Foto: Izlaiž Dārziņa «Melanholiskajam valsim» veltītu kolekcijas monētu

Dalīties Dalīties E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

FOTO: Publicitātes foto

Latvijas Banka otrdien, 6.oktobrī, izlaidīs piecu eiro sudraba kolekcijas monētu «Melanholiskais valsis».

Monēta ir veltījums ģeniālā komponista Emīla Dārziņa skaņdarbam «Melanholiskais valsis», kas ir viena no izcilākajām latviešu simfoniskās mūzikas kompozīcijām.

Monētas grafisko dizainu veidojis Ilmārs Blumbergs un ģipša modeli - Jānis Strupulis. Monēta kalta Nīderlandes kaltuvē «Koninklijke Nederlandse Munt», informē centrālā banka.

Monētas aversā redzama spoži uzmirdzējusi krītoša zvaigzne, gar monētas malu augšpusē lokveidā izkārtotas varavīksni simbolizējošas septiņas joslas. Savukārt monētas reversā izvietots uzraksts «Valse Mélancolique». Saskaņā ar monētas mākslinieka Blumberga ieceri krītošā zvaigzne attēlo Dārziņa pāragro un traģisko aiziešanu no dzīves, bet varavīksnes septiņi loki raisa sarunu ar Dievu caur mūziku.

Dārziņš (1875-1910) ir latviešu klasiskās mūzikas dvēsele. 34 pilni mūža gadi, viens ļoti talantīgs dēls, 17 kordziesmu, 19 solodziesmu (viena iznīcināta, viena pazudusi), četri skaņdarbi simfoniskajam orķestrim (trīs iznīcināti), divi nepabeigtas operas fragmenti, recenzijas, apraksti un mīklaina nāve uz dzelzceļa sliedēm. Līdzās vienkāršām, nepretenciozām kompozīcijām Dārziņa darbu sarakstā ir arī opusi, kam piemīt liels simbolisks spēks. Nozīmīgākais no tiem - «Melanholiskais valsis», kuru tikai brīnumainā kārtā izdevās izglābt no bojāejas.

Kolekcijas monēta «Melanholiskais valsis» ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā. Tomēr maz ticams, ka monēta reāli nonāks apgrozībā, jo pēc būtības tā ir mākslas darbs. Kolekcijas monētas ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas.

Monētas maksimālā tirāža - 5000 eksemplāru.

Monētu no 6.oktobra varēs iegādāties Latvijas Bankas kasēs Rīgā, K.Valdemāra ielā 1B, un Liepājā, Teātra ielā 3, kā arī tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās - numismātikas salonos, grāmatnīcās, suvenīru un juvelieru veikalos.

Monētas cena Latvijas Bankas kasēs - 39 eiro.

Vienlaikus ar monētas izlaišanu 6.oktobrī plkst.8.45 Latvijas Bankas telpās Rīgā, K.Valdemāra ielā 1B, notiks Emīla Dārziņa dziesmu minikoncerts Latvijas Bankas kora izpildījumā.

Kā ziņots, šogad Latvijas Bankas kolekcijas monētu programmā plānotas sešas monētas. Pie interesentiem jau nonākusi monēta «Ugunsdzēsībai Latvijā 150», Rīgas pils 500 gadu jubilejai, kā arī Rainim un Aspazijai veltītas monētas. Šogad plānots izdot arī kolekcijas monētu «Pasaku monēta I» un Vērdiņa 500 gadu jubilejai veltītu monētu.

Uz augšu