Vecākie akmeņi pasaulē atklāj dzīvības rašanās noslēpumu

Apollo
44 komentāri

Jautājums, kad uz Zemes parādījās pirmās dzīvības pazīmes, joprojām pamatīgi nodarbina pētnieku prātus, tomēr jauns atklājums liecina, ka dzīvība uz Zemes parādījusies pirms četriem miljardiem gadu, īsi pēc Zemeslodes izveidošanās.

Jaunais pētījums, kas publicēts zinātniskajā žurnālā «Nature» liecina, ka Tokijas pētnieki atklājuši mikroorganismu pēdas akmeņos, kas atrasti Labradoras pussalā, Kanādā. Pētnieki skaidro, ka atrastās fosilijas pierāda to, ka dzīvība uz Zemes parādījusies vien dažus miljonus gadus pēc tam, kad izveidojusies zemeslode.

Noteikt brīdi, kad uz Zemes parādījusies pirmā dzīvība, nav viegli, jo pirmās dzīvības formas bija niecīgi vienšūņi, kas fosilijās nav saglabājušies. Tieši tāpēc pirmās dzīvo būtņu fosilijas nāk no paleozoja ēras, kad dzīvība bija jau sākusi attīstīties. Paleozoja ēra sākās tikai 500 miljonus gadus senā pagātnē, bet, kas notika pirms tam, bija miglā tīts.

Foto: Tsuyoshi Komiya

Tomēr, neskatoties uz to, ka vienšūņi nesaglabājas fosilijās, tas nenozīmē, ka tie nav atstājuši pēdas par savu eksistenci. Tokijas universitātes zinātnieki, ņemot vērā šo faktoru, izpētījuši akmeņus, kuros atklājuši grafīta pēdas, kas, visticamāk, radušās no četrus miljardus gadu seniem vienšūņiem.

Akmeņi, kuros atrastas grafīta pēdas, tika savākti Labradoras pussalā, Kanādā un ir vieni no vecākajiem akmeņiem pasaulē.

Šajos akmeņos atrastās pēdas, ir vecākās bioģenētiskā grafīta atliekas, kas jebkad atrastas. Tālāka to izpēte var sniegt nozīmīgu informāciju par to, kā un kad uz Zemes parādījusies pirmā dzīvība.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

17.12.2017
Ienākt apollo.lv