VK: Aizsardzības ministrijai jāsakārto īpašumu apsaimniekošana

Apollo
0 komentāru

Aizsardzības ministrijai (AM) nepieciešams sakārtot tās lietojumā esošo nekustamo īpašumu apsaimniekošanas sistēmu, secinājusi Valsts kontrole (VK), veicot revīziju par AM valdījumā un lietojumā esošā nekustamā īpašuma uzskaites, pārvaldīšanas un izmantošanas lietderību.

AM nekustamā īpašuma apsaimniekošana ir decentralizēta. Ministrijas pakļautības iestādes un Nacionālo bruņoto spēku (NBS) struktūrvienības apsaimnieko nekustamos īpašumus savas prasmes ietvaros, kas palielina administrēšanas izdevumus, norāda kontroles institūcija.

Ministrijā nav izstrādāti normatīvie dokumenti, kas reglamentētu kārtību un noteiktu kritērijus ēku apsaimniekošanas izdevumu noteikšanai. Tāpēc nav iespējams sniegt atbildes par nekustamā īpašuma lietderīgu izmantošanu, ekonomiskumu un efektivitāti. AM nekustamā īpašuma uzskaites sistēma un datu bāze nav izmantojama efektīvai nekustamā īpašuma pārvaldei un apsaimniekošanai, uzskata VK.

Nekustamo īpašumu, kurus nav paredzēts izmantot valsts aizsardzības attīstības plānos, iznomāšana uz laiku, kas ir ilgāks par pieciem gadiem, ir vērtējama kā neefektīva un līdz ar to arī nelietderīga, jo tas nekalpo un nav arī paredzēts valsts militārās aizsardzības funkciju nodrošināšanai.

Ministrijas nekustamajos īpašumos telpas dažkārt tiek iznomātas par salīdzinoši zemām cenām, salīdzinot ar telpu nomas maksām brīvajā tirgū, uzsver VK. Galvenais iemesls tam ir nomas maksas aprēķināšana, izmantojot minimālās nomas maksas aprēķināšanas metodiku. Līdz ar to telpu izmantošanas līgumi ne vienmēr tiek noslēgti valstij visizdevīgākajā veidā par iespējami augstāko cenu.

Nekustamā īpašuma uzturēšanai, apsaimniekošanai un rekonstrukcijai nepieciešamo līdzekļu trūkuma dēļ nereti rodas situācijas, ka nauda tiek piešķirta pēc avārijas situācijas izveidošanās. Ik gadu, nepietiekami ieguldot līdzekļus nekustamajā īpašumā, tā vērtība krītas, kas izraisa vēl lielāku finanšu līdzekļu pieprasījumu.

VK iesaka AM izveidot nekustamā īpašuma uzskaites datu bāzi, kas saistīta ar grāmatvedības sistēmām, par pamatu ņemot Valsts nekustamā īpašuma aģentūras izstrādāto un aprobēto datu bāzi.

Ministrijas Infrastruktūras padomei lietderīgi būtu izvērtēt nelegālās celtniecības objektu tālāko apsaimniekošanu atbilstīgi NBS vajadzībām un lemt, vai tos legalizēt, renovēt, pārbūvēt vai nojaukt.

AM nepieciešams izstrādāt reglamentu, kas noteiktu kārtību un kritērijus nekustamā īpašuma pārvaldīšanai un apsaimniekošanai. Iznomājot telpas juridiskām un fiziskām personām, VK iesaka par kritēriju nomas maksas noteikšanā izmantot vietējā tirgus cenu, ko var noteikt, piemērojot cenu aptauju vai arī izmantojot licencēta vērtētāja atzinumu. Piemērojot minimālo nomas maksu, ja nav zināma ēkas tirgus vai atjaunošanas vērtība, būtu ieteicama tās kadastrālās vērtības palielināšana.

Brīvos nekustamos īpašumus, ko ministrija pašlaik neizmanto valsts militārās aizsardzības funkciju nodrošināšanai, VK iesaka iznomāt uz trim līdz pieciem gadiem, bet īpašumus, kurus nav paredzēts izmantot valsts aizsardzības ilgtermiņa attīstības plānos, jānodod Finanšu ministrijas vai pašvaldību valdījumā.

VK arī iesaka palielināt finansējumu ministrijas budžeta ietvaros nelikumīgās celtniecības objektu legalizācijai un ierakstīšanai Zemesgrāmatā, potenciāli piesārņoto teritoriju izpētes darbiem un sanācijai.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

18.10.2017
Ienākt apollo.lv