Vai nav pienācis laiks pateikt patiesību, Krūmanes kundze?

FOTO: Lita Krone/LETA

Atklāta vēstule Finanšu un kapitāla tirgus komisijas vadītājai
 
Līdz šim no jūsu publiskajiem izteikumiem un pusizteikumiem izriet, ka visās nelaimēs, kas mūsu valsti piemeklējušas saistībā ar «Parex» bankas krahu, vainojami visi citi, tikai ne jūs un jūsu pārstāvētā banku uzraugu struktūra.

Banka nonāca ārkārtīgi sliktā stāvoklī? Līdz šim no jūsu un jūsu padoto mutes nav izskanējis neviens vārds, kas liktu domāt, ka jūs kaut zināmā mērā jūtaties atbildīgi par notikušo.
Nav šaubu, ka Kargins ar Krasovicki nebija tie godīgākie cilvēki pasaulē. Bet par ko jums tika maksātas fantastiskās algas, ja jūs šādus cilvēkus un viņu darbības nespējāt uzraudzīt, kā jums to uzliek par pienākumu likums.

Tagad jūs apgalvojat, ka «par «Parex bankas» sliktajiem aktīviem riski būtu jāuzņemas ne tikai valstij, bet gan visiem akcionāriem, tostarp kritiski izskatot apliecinājumus par bankas finansiālo stāvokli, ko sniedza bijušie akcionāri un bankas vadība».

Bet kur tad jūs bijāt iepriekš, ja šo aktīvu veidošanos neuzmanījāt? Jūsu vadītajai struktūrai bija visplašākās tiesības banku darbību uzraudzīt.

Vēl vairāk: kāpēc ar jums saistīta taisnošanās, ka bankas krahā vainojama noguldītāju panika, kaut jaunajā grāmatā «Parex krahs» skaidri parādīts, cik pārgalvīgi un dumji bija izvietota bankas nauda? Kāpēc jūs, vienkārši sakot, šādu izvietošanu atļāvāt un nepietiekami kontrolējāt?

Jūs un jūsu padotie esat apgalvojuši, ka likums jums nemaz neļāva aizliegt bankai ņemt fantastisku apmēru sindicētos kredītus. Bet vai jūs to vispār mēģinājāt?

No bankas aizplūda nauda? Tur, kā var saprast no jūsu līdzšinējiem paskaidrojumiem, vainojams esot Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs. Protams, arī viņš tāpat kā valdība – bet vai jūs kategoriski iestājāties, ka šādi ierobežojumi naudas aizplūšanai būtu uzliekami?
Un pāri visam – tas, par ko pirmoreiz izlasāms jau pieminētajā «Parex kraha» grāmatā. Kā jūsu banku uzraugu iestāde tik vienkārši atļāva Karginam un Krasovickim neuzrādīt reālos zaudējumus, banka cieta jau sen pirms visām panikām un krahiem? Vai tā tiešām bija tikai uz pretlikumības robežas balansējoša labsirdība – vai tomēr kas cits?

Būtu reiz pienācis laiks atklātībai un patiesībai. Vai no jums tās sagaidīsim? Jeb vai jāgaida, kad savu vārdu teiks Maizīša kungs?

    Lasītākais šobrīd

    Uz augšu