Merkele un Olands ierodas pie Porošenko ar jaunu miera plānu

Dalīties Dalīties E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

FOTO: TASS/Scanpix

Vācijas kanclere Angela Merkele un Francijas prezidents Fransuā Olands ceturtdien ieradās Kijevā un piedāvāja Ukrainas prezidentam Petro Porošenko jaunu miera plānu, kuru viņi pēc tam piedāvās Krievijai, īstenojot diplomātisku iniciatīvu ar mērķi izbeigt karadarbību Ukrainas austrumos.

Merkele un Olands, kuri piektdien tiksies ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, ieradās Ukrainas galvaspilsētā drīz pēc ASV valsts sekretāra Džona Kerija, kurš sacīja, ka Maskavai ir trumpji šī bruņotā konflikta izbeigšanai.

Jaunie centieni izbeigt 10 mēnešus notiekošo konfliktu notiek laikā, kad Vašingtona apsver ieroču nosūtīšanu Ukrainai tās cīņā pret prokrieviskajiem separātistiem pēc karadarbības pastiprināšanās pēdējo nedēļu laikā.

Separātistiem mēģinot iespiesties dziļāk Ukrainas valdības kontrolētajā teritorijā, jaunās bruņotās sadursmēs pēdējo 24 stundu laikā ir nogalināts vismaz 21 cilvēks.

Porošenko pēc tikšanās ar Merkeli un Olandu sacīja, ka šīs sarunas devušas «cerību uz pamieru», ceturtdienas vakarā paziņoja Ukrainas prezidenta kanceleja.

Kerijs apliecināja Vašingtonas atbalstu jaunākajai miera iniciatīvai, lai gan Ukrainas premjerministrs Arsenijs Jaceņuks pauda skepsi par to.

«Prezidents Putins var izdarīt izvēli, kas varētu izbeigt šo karu,» Kerijs sacīja pēc tikšanās ar Ukrainas līderiem, paužot atbalstu «noderīgajam» Francijas un Vācijas plānam, kas piektdien tiks piedāvāts Krievijas prezidentam.

«Ir vajadzīga tūlītēja apņemšanās jau tagad panākt reālu pamieru, kas būtu ne tikai papīrs ar vārdiem, bet kuram sekotu konkrētas darbības,» Kerijs paziņoja žurnālistiem.

Kerijs piebilda, ka ASV prezidents Baraks Obama «drīz» izlems, vai apbruņot Ukrainu, bet uzsvēra, ka viņš dod priekšroku diplomātiskam risinājumam.

«Mēs neesam ieinteresēti [Krievijas] pilnvaroto karā, mūsu mērķis ir mainīt Krievijas uzvedību, un mēs koordinācijā ar mūsu partneriem apsvērsim visus mums pieejamos variantus, kas palīdzēs mums sasniegt risinājumu sarunu ceļā,» sacīja Kerijs.

Krievija, kuru Rietumvalstis apsūdz separātistu atbalstīšanā, brīdināja, ka jebkāda ASV rīcība ieroču nosūtīšanai Ukrainai nodarīs «kolosālu kaitējumu» attiecībām.

Kerijs sestdien drošības konferencē Minhenē tiksies ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu, savukārt Obamam pirmdien būs «ļoti svarīga» tikšanās ar Merkeli Baltajā namā, sacīja Kerijs.

Jaunais miera plāns piedāvā separātistiem lielāku autonomiju Ukrainā, turklāt lielākā teritorijā, nekā paredz septembrī Minskā noslēgtā pamiera vienošanās, ziņoja Vācijas laikraksts «Sueddeutsche Zeitung».

Porošenko ir jāsaprot, ka šī ir viņa valsts pēdējā iespēja izvairīties no militāras sakāves un ekonomikas sabrukuma, savukārt Putins ir brīdināts par jaunām Eiropas Savienības (ES) sankcijām pret Krieviju, ziņoja «Sueddeutsche Zeitung», atsaucoties uz vārdos nenosauktiem avotiem.

Vācijas valdības preses sekretārs gan raksturoja šo laikraksta ziņu kā «neprecīzu».

Olands Parīzē pirms brauciena uz Kijevu sacīja, ka viņš kopā ar Merkeli ierosinās jaunu konflikta risinājumu, balstoties uz Ukrainas teritoriālo integritāti». Olands arī brīdināja, ka diplomātija «nevar turpināties nenoteiktu laiku».

Jaceņuks uzstāja, ka Maskavai ir jāievēro Minskas vienošanās. «Jauns darījums, neizpildot iepriekšējo, man šķiet lamatas,» Jaceņuks paziņoja žurnālistiem.

«Mēs aicinām Krieviju īstenot un izpildīt to, par ko tika panākta vienošanās, ko personīgi parakstīja prezidents Putins,» sacīja Jaceņuks.

Uz augšu