Zinātnieki atzinuši futbolu par slikti organizētu eksperimentu

Apollo
0 komentāru

Zinātnieki atzinuši futbola spēles par slikti organizētu eksperimentu, vēsta interneta vietne «arXiv.org».

Zinātnieki atzinuši futbolu par slikti organizētu eksperimentu

Foto: AP/Scanpix

Pētījumā zinātnieki izvērtēja maču starp komandām kā eksperimentu, lai salīdzinātu to spēles līmeni. Veicot apjomīgu darbu ar statistiku, zinātnieki vēlējās noteikt, cik labi eksperimentu sērija (futbola čempionāts) ir komplektēta, tas nozīmē, cik liela ir varbūtība, ka uzvar patiesi spēcīgākā komanda.

Šāda pieeja, protams, ir pretrunā ar tradicionālo, kurā par spēcīgāko tiek atzīta tā komanda, kas izcīnījusi uzvaru.

Galvenokārt zinātniekus interesēja fakts, kāpēc čempionātos rodas tā saucamais intransitīvais trijnieks. Trīs komandas - A, B un C - izveido šādu trijnieku, ja čempionāta laikā A komanda uzvar B, B komanda pārspēj C, bet C pieveic A komandu.

Ja futbola spēles rezultāts vienmēr atspoguļotu komandu relatīvo līmeni, tad šādi trijnieki neveidotos. Patiešām, ja A komanda ir labāka par B un B ir labāka par C, tad A komanda ir labāka par C. No otras puses, A zaudēja C, tātad tā ir sliktāka, līdz ar to šādi intransitīvie trijnieki nevar būt.

Realitātē viss izrādījās daudz sarežģītāk - intransitīvie trijnieki sastopami ļoti bieži. Piemēram, 2006. gada Pasaules kausa izcīņas laikā bija 355 līdzīgi trijnieki, kas veidoja apmēram 17% no visiem.

Salīdzinājumam, ja spēļu rezultāti tiktu noteikti nejauši, piemēram, metot monētu, tad intransitīvo trijnieku būtu daudz vairāk - 25%. Turklāt zinātniekiem izdevās noteikt, ka spēcīgākā komanda čempionātā uzvar tikai ar varbūtību 0,28.

Pēc zinātnieku vārdiem, lai labotu situāciju, nepieciešams atcelt spēles laika ierobežojumu - mačam jānotiek tik ilgi, kamēr gūto/zaudēto vārtu attiecība nepārsniegs noteiktu vērtību. Šajā lietā tomēr netiek ņemta vērā futbola skatāmība.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Valūtu kursi

23.11.2017
Ienākt apollo.lv