Uzstādīts pirmais piena automāts skolā

Apollo
0 komentāru

Šodien Rīgas 2. vidusskolā A/s Rīgas piena kombināts uzstādīja Latvijā pirmo piena automātu skolā, lai veicinātu «skolas piena» programmas ieviešanu.

Joprojām Rīgas skolas visai pasīvi iesaistās piena programmā. Sakarā ar to, ka nepietiekamā mērā tiek izmantotas iespējas apgūt Eiropas Savienības un valsts piešķirto atbalstu. Valsts atbalsts «skolas piena» programmai ir 300 000 latu gadā, bet Eiropas Savienības atbalstam konkrēta ierobežojuma nav. 2005./2006.mācību gadā no valsts ir izmaksāti 32 199 lati, no ES – 13 867 lati.*

Analizējot un pētot iemeslus, kādēļ ir tāda pasivitāte piena atbalsta programmas izmantošanai izglītības iestādēs RPK speciālisti konstatēja trīs svarīgākās problēmas: sarežģīts «skolas piena» administrēšanas mehānisms, naudas līdzekļu iesaldēšana līdz pat četriem mēnešiem, kā arī piena zemā popularitāte skolās.

Lai veicinātu skolu interesi un iesaistīšanos skolas piena programmā RPK marta beigās rīkoja sanāksmi Rīgas skolu direktoriem, kurā iepazīstināja izglītības iestāžu vadītājus ar saviem priekšlikumiem «skolas piena» programmas veicināšanai. RPK izstrādātie priekšlikumi guva gan izglītības iestāžu vadītāju, sabiedrisko ēdināšanas uzņēmumu, gan Rīgas domes pārstāvju atbalstu un interesi. «Tieši savstarpēja ieinteresētība rast iespēju skolēniem nodrošināt veselīgu uzturu ir svarīgākais iemesls Rīgas izglītības iestāžu atsaucībai uzstādīt skolās piena automātus,» uzsver RPK finanšu direktore Ināra Driksna.

RPK ATBALSTA PROGRAMMA

Lai problēmām rastu risinājumu un efektīvi tiktu izmantotas iespējas izmantot ES atbalstu, kā arī skolēniem būtu pieejams veselībai tik nozīmīgais piens, RPK izglītības iestādēm piedāvā īpašu atbalsta programmu.

RPK atbalsta programma paredz, ka uzņēmums apņemas skolas nodrošināt ar piena automātiem. «Jauns, mūsdienīgs un interesants piena pasniegšanas veids noteikti veicinās bērnu interesi un vēlēšanos piena produktus uzturā lietot biežāk,» saka I.Driksna. Piena automāti dod priekšrocības, jo samazinās laika un darba patēriņš, kas nepieciešams piena saliešanai glāzēs, to būs vieglāk arī uzglabāt.

Viens no būtiskākajiem faktoriem, kas kavē «skolas piena» ieviešanu visās skolās ir līdzekļu trūkums, lai norēķinātos par saņemto pienu, jo Lauku atbalsta dienests atbalsta maksājumus veic tikai pēc trīs līdz četriem mēnešiem. «Tādēļ atbalsta programmā esam spēruši soli pretim skolām, piedāvājot elastīgus risinājumus aktuālajā finansēšanas jautājumā, kas saistīts ar iesaldētajiem naudas līdzekļiem. Mēs piedāvājam skolām veikt norēķinus par piegādāto pienu trīs mēnešu laikā, tādejādi uz saviem pleciem uzņemoties papildu finansu slogu un iesaldējot savus naudas līdzekļus. Līdzās minētajiem atbalsta pasākumiem, mēs esam arī gatavi izglītības iestādēm sniegt risinājumus «skolas piena» administrēšanas jautājumos, uzsver I. Driksna.

 "Esam gandarīti, ka mūsu izstrādātā atbalsta programma ir guvusi atsaucību un plašu ieinteresētību no izglītības iestādēm. Esam saņēmuši skolu apliecinājumu un interesi uzstādīt piena automātus, uzsver I. Driksna.

«Skolas piena» programmas pirmsākumi Latvijā meklējami jau 2003. gadā, kad Rīgas piena kombināts un TetraPak iniciatīvas rezultātā tika uzsākta īpaša programma Rīgas skolās, kas paredzēja iespēju «Lāsēna» pienu skolās iegādāties par zemāku cenu. Šo programmu Rīgas piena kombināts joprojām turpina piecās Rīgas skolās.
Eiropas Savienībā skolās piena programma jau tiek realizēta kopš 1977. gada, Latvijā kopš 2004. gada.


*Lauku atbalsta dienesta dati

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Receptes

Vairāk

Valūtu kursi

22.10.2017
Ienākt apollo.lv