Uz salidojumu pulcējas simtgadnieki Attēlu galerija

Apollo
0 komentāru

Jau trešo gadu pēc kārtas sirsnīgā gaisotnē Emmas ielas Sociālajā mājā pulcējās septiņi no divpadsmit Rīgas Ziemeļu rajonā mītošajiem cilvēkiem, kas sasnieguši simt gadu vecumu. Ceturtdien sešas sapucētas dāmas un vienu kungu priecēja bērnu un jauniešu deju kolektīvs, apsveikuma vārdi, ziedi, kārumi un arī neliels materiāls atbalsts.

Vecākā Latvijas iedzīvotāja Marta Vabule, kas trešdien, 25. oktobrī, svinēja 107 gadu jubileju, ir viena no trijām dāmām, kura salidojumā piedalās jau trešo gadu. Vabules kundze gan portālam «Apollo» stāstīja, ka šoreiz nav gribējusi piedalīties, jo sāpot kājas, tuvinieki tomēr pierunājuši ierasties uz salidojumu. Vecā kundze atzina, ka ir sanervozējusies kameru priekšā, tāpēc slikti dzirdot. Taujāta, kāds ir garā mūža noslēpums, Marta Vabule sacīja, ka nekāda noslēpuma neesot — visu dzīvi smagi strādājusi, kara šausmas piedzīvojusi —trīs gadus kara laikā dzīvojusi Vācijā. Kavējoties atmiņās par dzīvi svešumā, Vabules kundze atceras, ka reiz bijis jāstājas pielādētas bises priekšā un jāpārliecina varmākas, ka viņa nav komuniste. Sarunas noslēgumā sirmā sieviņa pateicās māsasmeitai un valdībai par palīdzību.

Laikabiedru salidojumā piedalījās divas dāmas, kas patlaban ir 99 gadus vecas, tomēr, kā attaisnojoši piebilda viena no viešņām, «simtais gads jau sācies». Amālija Zantmane 12. augustā svinēs simt gadu jubileju, tomēr joprojām ir gana enerģiska — gan pati sevi apkopj, gan mājas soli veic. «Grīdas mazgā mazmeita, nevaru tā uz leju liekties,» skaidro Amālija un piebilst, ka tagad tikai pa mājām dzīvo, jo laukā iziet vairs nespēj. Amālija uzaudzinājusi trīs bērnus, ir vecmāmiņa trim mazbērniem un vecvecmāmiņa četriem mazmazbērniem.

Vienīgais kungs, kurš ieradies uz nu jau ikgadējo tikšanos, ir Osvalds Lūsis, kam pašlaik ir apaļi simt gadi. Viņa ieteikums tiem, kas vēlas nodzīvot tikpat garu mūžu, ir visai vienkāršs — «daudz strādāt, nesmēķēt, nedzert un daudz pa meitām nestaigāt». Nopietno attieksmi pret savu veselību Lūša kungs pierādīja arī pirms cienāšanās ar svētku mielastu — pīrāgiem un greznu torti —, lēnā solī dodoties mazgāt rokas. Vecais vīrs uzmanīgi sekoja līdzi sirmgalvjiem veltītajam koncertam un aizrautīgi aplaudēja mazajiem dejotājiem.

Kā portālam «Apollo» pastāstīja Rīgas Ziemeļu rajona Sociālā dienesta vadītāja un pasākuma iniciatore Iveta Zilgalve, ideja par salidojumu radusies kādā pieredzes apmaiņas braucienā. «Kāpēc atsevišķi iet pie katra jubilāra uz mājām, ja var apvienot dzimšanas dienu svinēšanas, ļaujot simtgadniekiem citam citu satikt? Tā radās pirmais pasākums, un laika gaitā par to pieauga arī apkārtējo interese — simtgadnieku kaimiņi un ģimenes ziņoja par cilvēkiem, kas arī gribētu piedalīties,» stāstīja Zilgalve.

Sociālā dienesta vadītāja arī pateicās veco dāmu un kungu tuviniekiem, kuri nav ievietojuši savus radiniekus pansionātos un par viņiem rūpējas paši. Zilgalve uzsver, ka ģimenēs dzīvojošie simtgadnieki ir aprūpēti, ar dzīvi apmierināti un laimīgi.

Uz pirmo salidojumu bija apzināti seši Rīgas Ziemeļu rajona simtgadnieki, nu kuriem uz pasākumu ieradās trīs. Pērn no deviņiem apzinātajiem simtgadniekiem tikties ar laikabiedriem bija ieradušies seši.

Statistikas dati liecina, ka uz 2006. gada 1. janvāri Latvijā dzīvoja 199 personas, kuras vecākas par 100 gadiem, — 37 vīrieši un 162 sievietes.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

20.10.2017
Ienākt apollo.lv