Zinātnieki ražos elektrību no cilvēku asarām

Apollo
34 komentāri

Skumsti, ka nosēdusies telefona baterija? Šeit var līdzēt kārtīgas asarainas vaimanas, jo īru zinātnieki atklājuši, kā ražot elektrību no cilvēku asarām.

Zinātnieki ražos elektrību no cilvēku asarām

Foto: Giacomo Carena, CC BY-ND 2.0

Eksperimentu laikā īru zinātnieki atklājuši, ka lizozīmu kristāli, kas atrodas asarās, siekalās, putnu olās un zīdītāju pienā, pakļauti lielam spiedienam, rada elektrisko strāvu.

Eksperti skaidro, ka līdzīgi lizozīmu kristāliem, arī kvarca kristāli, kad pakļauti spiedienam, var radīt elektrisko strāvu jeb pjezoelektrību, kas kvarcu padara par noderīgu materiālu dažādās tehnoloģijās, īpaši mobilajos telefonos, ultraskaņas ierīcēs un citos sensoros.

Foto: Applied Physics Letters

«Kamēr pjezoelektrība tiek plaši izmantota, elektrība, kas var tikt iegūta no proteīniem, vēl nav līdz galam izpētīta, tomēr ir zināms, ka lizozīmu kristāli var būt tikpat efektīvi kā kvarcs. Turklāt tie ir bioloģiski,» komentēja pētniece Eimija Steipltone.

Lizozīmu kristālu struktūra ir pirmā enzīmu un proteīnu struktūra, ko atklājuši zinātnieki. Jau kādu laiku tā tiek pētīta, bet jaunais pētījums ir pirmais, kas apraksta šo kristālu spēju ražot pjezoelektrību.

Zinātnieki ir pārliecināti, ka jaunais pētījums, kas publicēts zinātniskajā žurnālā «Applied Physics Letters», ir plats solis tuvāk pjezoelektrības ražošanai biomedicīniskos nolūkos.

«Šis atklājums ir ārkārtīgi nozīmīgs zinātnes laukā, kas aptver bioloģisko pjezoelektrību un tās īpašības. Man ir prieks, ka īru zinātnieki ir šo pētījumu priekšgalā,» piebilda institūta direktors Lūks van der Vīlens.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

23.11.2017
Ienākt apollo.lv