Vai Rīgas dzīvokļi šā gada beigās maksās ap 200 eiro/kv.m?

Apollo
0 komentāru

Ja cenu lejupslīde turpinātos, Rīgas dzīvokļi šā gada beigās varētu maksāt ap 200 eiro/kv.m. Tomēr kompānijas «Latio» analītiķis Māris Grīnbergs cer, ka tik dramatisks scenārijs dzīvē tomēr neīstenosies. Viņš prognozē, ka 2009. gadā tendences mainīsies, tas ir, ka mūs sagaida vai nu cenu stabilizācija, vai arī darījumu apjoma palielināšanās.

Vai Rīgas dzīvokļi šā gada beigās maksās ap 200 eiro/kv.m?

Foto: «Apollo»

Tomēr pašu cenu celšanos gaidīt vēl nevar. Kā apgalvo «Latio» vadītājs Edgars Šīns, Somijai, kas pagājušā gadsimta 90. gados piedzīvoja nekustamo īpašumu tirgus cenu burbuļa pārsprāgšanu, pozitīvas tendences nācās gaidīt gandrīz 10 gadus.

«Būs jums sensācija,» tā jokojot «Latio» preses konferenci atklāja Edgars Šīns. Tiesa, pasākums tūlīt pat ievirzījās nopietnā gultnē, jo Māris Grīnbergs klātesošos iepazīstināja ar tirgus stāvokļa analīzi. Vispārējos vilcienos tas visiem ir zināms: cenas krīt, un darījumu apjoms samazinās. Interesantākas bija viņa pārdomas par tēmu «Kas būs rīt?». Izrādījās, ja sērijveida dzīvokļu iespējamās cenu lejupslīdes grafiku zīmētu, vadoties pēc to 2008. gada dinamikas (3–5% mēnesī), tad 2009. gada beigās tie varētu maksāt aptuveni 500 eiro/kv.m. bet, ja vērā ņem tikai pēdējo trīs mēnešu rādītājus (t. i., vairāk par 6% liela ikmēneša lejupslīde), tad rezultāts iznāk krietni bēdīgāks — 200 eiro/kv.m. Abos gadījumos tiek pieņemts, ka darījumi praktiski nenotiek. Bet… Pats Grīnbergs uzskata, ka jau šogad tirgū notiks pārmaiņas: apstāsies nepārtrauktā cenu lejupslīde un darījumu apjoma samazināšanās. Viņš šo gadu nosauca par iespēju gadu — ne tikai pircējiem, bet arī pārdevējiem. Pēdējiem pēc «Latio» speciālistu domām, pārdodot objektus, jāņem vērā trīs momenti:

-    ja ir vajadzīga nauda un ir vēlēšanās pārdot nekustamo īpašumu, tad jānosaka rītdienas cena;

-   pat ja rīt tirgus sasniegs zemāko punktu, cenas pēc gada būs zemākas, nekā tagad;

-    savus dzīves apstākļus var uzlabot, pārdodot mājokli šodien un par iegūto naudu pēc kāda laika nopērkot labāku variantu.

Pamācošs bija grafiks, kurā uzskatāmi bija salīdzināta nekustamo īpašumu tirgus situācija Latvijā un Somijā: pie mums cenu līkne lejup iet daudz straujāk. Tajā pašā laikā, kā atzīmēja Edgars Šīns, Somijā laika periods, kas aptver cenu kāpuma maksimālos rādītājus, to lejupslīdi, stagnāciju un jauna cenu kāpuma sākumu aptver 10 gadus!

Pašlaik Rīgas sērijveida dzīvokļu cenas atbilst 2005. gada oktobra cenām. Dramatismu mūsu valsts nekustamo īpašumu tirgus stāvoklim piedod fakts, ka laikā no 2005. gada oktobra ir nopirkti turpat 40 000 mājokļu. Lielākā to daļa tika pirkta uz kredīta, bet tas nozīmē, ka pašreiz šo mājokļu tirgus vērtība ir daudz mazāka par to iegādei ņemto kredītsaistību summu.

Jau tagad savas kredītsaistības ar kavēšanos pilda turpat 12% aizņēmumu ņēmēju. «Es aicinu veikt rūpīgu sava īpašumu inventarizāciju, novērtēt visus riskus un noskaidrot, vai viņi spēj pildīt savas saistības,» paziņoja Edgars Šīns. Šim nolūkā viņš aicina izmantot profesionāļu palīdzību, kas spēs gan novērtēt nekustamo īpašumu, gan vest argumentētas sarunas ar bankām par kreditēšanas noteikumu mainīšanu, gan arī palīdzēt pārdot objektu. Kopš decembra kompānija «Latio» ir sākusi sniegt jaunu pakalpojumu — «Palīdzība finanšu grūtībās».

«Latio» speciālisti preses konferencē apgalvoja: parādniekam neko nedarīt un gaidīt kā parunā uz ūdens kustēšanos ir pats sliktākais no variantiem. Tas parasti noved pie īpašuma atņemšanas un pārdošanas izsolē. Taču pat tad, ja nekustamais īpašums ir atdots bankai, aizņēmuma ņēmējs paliek bankai parādā starpību starp saņemtā kredīta summu un objekta izsoles cenu, kas, kā likums, ir daudz mazāka.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Horoskopi

Vairāk
25

2017. gada 25. novembris

Vārda dienas

Trīne, Katrīne, Katrīna, Kate, KadrijaKetija, Kete, Keta, Keitija, Ketrija, Ketrina, Ketrīna, Kēta, Kēte, Trīna, Keita, Kecija, Katriona, Jekaterīna, Katalīna, Katarina, Katarīna, Katažina, Katerina, Katerīna, Katija, Katiņa, Katra, Katre, Katri, Katrina, Katrine, Jekaterina

Valūtu kursi

25.11.2017

Dienas skaistuma deva

Vairāk

Mēneša lasītākie raksti

Ienākt apollo.lv