakalpojuma nodrošināšanu saistītos jautājumus. LTA un atsevišķi nozares uzņēmumi plāno iesniegt savus priekšlikumus SPRK izstrādāto noteikumu pilnveidošanai.

SPRK izstrādātie noteikumi dod iespēju donora tīkla operatoram noteikt maksu par numura saglabāšanu, kad abonents pāriet no viena operatora pie otra, saglabājot savu līdzšinējo telefona numuru. Vienlaikus noteikumi paredz arī iespējas donora tīkla operatoram iekasēt ikmēneša maksu par katra numura maršrutēšanu uz saņēmēja tīklu. Maksas lielums tiek noteiks, operatoriem savstarpēji vienojoties un slēdzot līgumus. Līdz ar maksas noteikšanas iespējām noteikumos nav minētas vairākas būtiskas lietas, piemēram, cik lielu maksu operators var noteikt un kas to regulēs.

«Šie noteikumi pamatos nerisina pašu problēmu, jo maksas noteikšana joprojām ir atstāta pašu operatoru ziņā, nevis noteikta ar SPRK lēmumu. Tas nozīmē, ka operators patvaļīgi var piemērot atšķirīgu maksu citiem operatoriem, izejot no tīri subjektīviem apsvērumiem, nevis noteiktiem objektīviem aprēķiniem. Noteikumos nav iestrādāts arī mehānisms, kā risināt situācijas, ja operatori nespēj savstarpēji vienoties, piemēram, par maksas nepieciešamību un tās lielumu,» situāciju skaidro LTA izpilddirektors Jānis Lelis.

LTA atbalsta vairāku pušu viedokli, ka donora operators varētu noteikt saņēmējoperatoram tikai maksājumu, kas kompensētu valsts nodevu par numerācijas lietošanas tiesībām par pārvietotajiem abonentu telefonu numuriem. Šādā gadījumā maksa būtu valsts noteikta un konkrēti pamatota.

LTA uzskata, ka ir pieļaujams, ka abonentam jāmaksā vienreizēja maksa operatoram saņēmējam, kas ir faktiskais numura saglabāšanas pakalpojuma nodrošinātājs, turpretim maksas iekasēšana par klientu, kas aizgājis no donoroperatora, jāuzskata par brīvas patērētāju izvēles un godīgas konkurences kropļošanu. Turklāt Eiropas Komisijas izvirzītais mērķis, ieviešot numuru saglabāšanas pakalpojumu, bija veicināt attiecīgās valsts elektronisko sakaru tirgus liberalizāciju un brīvu konkurenci, nevis sniegt operatoriem papildu peļņas iespējas un kavēt klientu pāriešanu, izmantojot finansiālas sviras.

Tāpēc LTA vēlas vērst SPRK, kā arī atbildīgās Satiksmes ministrijas un valdības vadītāja uzmanību uz to, ka Eiropas Savienības direktīvu neievērošanas gadījumā Latvijai var draudēt kārtējā pārkāpuma procedūra un liels naudas sods.

«Ņemot vērā, ka EK jau ir ierosinājusi pārkāpuma procedūru pret Latviju par nespēju veicināt konkurenci enerģētikas jomā, vēlamies aicināt visas iesaistītās institūcijas jau laikus atbildīgi risināt šo jautājumu, lai izvairītos no līdzīgām sankcijām arī elektronisko sakaru jomā,» uzsver LTA izpilddirektors Jānis Lelis.

Citās Eiropas valstīs, kurās šis pakalpojums ieviests jau agrāk, maksa par numuru saglabāšanas pakalpojuma ieviešanu ir salīdzinoši neliela vai to sedz pats operators. Maksu nosaka attiecīgās valsts regulējošā institūcija vai operators, un tā ir samērīga, ņemot vērā noteiktās valsts iedzīvotāju dzīves līmeni.

Tālruņu numuri ir nacionālais resurss, kura lietošanu regulē valsts, tāpēc nevar uzskatīt par kāda operatora īpašumu. Līdz ar to nepamatoti augstas maksas iekasēšana bremzē konkurences attīstību nozarē un ierobežo patērētāju brīvas izvēles tiesības, uzskata LTA.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

18.10.2017
Ienākt apollo.lv