Dzīvā instalācija «nogalināt BUTŌ X» Rīgas mākslas telpā

Dalīties Dalīties E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

FOTO: Jānis Deinats

Izstāžu zālē «Rīgas mākslas telpa» laikā no 19. septembra līdz 18. oktobrim Intro zālē aplūkojama dzīvā instalācija «nogalināt BUTŌ X», portālam «Apollo» vēsta pasākuma organizatori.

Instalācijas centrālais tēls ir māksliniece Simona Orinska, kura pirms desmit gadiem aizsāka butō Latvijā. Simonas daiļrade jau sen pāraugusi butō kā šaura dejas virziena robežas – tas ir cilvēcisko sāpju, mīlestības un baudas ceļš, ķermeniski dziļi apzināts un piepildītas eksistenciāls stāvoklis.

Desmit gadi ir bijis vērtīgs posms gan personiskajai izaugsmei, gan starptautiskās pieredzes gūšanai: organizētas izrādes un meistarklases daudzās pasaules valstīs – Malaizijā, Taizemē, Vācijā, Krievijā, Armēnijā, Igaunijā u.c. Budismā saka: «Ja savā ceļā satiec Budu, nogalini to» - ar to saprotot atbrīvošanos no Ego. Dzīvā instalācija «nogalināt BUTŌ X» ir gan desmit gadu retrospekcija, gan iepriekšējā etapa izvērtēšana un metaforiska nogalināšana, tādējādi attīrot apziņas telpu jaunām radošām idejām.

Dzīvā instalācija iepazīstinās skatītāju ar 20. gadsimta spēcīgāko japāņu mākslas virzienu. Butō radās Japānā pagājušā gadsimta 50. un 60. gadu mijā – dumpīgā vērtību maiņas laikā un dažādu mākslas formu mijiedarbības rezultātā. Šo periodu Japānā raksturo reakcija pret ASV militāro un ekonomisko invāziju, atombumbu un kara sekām, kā arī Rietumeiropas kultūras ienākšana Japānā. Butō radās, dejotāju un mākslinieku Tacumi Hidžikatas un Kazuo Ono radošajā eksperimentā, apvienojot japānisko tradīciju ar Eiropas modernisma ietekmēm.

«nogalināt BUTŌ X» būs vizuāli efektīga dzīvā instalācija, kas uzrunās apmeklētāju caur visām piecām maņām. Tā būs Latvijas kultūras telpā vēl nepieredzēta instalācija, ko veidos mākslinieku Modra Tenisona, Raita Vulfa, Dzintara Krūmiņa, Jāņa Rēdliha un Ojāra Feldberga video projekcijas, Jāņa Deinata fotogrāfijas un dzīvā skulptūra, ko radīs «Ideagnosis» starpdisciplināro mākslu kompānija. Publikai tā būs iespēja nonākt īpaši veidotā vidē, kas caur gaismu, skaņu, kustību un smaržu aicinās uz atklāsmi sevī.

Uz augšu