Putina drauga, Krievijas bagātākā cilvēka ģimene nopērk māju Jūrmalā

Dalīties Dalīties E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

FOTO: Reuters/Scanpix

Lai noskaidrotu, kas ir nerezidenti, kuri iegādājušies īpašumus Latvijā un kādiem mērķiem, TV3 raidījums «Nekā personīga» un «Re:Baltica» veic pētījumu.

Kā vēsta raidījums, lielākais darījums Jūrmalā šogad noticis par 3,9 miljoniem eiro. Villu un zemi pašā jūras krastā nopirkusi Krievijas oligarha Ališera Usmanova ģimene – sieva Irina Usmanova un viņas dēls Antons. Ne Krievijas oligarhs, ne viņa ģimenes locekļi pagaidām nav prasījuši Latvijai termiņuzturēšanās atļaujas, tāpēc nevar zināt, vai viņus interesē Latvija kā mītnes zeme.

Krievijas miljardieris Usmanovs atklāti slavē Krievijas prezidenta Vladimira Putina režīmu un ir viens no Putina cilvēkiem. Uzticību Krievijas vadītājam viņš saglabājis arī pēc tam, kad Ukrainas militārā konflikta dēļ ieviestās sankcijas likušas ciest arī paša Usmanova biznesam.

Taškentas prokurora dēls, kurš bija spiests bēgt no tēva mājām smago kriminālapsūdzību izpiešanā dēļ, Krievijā guvis neticamu bagātību un atzinību. Viņš sēž ar Putinu pie viena galda, plānojot olimpiskās spēles Sočos un piedalās citu valstisku lēmumu pieņemšanā. Uzbeku izcelsmes miljardiera Usmanova īpašumā ir viss oligarham nepieciešamais komplekts un žurnāls «Forbes» viņu nosaucis par bagātāko cilvēku Krievijā. Viņam pieder metālapstrādes milzis «Metalloinvest», otrs lielākais mobilā telefona operators «MegaFon», izdevniecība «Kommersant».

Viņš kontrolē «Twitter», «Facebook» un kopš šīs nedēļas arī sociālo mediju «Vkontakte», ar 50 miljoniem lietotāju. Oligarhs, kuram pieder gigantiska māja Rubļovkā, prestižākajā vietā Maskavā, savu laiku dala starp Krievijas kapitāla pārvaldīšanu un Londonas rezidenci, kur viņam pieder Anglijas futbola klubs «Arsenal».

Ietekmīgajā amatā Kremļa kontrolētajā gāzes gigantā «Gazprom» Usmanovu iecēla pirms 14 gadiem. Tas ir laiks, kad Vladimirs Putins kļūst par Krievijas prezidentu, padarot «Gazprom» par vienu no savas politikas instrumentiem. Usmanovs vada meitas kompāniju «Gazprominvestholding» un analītiķi pieļauj, ka tieši «Gazprom» interesēs Usmanovs nopirka par neatkarīgu uzskatīto laikrakstu «Kommersant».

Usmanova lojalitāti Kremļa saimniekam apliecina tas, ka pēc referendumam Krimā Usmanovs no darba atlaida «Kommersant» top menedžerus, kuri bija pieļāvuši Putinam kritisku publikāciju. Usmanovs nosauca to par «sīko huligānismu» un devās runāt ar nepaklausīgajiem žurnālistiem, kuri atlaistos kolēģus centās aizstāvēt.

Vīra nauda un milzīgā ietekme ļauj Usmanova dzīvesbiedrei Irinai Viner-Usmanovai, mākslas vingrošanas trenerei, federācijas prezidentei Krievijā izpausties ar vērienu. Viņas dēls Antons, otrajā vārdā Natans, būvē mātes iecerētos sporta kompleksus, un par vīra naudu Usmanova vizina jaunos sportistus čarterreisos.

