Vairākums auto vadīšanu pēc 1 glāzes vīna neuzskata par bīstamu

Apollo
0 komentāru

CSDD realizētais jaunākais pētījums* atklāj, ka cilvēki nesaskata īpašu bīstamību vadīt automobili pēc 1 vīna glāzes izdzeršanas - 67% respondentu uzskata, ka tas nav bīstami vai nav pārāk bīstami. Līdzīgs ir sabiedrības viedoklis par automobiļa vadīšanu pēc 2 alus pudeļu izdzeršanas – 37% uzskata, ka tas nav bīstami vai nav pārāk bīstami. Tas norāda, ka daļa cilvēku joprojām pieņem, ka vieglais alkohols nelielās devās neietekmē autovadīšanas spējas, portālu «Apollo» VAS «Ceļu satiksmes drošības direkcija» Sabiedrisko attiecību speciāliste Alise Kleinberga.

Vairākums auto vadīšanu pēc 1 glāzes vīna neuzskata par bīstamu

Foto: «Apollo»

VSIA «Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrs» Narkoloģijas palīdzības dienesta vadītāja Dr. Astrīda Stirna uzsver: «Šis uzskats ir maldīgs, jo pat tad, ja alkohols asinīs ir mazāk par 0,5 promilēm, autovadītājam ir izmainīta uztvere ar palēninātu reakcijas ātrumu. Līdzīga ir situācija arī cilvēkam ar paģiru sindromu - jo ir uzmanības traucējumi, dažkārt psihiski traucējumi – bailes, trauksmes sajūta, kā arī galvassāpes, reiboņi, tāpat arī roku trīce, paaugstināts asinsspiediens, slikta dūša. Tāpēc aicinu izvērtēt ikvienu situāciju un nepārvērtēt savas spējas.»

Pētījums liecina, ka sabiedrības sociālā atbildība paaugstinās, tomēr 14% aptaujāto joprojām atzīst, ka pēdējā pusgada laikā ir vadījuši automobili pēc alkohola lietošanas. Tāpat 8% respondentu atzina, ka ir braukuši kā pasažieri automašīnā, kuras vadītājs ir bijis iedzēris. Tam, kāpēc respondenti ir ļāvuši iereibušam vadītājam sēsties pie stūres tika minētas dažādas atrunas, piemēram, ka neesot nozīmes mēģināt atturēt, ka tā ir katra paša atbildība vai arī, ka paziņas brauc droši arī iedzēruši. Pozitīvi, ka 65% aptaujāto apgalvo, ka ne tikai paši nevada automobili reibumā, bet arī cenšas atturēt no tā savus draugus un paziņas.

Interesanti, ka uz jautājumu par to, kur ir mazāk bīstami braukt reibumā, 12 % respondentu atbild, ka pa lauku ceļiem alkohola reibumā vadīt automobili ir mazāk bīstami. Vairums (85%) respondentu tomēr uzskata, ka visur bīstamība ir vienāda. Respondentu atbildes liecina, ka visticamāk iereibušus autovadītājus varēs sastapt uz lauku ceļiem. Tomēr jāatgādina, ka braucot alkohola reibumā nav nozīmes kur tiek braukts, jo iereibuša vadītāja uztveres traucējumi var būt par iemeslu satiksmes negadījumam jebkurā vietā.

Respondentiem tāpat tika jautāts, kas var mazināt alkohola reibumu. Vairums cilvēku uzskata, ka alkohola reibumu var mazināt ar dažādiem līdzekļiem. Cilvēki uzskata, ka reibumu var mazināt paēdot pirms alkohola lietošanas (30%), aktīvi kustoties (20%), dzerot daudz ūdens (18%), ejot pirtī (14%), paēdot arī pēc alkohola lietošanas (13%) vai pat dzerot kefīru (1%). Tikai nedaudz vairāk kā puse respondentu (56%) uzskata, ka reibumu nekas nevar mazināt, un ir jānogaida, kad tas izdalās no organisma. Eksperti iesaka - visdrošāk pie stūres ir sēsties 24 stundas pēc kārtīgas ballēšanās.

Atgādinām, ka Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) sadarbībā ar Satiksmes ministriju, Iekšlietu ministriju un Valsts policiju ir uzsākusi ceļu satiksmes drošības kampaņu «Izguli reibumu!», kuras mērķis ir samazināt iereibušu šoferu atrašanos pie stūres, kā arī šādos negadījumos ievainoto un bojāgājušo skaitu. Šogad īpašs uzsvars tiek veltīts nākamajam rītam pēc svinēšanas, jo autovadītāji mēdz savu veselības stāvokli novērtēt pārlieku optimistiski, uzskatot, ka ir spējīgi pilnvērtīgi vadīt transportlīdzekli.

Kampaņas ietvaros izveidotais informatīvais «Reibummetrs», kas palīdz noteikt aptuvenu laiku, cik ilgi nedrīkst vadīt transportlīdzekli pēc konkrēta alkohola veida un daudzuma lietošanas, jau guvis lietotāju atsaucību. «Reibummetrs» ir izvietots mājas lapā www.1188.lv/reibummetrs, taču šo informāciju iespējams uzzināt arī piezvanot «1188» un nosaucot prasītos parametrus.

Tāpat ir izveidota arī interaktīva sadaļa portālā «draugiem.lv», kur var spēlēt īpaši kampaņai radītu interaktīvu spēli «Izglāb līgotāju». Savukārt Rīgas centrā, Baumaņa skvērā, ir izvietots kampaņas vides objekts – gulta. Kampaņas organizatori aicina doties un parakstīties uz gultas ikvienu, kurš ir sociāli atbildīgs un gatavs publiski paust savu pārliecību pret auto vadīšanu reibumā līdz š.g. 27.jūnijam. Šogad kampaņā ir iesaistījušās arī 29 izklaides un atpūtas vietas, kurās tiks izvietoti spilveni ar kampaņas simboliku un aplīmēti spoguļi.

Arī šogad pirmsjāņu un Līgo svētku laikā uz ceļiem aktīvi darbosies Ceļu policija. Savukārt «Statoil» degvielas uzpildes stacijās pirmssvētku dienās tiks dalīts kampaņas suvenīrs – miega brilles, tādējādi stiprinot kampaņas ideju – izguli reibumu!

Satiksmes drošības kampaņa «Izguli reibumu!» tiek līdzfinansēta no OCTA līdzekļiem. Kampaņu atbalsta AAS «ERGO Latvija», uzziņu dienests «1188» un SIA «Latvija Statoil».

*Aptauja tika veikta «Market Data» interneta aptauju panelī Viedokli.lv, laika periodā no 02.06.2010. līdz 09.06.2010.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Komentētākie raksti

Satiksmes ierobežojumi

Vairāk

Valūtu kursi

23.11.2017
Ienākt apollo.lv