Transportlīdzekļu ikgadējā nodeva. Ieteikumi, kā kontrolēt savus izdevumus

Apollo
0 komentāru

No nākamā gada valdība iecerējusi paaugstināt ikgadējo nodevu vieglajiem automobiļiem, motocikliem, tricikliem un kvadricikliem, kā arī noteikt izmaiņas maksājumu periodiskumā, kas nozīmē, ka nodeva būs jāmaksā katru gadu neatkarīgi no tā, vai transportlīdzeklis būs veicis valsts tehnisko apskati vai ne, informē Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD).

Transportlīdzekļu ikgadējā nodeva. Ieteikumi, kā kontrolēt savus izdevumus

Foto: Lita Krone/LETA

Nodeva būs jāmaksā arī par iepriekšējiem gadiem, ja tā nebūs maksāta un transportlīdzeklis būs bijis reģistrēts uzskaitē Latvijā. Šai normai nebūs atpakaļejoša spēka, un tā sāks darboties tikai no 2011. gada un neattieksies uz senāku laiku kā 2010. gadu. CSDD neatbild par nodokļu un nodevu politiku valstī, kā arī nav šīs nodevas ierosinātājs, taču uzņēmums piedāvā iespēju nodevu samaksāt jebkurā no CSDD nodaļām visā Latvijā, tādēļ skaidrojam, kā lietderīgāk ieplānot izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļu ikgadējo nodevu. Transportlīdzekļu reģistrā pašlaik ir daudz transportlīdzekļu, kas, spriežot pēc tehniskās apskates datiem, jau sen vairs nepiedalās ceļu satiksmē, bet nav noņemti no uzskaites.

Ļoti daudzi cilvēki sen pārdevuši savu transportlīdzekli, bet nav līdz galam nokārtojuši jautājumus, kas saistīti ar transportlīdzekļa īpašnieka maiņas reģistrāciju, vai arī viņiem pieder transportlīdzeklis, kas gadiem stāv sētmalē un nav vairs lietojams. CSDD piedāvā iespēju fiziskām personām bez maksas uzzināt visu informāciju par sevi kā transportlīdzekļa vadītāju un par sev piederošajiem vai turējumā esošiem transportlīdzekļiem, izmantojot e-pakalpojumus, kas pieejami CSDD mājaslapā www.csdd.lv. Piereģistrējoties e-pakalpojumiem, informācija būs pieejama jebkurā laikā, un jebkurš transportlīdzekļa īpašnieks varēs sakārtot situāciju, lai viņam nebūtu jāmaksā par transportlīdzekļiem, kuri netiek izmantoti. Turklāt reģistra piedāvātajā informācijā skaidri būs redzamas visas pēdējās darbības, kas ar transportlīdzekli veiktas.

Vēlamies vērst uzmanību arī uz to: ja transportlīdzeklis ir lietojams, bet netiks kādu laiku izmantots ceļu satiksmē, iespējams maksāt ikgadējo nodevu tikai par to laika periodu, kurā transportlīdzeklis reāli piedalās ceļu satiksmē. Piemēram, kabrioleta īpašnieks ilgāku laiku ar to nebrauks, vai arī motocikla īpašnieks vēlas braukt tikai trīs mēnešus gadā — šajos gadījumos iespējams pārtraukt transportlīdzekļa reģistrāciju uz laiku, nododot transportlīdzekļa numura zīmes (maksa par pakalpojumu — Ls 2,12) un maksāt ikgadējo nodevu par konkrēto laiku, kad transportlīdzeklis tiks izmantots.

Tie transportlīdzekļus, kas vairs nav braukšanas kārtībā, vai pat iznīcināti, jānoraksta. Tas izdarāms šādi: vieglos automobiļus, kravas automobi­ļus ar pilnu masu līdz 3500 kg, triciklus un kvadriciklus, ar kuriem reģistrā darbības nav veiktas pēc 2004. gada 1. oktobra (piemēram, tehniskā apskate), kā arī pārējos transportlīdzekļus, ar kuriem darbības var būt veiktas arī pēc minētā datuma, var norakstīt CSDD pavisam vienkārši, ierodoties kādā no CSDD nodaļām — nepieciešama vien transportlīdzekļa reģistrācijas apliecība un numura zīmes, bet, ja to nav, pietiks ar transportlīdzekļa īpašnieka iesniegumu. Apliecinājuma par transportlīdzekļa norakstīšanu maksa — Ls 1,75.

Lai norakstītu vieglos automobiļus, kravas automobi­ļus ar pilnu masu līdz 3500 kg, triciklus un kvadriciklus, ar kuriem reģistrā darbības veiktas pēc 2004. gada 1. oktobra, transportlīdzeklis jānodod apstrādes uzņēmumam, kurš pēc transportlīdzekļa pieņemšanas apstrādei viena mēneša laikā noraksta to CSDD (apstrādes uzņēmumu sarakstu varat atrast CSDD mājaslapā www.csdd.lv).

Ņemot vērā paredzētās izmaiņas saistībā ar transportlīdzekļu ikgadējo nodevu, CSDD ierosinās noteikt to, ka īpašnieks varēs norakstīt arī tos transportlīdzekļus, kuri gājuši bojā vai iznīcināti laikā no 2004. gada 1. oktobra līdz 2009. gada decembrim. Tas dotu iespēju nākotnē izvairīties no nodevas maksāšanas par reāli neeksistējošiem transportlīdzekļiem. Šis priekšlikums vēl jāsaskaņo ar ieinteresētajām ministrijām.

Nodevas likmes iespējams atrast CSDD mājaslapā: http://www.csdd.lv/?pageID=1259828248

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Komentētākie raksti

Satiksmes ierobežojumi

Vairāk

Valūtu kursi

17.10.2017
Ienākt apollo.lv