Arī Irina atklāti izrāda savas simpātijas Putinam. Viņa bija uzticības persona pēdējās Krievijas prezidenta vēlēšanās. Tas pretī ļāva saņemt, piemēram, Putina personīgo apsveikumu Irinai dzimšanas dienā, kas bija publicēts Kremļa mājas lapā internetā.

Tomēr Putina sāktais karš Ukrainā Krievijas miljardieriem nesis zaudējumus. Lai arī Usmanovs nav nevienā sankciju sarakstā, «Bloomberg» izrēķinājis, ka Usmanovs šogad zaudējis 2, 8 miljardus dolāru

Usmanovu ģimenes īpašumam Jūrmalā apkārt apjozts pamatīgs žogs, līdz jūrai šeit ir nepilni 100 metri. Remontdarbi, kas patlaban notiek, liecina, ka saimnieki vēl tikai plāno šeit ievākties.

Irinas Usmanovas un viņas dēla iegādāto Iespaidīgo ēku Kāpu ielā Jūrmalā no ielas puses aizsedz koki un nepievilcīgas koka palīgēkas. Tuvākie kaimiņi atceras, ka tās te vēl saglabājušās no padomju laikiem, kad rīkotas pionieru nometnes. Ēkas fasādi patlaban pārkrāso gaiši zilā krāsā .Filmēšanas dienā pagalmā apspriežas daudz cilvēku, kuri plāno tālākos teritorijas iekārtošanas darbus.

Zemes gabala un ēkas iepriekšējais īpašnieks ir uzņēmuma «Dzintars» prezidents Iļja Gerčikovs. Darījuma vērtība četras reizes pārsniedz īpašuma kadastrālo vērtību. Īpašums pārdots par 3, 9 miljoniem eiro.

Par izdevīgo darījumu ēkas iepriekšējais īpašnieks Iļja Gerčikovs nebija gatavs stāstīt. Savā atbildē bija lakonisks – personīgi Usmanovus nepazīstot un par viņu plāniem šeit Latvijā neko nezinot. Arī no tuvākajiem kaimiņiem reti kurš zināja, kam māja pieder.

Šī gada piecos mēnešos Jūrmalā ārvalstnieki iegādājušies 163 īpašumus. Tas nozīmē- vismaz vienu darījumu dienā. Kā rāda Krievijas multimediju holdinga «RKV» veikts apjomīgs pētījums, pretēji Putina aizliegumam valsts ierēdņiem iegādāties īpašumus ārzemēs, darījumi joprojām notiek, taču reģistrē tos ne vairs uz valsts amatpersonu pašu , bet uz sievas vārda. Pētījums rāda ,ka Latvija ir iekārota vieta, kur Krievijas amatpersonas pērk dzīvokļus vai mājas. Populārāka - vēl ir tikai Bulgārija un Spānija.

Jūrmalas mērs Gatis Truksnis (ZZS) nav nobažījies par lielo nerezidentu skaitu Jūrmalā. Viņš ir apmierināts par jebkuru darījumu pilsētā, kas atdzīvina nekustamā īpašuma tirgu. Trukšņa rīcībā ir ziņas, ka Jūrmalā kopumā ārvalstnieku, kam pieder kūrortpilsētā īpašumu ir trīs tūkstoši, bet pamatiedzīvotāji 57 000.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V) stāsta, ka notikumu attīstība pēdējos mēnešos vairs neļauj droši justies nevienam Putinam pietuvinātam miljardierim. Vienu no ietekmīgākajiem Krievijas biznesmeņiem - Vladimiru Jevtušenkovs šonedēļ negaidīti apsūdzēja naudas atmazgāšanā , piemērojot viņam mājas arestu. Vasarā ietekmīgajā biznesa izdevumā «Forbes», Jevtušenko stāsta par saviem nākotnes biznesa plāniem , tostarp nenoliedz, ka gribētu iegādāties Latvijas telekomunikāciju uzņēmumu «Lattelecom». Tagad viņš kritis Kremļa nežēlastībā, rādot, cik neprognozējams ir biznesmeņa liktenis Krievijā.

Uz augšu