Zemes lietas parāda «Jaunā laika» dubultmorāli

Apollo
0 komentāru

Partijas «Jaunais laiks» (JL) vadības attieksme pret pašvaldības zemes iznomāšanas lietām divos Rīgas rajona kaimiņu pagastos — Garkalnē un Inčukalnā — parāda dubultmorāli. Proti, kur zeme nav tikusi «jaunlaicēniem», tiek celts skandāls un tīrītas partijas rindas; turpretī, kur zemi dabūjuši savējie, JL vadība izliekas nemanām pat smagus interešu konfliktus.

Zemes lietas parāda «Jaunā laika» dubultmorāli

Foto: AFI

Garkalnes pagasta padomes priekšsēdētāja Aelita Veipa tika izslēgta no partijas, jo bija pildījusi pagasta padomes lēmumu, nevis «Jaunā laika» vadības norādes likt dažādus šķēršļus pašvaldības zemes iznomāšanai.

Pati A. Veipa pamatoti uzskata — represijas pret viņu veiktas tāpēc, ka attiecīgais zemes gabals nav ticis firmai, ar kuru saistīts cits JL biedrs.

Turpretī nekādu JL reakciju nav izsaukusi zemes iznomāšanas lieta Inčukalna pagastā, lai gan tajā ir ne tikai amatpersonu smags interešu konflikts, ko atzinis pat Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), bet arī pašvaldības interešu neievērošana. Šīs lietas apstākļi ļauj secināt, ka Inčukalna gadījumu JL vadība ignorē tāpēc, ka tur zemi dabūja JL pārstāvim piederoša firma. Nav šaubu, ka JL vadība ir pietiekami labi informēta par abiem minētajiem zemes iznomāšanas gadījumiem, jo JL ģenerālsekretārs Edgars Jaunups ir partijas Inčukalna šūniņas koordinators, savukārt Garkalnes lietā viņš personīgi devis detalizētus norādījumus, kādas izmaiņas jāveic zemes nomas līgumā ar investoriem. Pēc A. Veipas stāstītā, pērn, kad pagasts rīkojis izsoli uz nomas tiesībām 4 ha zemes, kas pieder pagastam izcilā vietā pie Rīgas apvedceļa, nekas nav liecinājis, ka izvērsīsies tik milzīgs skandāls.

Pagasta padome vēlējusies, lai nākamais nomnieks zemi izmanto aktīvās atpūtas infrastruktūras izveidei. Tas bijis viens no izsoles nosacījumiem. Pieteikušies divi pretendenti — SIA «Jāņparks» un JL atbalstītājam Guntaram Knikstam piederošā SIA «BaltrealInvest».

Pretendentu uzklausīšanā noskaidrojies, ka «Jāņparks» atbilstoši pagasta noteiktajam zemes izmantošanas mērķim vēlas būvēt nacionāla mēroga sporta sacensībām atbilstošu sporta kompleksu basketbola, volejbola, florbola sacensībām, peldbaseinu, futbola un minigolfa laukumus. Savukārt «BaltrealInvest» piedāvājis uzbūvēt slēgto pludmales volejbola arēnu, kādas Latvijā līdz šim nekur nav. Pirmais pretendents tālākās vērtēšanas gaitā pagasta deputātiem uzrādījis detalizēti izstrādātu biznesa plānu un skices, bet otrais vien nesis «no interneta izkopētas lapas ar attēliem, kāda izskatās slēgtā pludmales volejbola arēna», stāstīja A. Veipa. Tā kā pagasta deputāti pirmajā pretendentā saskatījuši reālu investoru, kura piedāvājums gan šķitis ticams, gan arī apmierinājis pagasta intereses, bet otrais pretendents tālāk par interneta izdrukām nebija ticis, balsojumā par tiesībām uz zemes nomu uzvarējis «Jāņparks».

JL direktīvas

Pēc šāda pagasta padomes lēmuma A. Veipu sākusi vajāt JL vadība. Viņa izsaukta uz JL partijas centrālo biroju Jēkaba kazarmās, ilgi pratināta par pretendentu izvēles detaļām. JL vadība uzstājusi, ka vajag labot zemes nomas līgumu, un par konsultantu šā dokumenta sagatavošanā nozīmēts E. Jaunups. A. Veipa partijas vadītāju nostādnei piekritusi. «Uz partijas valdi tiku saukta reizes trīs. Starplaikos ar elektroniskā pasta starpniecību saņēmu no Jaunupa norādījumus, kādi punkti līgumā labojami. Ieteikumus ņēmām vērā un tos iestrādājām līgumā,» stāstīja A. Veipa. Arī nomnieki JL nostādnēm piekrituši.

