ZZS pārstāvji prezidenta amatam izvirza Bērziņu

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Pēc šodien notikušās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) kopīgās valdes un frakcijas sēdes atsevišķi ZZS Saeimas frakcijas deputāti nolēmuši Valsts prezidenta amatam virzīt eksbaņķieri Saeimas deputātu Andri Bērziņu (ZZS).

Lai gan ZZS kā frakcija savu kandidātu augstajam amatam nevirzīšot, to nolēmuši darīt atsevišķi ZZS deputāti. Bērziņu izvirzījuši pieci no ZZS Saeimas deputātiem Jānis Vucāns, Iveta Grigule, Aivars Dronka, Kārlis Seržants un Staņislavs Šķesters.

Bērziņš pēc sēdes žurnālistiem pastāstīja, ka ar «Saskaņas centra» (SC) frakcijas vadītāju Jāni Urbanoviču viņam ir bijusi tikai īsa saruna. Ar Visu SC frakciju Bērziņš tiksies trešdien, 25.maijā, plkst.14.

Bērziņš arī apgalvoja, ka gadījumā, ja viņš tiks ievēlēts par Valsts prezidentu, straujas pārmaiņas koalīcijā nenotiks, jo tās kodols esot no «iespējamiem labākais patlaban». Tomēr Bērziņš pieļāva, ka koalīcija varētu tikt paplašināta. Konkrēti viņš minēja frakciju «Visu Latvijai - «Tēvzemei un brīvībai»/LNNK».

Bērziņš, kurš Saeimā vada Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisiju, piebilda, ka «visās frakcijās ir stipri cilvēki».

ZZS frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis aģentūrai LETA jau iepriekš atzina, ka ZZS frakcijā nav vienprātīga atbalsta Valda Zatlera pārvēlēšanai Valsts prezidenta amatā, tāpēc frakcijai prezidenta vēlēšanās būs brīvais balsojums. Šodien Brigmanis sacīja, ka nav skaitījis, cik balsu varētu iegūt Bērziņš Valsts prezidenta vēlēšanās, un vēlreiz apliecināja, ka viņš pats, kā solījis, balsos par Zatleru.

Arī Brigmanis pauda viedokli, ka premjeram Valdim Dombrovskim (V) jāturpina strādāt un ka Valsts prezidenta vēlēšanām nav jāšūpo valdība. Savukārt deputāte Grigule pauda pārliecību, ka Valsts prezidents tiks ievēlēts jau pirmajā balsošanas kārtā.

Arī frakcijas «Par labu Latviju» priekšsēdētājs Māris Kučinskis, atbildot uz žurnālistu jautājumiem, pauda pārliecību ka Valsts prezidents tiks ievēlēts jau balsošanas pirmajā kārtā. Runājot par Bērziņu, Kučinskis uzsvēra, ka «viņš ir cīnītājs, bet baidos, ka viņa kandidatūra ir izvirzīta par vēlu».

Pēc Kučinska teiktā, «Bērziņš ir zinošs, varētu būt labs premjers, bet prezidenta amatā viņam būs garlaicīgi».

Lai gan «Latvijai un Ventspilij» priekšsēdētājs un Ventspils mērs Aivars Lembergs piektdien pēc partijas sanāksmes gan apgalvoja, ka «Latvijai un Ventspilij» pagaidām nedodot priekšroku nevienam no iespējamajiem Valsts prezidenta amata kandidātiem.

«Mēs apmainījāmies ar domām par iespējamo jauno situāciju, ka varētu būt divi kandidāti. Katrs izteica savu viedokli, kāda ir attieksme pret vienu un pret otru kandidātu. Mūsu pozīcija ir tāda - ļoti pozitīvi vērtējam, ka varētu būt divi kandidāti vai pat vairāki. Taču pašlaik mēs nedodam priekšroku nevienam no iespējamiem kandidātiem,» izteicās Lembergs.

Taču šodien Lembergs, kurš arī piedalījās frakcijas un valdes sēdē, atbildot uz aģentūras LETA jautājumu, uzsvēra, ka «viss būs labi, Bērziņš kā prezidents būs ieguvums Latvijas tautsaimniecības attīstībai».

Bērziņš iepriekš runājis par iespējamo atbalstu viņa kandidatūrai ar vairāku frakciju deputātiem, bet rezultātus esot grūti prognozēt. «Biznesā es uzreiz varētu prognozēt savas izredzes, bet politiķiem vārdi, domas un rīcība ir trīs dažādas lietas,» teica Bērziņš.

Politiķis pats veic aktīvas sarunas ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkā, piemēram, ar «Vienotības» politiķiem tiekot runāts individuāli, bet par «Saskaņas centra» atbalstu esot runāts ar Urbanoviču. Lai spētu pierādīt savu apņemšanos nemainīgumu, daži politiskie spēki gan jau esot iepirkuši vienādas krāsas pildspalvas.

Bērziņš piebilda, ka kandidēt Valsts prezidenta amatam viņam «nav maizes lieta». Jau pirms četriem gadiem ZZS vēlējusies viņu izvirzīt Valsts prezidenta amatam, bet sarunu rezultātā priekšroka toreiz tikusi dota ķirurgam Zatleram. Bērziņš ir pārliecināts, ka, liekot lietā savu bagāto finansista un tautsaimnieka pieredzi, viņš varētu daudz dot Latvijas ekonomikas izaugsmei.

Saeimas kuluāros tiek spriests, ka pirmajā vēlēšanu kārtā nākamais prezidents tomēr varētu netikt ievēlēts. Šādā gadījumā tiek pieļauts, ka Zatlers atteiktos piedalīties otrajā kārtā, un tad «visi draudzīgi» nobalsotu par Bērziņu.

Bērziņš ir turīgs vīrs. Stājoties Saeimas deputāta amatā, Bērziņš norādīja, ka aizdevumos izsniedzis ap 1 003 558 latiem. Tāpat Bērziņš deklarējis 32 zemesgabalus Kolkas, Glūdas, Drabešu, Nītaures, Variešu, Zaubes, Vecpiebalgas, Ļaudonas, Limbažu, Krimuldas, Līgatnes, Ķekavas pagastā, kā arī Amatas, Ādažu un Garkalnes novadā, kā arī trīs zemesgabalus ar ēkām Līgatnes, Drabešu un Nītaures pagastā, bet kā kopīpašums deklarēts zemesgabals un ēkas Kolkas pagastā. Deputāts deklarējis viņa īpašumā esošo dzīvokli Rīgā.

Viņam pieder viena kapitāla daļa zemnieku saimniecībā «Kājiņas» un 6460 latus vērtas kapitāla daļas SIA «Vaļņu nams 11».

Bērziņa īpašumā ir 20 000 eiro (14 056 latus), kā arī 307 365 eiro (216 016 latus) vērtas AS «SEB banka» obligācijas.

Viņam pieder 2007.gadā ražota «Mercedes Benz» markas automašīna, kā arī 1992.gadā un 2000.gadā ražoti traktori.

Stājoties deputāta amatā, iesniegtajā deklarācijā Bērziņš nav norādījis ne skaidras, ne bezskaidras naudas uzkrājumus, savukārt CVK iesniegtajā deklarācijā viņš bija norādījis, ka skaidrā naudā uzkrājis 2100 latus, bet «SEB bankā» uzkrāti 1,26 miljoni latu.

Uz augšu