Tīrradņi. Naivā māksla Latvijā

Apollo
0 komentāru

Izdevniecība «Neputns» laidusi klajā mākslas zinātnieka Aivara Leiša grāmatu «Tīrradņi. Naivā māksla Latvijā».

Aivars Leitis grāmatā analizē Latvijas naivās mākslas stila vēsturi, avotus un 55 mūsdienu naivistu daiļradi, kas galvenokārt izpaužas glezniecībā un tēlniecībā. Izdevums tapis, autoram gandrīz ceturtdaļu gadsimta apceļojot Latviju un apzinot vairāk nekā divus simtus naivistu. 

Viena no naivistu daiļradi raksturojošām iezīmēm ir tā, ka cilvēki visu mūžu strādā fiziski smagu darbu un, aizejot pensijā, pēkšņi sāk gleznot un griezt skulptūras. Naivistu darbi rodas no autoru likteņa zīmētā dzīves ceļa, sava prieka pēc, tēlojot dzīvi nevis tādu, kāda tā ir vai tai jābūt, bet gan tādu, kādu to redz sapņos. 

Gleznas un skulptūras top dzīves izdaiļošanai, nevis pārdošanai. Lūk, daži no grāmatā minētajiem māksliniekiem: Edgars Krīgers, Miķelis Pankoks, Rahmails Jakrins, Ināra Ķelpe, Kārlis Lūsis, Aloīda Kucina, Pēteris Vītols, Armands Bērziņš, Staņislavs Kozlovskis, Arnolds Hofmanis, Žanis Bulavs, Modris Sapuns.

Grāmatas māksliniecisko noformējumu veidojis Juris Petraškevičs.

Apjoms — 208 lpp. Kopsavilkums angļu valodā.

Grāmatas atbalstītāji: Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Latvijas Kultūras fonds, Valsts kultūrkapitāla fonds, Valmieras pilsētas Dome, Rūjienas pilsētas Dome.

www.studija.lv, www.neputns.lv

Tīrradņi. Naivā māksla Latvijā

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Zvaigznes sola

Vairāk

KAS GAIDĀMS ŠOMĒNES?

Horoskopi

Vairāk

Valūtu kursi

18.10.2017
Ienākt apollo.lv