«Neatkarīgās» rīcībā nonāca arī elektroniskā sarakste starp A. Veipu un E. Jaunupu. Jāpiebilst, ka vēstules A. Veipai sūtījis nevis pats partijas ģenerālsekretārs, bet gan viņa palīdze Kristīna Lufta no JL biroja. Piemēram, šā gada 24. februāra vēstulē teikts: «Nosūtu Jums Edgara ieteiktos grozījumus līgumā. Pēc izlabošanas Jūs varētu atsūtīt gatavo līgumu vēlreiz, lai Edgars varētu vēlreiz pārlasīt.»

Lai arī visas E. Jaunupa ieteiktās izmaiņas iestrādātas līgumā ar «Jāņparku», pēc tā parakstīšanas JL paziņojis, ka A. Veipa tiek turēta aizdomās par prettiesisku rīcību, izslēgta no partijas, bet KNAB lūgts sākt pārbaudi.

«Ja jau ar partijas vadību sadarbojāmies, tad viņiem to vajadzēja novērtēt, nevis pēc tam mani apmelot un izslēgt no Jaunā laika. Arī pret Repši un Kariņa kungu ir kriminālprocess, un tad jau sanāk, ka arī viņi jāslēdz ārā no partijas. Viņi jau var regulēt mani par partejiskām lietām, bet ne jau tik dziļi iejaukties pagasta saimnieciskajos jautājumos. Es domāju, ka tas viss bija tikai iegansts, lai izrēķinātos ar mani par to, ka izsolē neuzvarēja «BaltrealInvest»,» rezumējot notikušo, sprieda A. Veipa.

Ģenerālsekretārs informēts

E. Jaunups notikušo skaidroja: «Veipas kundze melo! Jaunajam laikam nekad nav bijusi interese ne par kādu iespējamo nomnieku. Vienīgais, ko Jaunais laiks iebilda, tās ir metodes, ar kādām Veipas kundze organizēja pašvaldības īpašumu iznomāšanu, ka tas nebija atklāts konkurss vai izsole, bet metode, kā viens konkrēts pretendents tika pie šā zemes gabala, un viss. Mēs nekad ar Veipas kundzi neesam runājuši ne par kādiem konkrētiem vārdiem vai uzvārdiem. Tas «Jauno laiku» nekad nav interesējis.»

E. Jaunups arī atzina, ka ir informēts, lai arī ne pārāk detalizēti, par KNAB pārbaudi saistībā ar Inčukalna zemes iznomāšanu. «Es zinu to stāstu. Tāds gadījums bija, un tas nonāca līdz KNAB.» Viņš atzina arī to, ka personīgi pazīst Inčukalna zemes iznomāšanas lietas galveno varoni — šā pagasta padomes deputātu, JL Siguldas nodaļas biedru Aivaru Nalivaiko.

Divi gadījumi

Jāatgādina, ka Inčukalna pašvaldība iznomāja zemi A. Nalivaiko piederošai firmai. Tā kā lēmuma pieņemšanā piedalījās arī pats A. Nalivaiko, KNAB konstatēja nonākšanu interešu konfliktā un likuma pārkāpumu, tomēr lietu neierosināja.

Atšķirībā no Garkalnes, Inčukalnā par pašvaldības zemes nomas iespējām publiski paziņots netika. Atšķirībā no Garkalnes, kur uz iznomātās zemes tiek plānots sabiedrisks objekts — sporta komplekss —, Inčukalnā zeme iznomāta daudzdzīvokļu mājas celtniecībai, t. i., spekulācijām ar nekustamo īpašumu. Inčukalnā pašvaldība par iznomāto īpašumu saņem minimālo nomas maksu — mazāk par 100 latiem gadā; turpretī Garkalnes pagasts par zemes nomu gadā saņems ievērojamu summu — aptuveni 16 000 latu. Inčukalnā iznomātajam zemes gabalam ir visa infrastruktūra, turpretī Garkalnē uzņēmējiem būs milzu klapatas, lai sakārtotu infrastruktūras jautājumus.

Lai gan Inčukalna deputāta lēmumā nepārprotami saskatāma personiskā mantiskā ieinteresētība, bet Garkalnes pagasta padomes priekšsēdētājas lēmumos mantisko ieinteresētību ieraudzīt ir grūti, JL nosodījumu ir saņēmusi tieši viņa.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

22.10.2017
Ienākt apollo.lv