Vērtēs, vai valdība drīkst iejaukties neatkarīgo iestāžu budžeta veidošanā

Apollo
0 komentāru

Satversmes tiesa (ST) ierosinājusi lietu par neatkarīgo iestāžu budžeta veidošanās kārtības atbilstību Satversmei. ST vērtēs, vai valdība drīkst iejaukties Prezidenta kancelejas, tiesu, VK un Tiesībsarga budžeta veidošanā, portālu «Apollo» informēja ST.

Vērtēs, vai valdība drīkst iejaukties neatkarīgo iestāžu budžeta veidošanā

Foto: Lita Krone/LETA

Apstrīdētās normas nosaka, ka Valsts prezidenta kancelejas, Augstākās tiesas, Satversmes tiesas, Valsts kontroles un Tiesībsarga biroja budžeta pieprasījums līdz gadskārtējā budžeta likuma projekta iesniegšanai valdībā bez pieprasījuma iesniedzēja piekrišanas nav grozāms.

Pieteikumu tiesā iesniegusi Valsts kontroles padome, kas pieteikumā norāda, ka apstrīdētās normas nozīmējot to, ka Ministru kabinets var grozīt neatkarīgo institūciju budžeta pieprasījumus bez pieprasījuma iesniedzēju piekrišanas, kas savukārt apdraudot neatkarīgo institūciju finansiālo un funkcionālo neatkarību.

Padome uzskata, ka šāda kārtība neatbilst varas dalīšanas principam. Šo principu esot iespējams ievērot tikai tad, ja neatkarīgo institūciju budžeta pieprasījumu izvērtē likumdevējs (Saeima) un šajā izvērtēšanas procesā tiek nodrošināta visu Satversmē nostiprināto demokrātiskai valstij raksturīgo principu ievērošana.

Tādējādi Valsts kontroles padome lūdz atzīt apstrīdētās normas par neatbilstošām Satversmes 1.pantam (Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika), 83.pantam (Tiesneši ir neatkarīgi un vienīgi likumam padoti) un 87.pantam (Valsts kontrole ir neatkarīga koleģiāla iestāde).

Saeima ir uzaicināta līdz 2010.gada 18.martam iesniegt atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir 2010.gada 18.jūnijs.


Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

19.11.2017
Ienākt apollo.lv