Tiesībsargs: Par traģēdiju atbildība lielā mērā jāuzņemas arī valdībai

Apollo
190 komentāri

Tiesībsargs Juris Jansons uzskata, ka par Zolitūdes traģēdiju atbildība lielā mērā ir jāuzņemas arī valdībai, aģentūrai LETA pavēstīja Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa.

Tiesībsargs: Par traģēdiju atbildība lielā mērā jāuzņemas arī valdībai

Foto: Ieva Čīka/LETA

Tiesības dzīvot drošā un labvēlīgā vidē saskaņā ar Satversmi ir uzskatāmas par katra indivīda pamattiesībām, ko valsts ir apņēmusies atzīt un aizsargāt, uzsver Jansons un norāda, ka konkrētās traģēdijas iemesls cita starpā ir arī tas, ka valsts nav nodrošinājusi labvēlīgu un drošu vidi iedzīvotājiem.

Fakts, ka sabiedriskā vietā - lielveikalā, pastāvot mierīgiem apstākļiem, var notikt šāda mēroga nelaimes gadījums liecina, ka valstī izveidotais uzraudzības mehānisms par ēku projektēšanu un būvniecību ir neefektīvs un formāls.

Par būvniecības nozares politikas efektivitāti atbildīgā valsts pārvaldes iestāde ir Ekonomikas ministrija. Tomēr par valdības īstenoto politiku ir atbildīga valdība kopumā. Tāpēc šobrīd valdībai maksimāli iespējamiem līdzekļiem ir jāspēj kompensēt nodarītais kaitējums bojāgājušo ģimenēm, cietušajiem un to tuviniekiem, ne tikai sedzot pacienta iemaksu par ārstēšanos, bet arī nodrošinot psihologa atbalstu, apmaksājot rehabilitāciju un kompensējot nodarīto morālo kaitējumu un radītās ciešanas.

«Uzskatu, ka liekas ir diskusijas par valsts atbildību konkrētajā nodarījumā, tiesu prakse Talsu traģēdijas lietā, kas gan bija krietni mazāka mēroga nelaimes gadījums, mums jau ir pierādījusi, ka valstij ir jānes atbildība par šādiem negadījumiem,» norāda Jansons.

Policijas pamatversija joprojām ir, ka lielveikals sagruvis, jo pieļauti pārkāpumiem būvniecības procesā. Pamatversijai ir izvirzītas trīs apakšversijas - pārkāpumi pieļauti projekta izstrādē, pārkāpumi notikuši būvniecības laikā vai arī jumta konstrukciju pārslodze notikusi zaļā jumta izbūves laikā.

Lielveikals «Maxima» Rīgā, Zolitūdes mikrorajonā, daļēji sabruka ceturtdienas vakarā. Zolitūdes traģēdijā bojāgājušo skaits ir sasniedzis 52 cilvēkus, bet divi bojāgājušie aizvien nav atpazīti. Starp bojāgājušiem ir trīs ugunsdzēsēji. Kopumā no traģēdijas vietas līdz sestdienas rītam hospitalizētas 29 personas, vēl vairākiem cilvēkiem medicīniskā palīdzība sniegta uz vietas.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

22.11.2017
Ienākt apollo.lv