Uzņēmējs: dzīvotspējīgie NĪ objekti jāpasargā no izputēšanas un nonākšanas ārvalstu īpašumā

Apollo
0 komentāru

Dzīvotspējīgie nekustamā īpašuma (NĪ) objekti jāpasargā no izputēšanas un nonākšanas ārvalstu īpašumā, aģentūrai LETA šādu viedokli pauda «Dominante Capital» valdes priekšsēdētājs un lielākais akcionārs Rafails Deifts.

Deifts atzīmēja, ka arī objekti, kuri tika profesionāli projektēti un būvēti pēdējos gados, patlaban atrodas sarežģītajā «pirmsdefolta» situācijā. Lai arī kā bankas cenšas izbēgt no sarežģījumiem, tās tai pašā laikā visus objektus, kuri nav spējīgi atmaksāt kredītus, gatavo nekustamo īpašumu «atkritumu» fondiem, kuri pārvaldīs visus objektus, ko nevar realizēt tirgū. Rezultātā jau pavisam drīz liela daļa Latvijas nekustamā īpašuma var pāriet ārvalstu, pārsvarā skandināvu, rīcībā.

Jebkurš no šiem scenārijiem nav izdevīgs ne attīstītājam, ne arī Latvijai. Nepabeigto nekustamo īpašumu projektu vērtība un kredītu slogs būtu jāsamazina, piedaloties visiem tirgus dalībniekiem un valstij. Savukārt nespekulatīvais pieprasījums pēc nekustamā īpašuma būtu jāstimulē kā ar fiskālajiem, tā finanšu instrumentiem.

Deifts uzskata, ka ir vajadzīga jauna valsts programma nodokļu atvieglojumu palīdzības veidā un, iespējams, atbalsta veidā tiem, kas sev iegādājas pirmo nekustamo īpašumu — ģimenes dzīvokli.

Tāpat palīdzība nepieciešama godprātīgiem kredītņēmējiem — fiziskām personām, kuras nopirkušas sev īpašumu, kurā arī dzīvo, taču ir zaudējušas darbu. Tādiem kredītņēmējiem bankām un valstij jārada hipotēkas apdrošināšanas solidārais fonds, kas pēc noteiktiem kritērijiem piešķirtu atbalstu kredīta segšanai. Turklāt nepieciešams stingri ievērot principu — atbalstīt tikai tos, kas paši sev nevar palīdzēt.

Deifts iesaka, ka tie nekustamo īpašumu projekti, kuri var veiksmīgi attīstīties pēc kredītu sloga samazinājuma par 10–20%, būtu jāpasargā no izputēšanas. Valsts varētu izdarīt spiedienu uz bankām un panākt kredīta sloga samazinājumu vai arī parāda daļas kapitalizāciju. Protams, attīstītājam tai pašā laikā arī jāsamierinās ar ārējā administratora iecelšanu un īpašuma minoritārās paketes atsavināšanu, sacīja uzņēmējs.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Horoskopi

Vairāk
17

2017. gada 17. oktobris

Vārda dienas

Karīna, Gaits, GaitisKārina, Kārija, Karīne, Karita, Karinē, Karine, Karina, Karija, Karens, Karena, Gaita

Valūtu kursi

17.10.2017

Dienas skaistuma deva

Vairāk

Mēneša lasītākie raksti

Ienākt apollo.lv