Nedēļa uz pamestas salas jeb Sagrautie sapņi par peļņu ārzemēs

Dalīties Dalīties E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

52 gadus vecā Andra (vārds ir mainīts) stāsts aizsākās 2013.gadā, kad pēc ilgstošas dažādu gadījuma darbu strādāšanas viņš vairs nespēja uzturēt savu ģimeni. Tā kā mazpilsētā stabilu un labi apmaksāta darba iespēju arvien nebija, viņš ļāvās pierunāties doties peļņā uz Zviedriju. Tiesa, cerētās peļņas vietā vīrietis iedzīvojās visai neapskaužamā situācijā.

Andri uzrunāja paziņa no tās pašas mazpilsētas un piedāvāja darbu celtniecībā Zviedrijā, netālu no Stokholmas. Kopā vēl ar sešiem paziņām vīrietis nolēma doties peļņā uz ārzemēm, jo mājās nodrošināt iztiku savai ģimenei vairs nebija iespējams. Lidmašīnas biļetes uz aizjūras kaimiņzemi tika apmaksātas.

Nonākuši Zviedrijā, vīrieši satika Kalli (vārds ir mainīts), kurš viņus laipni uzņēma un apgalvoja, ka darbs ir un būs, turklāt pat vairākos objektos. Pirmais darbs būšot pie viņa privātmājas celtniecības, bet pēc tam vēl dažādos objektos. Tiesa, algu viņš izmaksāšot pēc visu darbu pabeigšanas. Likme – 80 kronas (aptuveni 9 eiro) stundā. Darba līguma nebija, taču Kalle solīja, ka maksās par viņiem nodokļus. Vīrieši noticēja.

It kā dīvainību jau tā nebūtu gana, vīriešiem atņēma arī pases. It kā dokumentu nokārtošanai. Sākumā viņi tik tiešām strādāja pie Kalles privātmājas būvniecības, kam sekoja vēl trīs, četri objekti. Visi šie projekti notika pusgada garumā – no 2014.gada janvāra līdz jūlijam.

Vīriešiem bija nodrošināta ļoti pieticīga dzīvesvieta – visi gulēja kopā vienā vasaras mājiņā. Viņus apgādāja arīdzan ar pārtiku. Sākumā viss it kā gāja gludi. Vīrieši strādāja un bija priecīgi par to, ka pirms mājās braukšanas saņems visu naudu, ko aizvest savām ģimenēm. Taču tad viņus pārcēla uz nākamo objektu, kurš atradās uz vientuļas salas netālu no Stokholmas. Tur viņus uz nedēļu pameta bez pārtikas un jebkādas skaidrības par to, kas ar viņiem tālāk notiks. Lai nenomirtu badā, vīrieši ķēra zivis vietā, kur to nemaz nedrīkstēja darīt. Ja policija to būtu uzzinājusi, tad viņiem būtu bijuši jāmaksā brangi sodi.

Kad vīrieši saprata, ka tik tiešām ir pamesti vieni likteņa varā, viņi sazinājās ar vīrieti Latvijā, kurš šo darbu sarunāja. Izstāstīja savu bēdu stāstu - Kalle ir pazudis, nauda maksāta netiek, arī pārtiku neviens vairs nepiegādā. Viņi gribētu braukt atpakaļ uz Latviju, taču biļetēm naudas nav. Vīrietis Latvijā apsolīja sazināties ar Kalli un atrisināt situāciju.

Tā viņš arī izdarīja, taču izdevās atrisināt vien pusi no problēmas, proti, atgūt pases. Naudu par padarīto darbu viņi tā arī nesaņēma. Protams, ka arī nekādi nodokļi par viņiem maksāti netika. Jo kā gan tas vispār būtu iespējams bez legāla darba līguma? Biļetes atpakaļ uz mājām no saviem privātajiem līdzekļiem samaksāja jau iepriekšminētais «darba aģents» Latvijā.

Pēc atgriešanās vīriešiem, protams, bija grūti par to runāt. Viņiem bija kauns un pēc palīdzības nevērsās, pārdzīvoja emocionālu krīzi un viņiem bija grūti kādam uzticēties. Diezgan laimīgas sakritības pēc mazpilsētā, kur viņi mitinājās, notika sociālo darbinieku apmācības par cilvēktirdzniecību. Tā kā pilsētiņa ir maza, sociālais darbinieks uzzināja par šiem vīriešiem, un paziņoja biedrības «Patvērums «Drošā māja»» darbiniekiem. Viņi sazinājās ar šiem kungiem, un trīs no šīs grupas bija ar mieru atbraukt uz Rīgu un izstāstīt savu bēdīgo pieredzi. Pēc tam viņi piekrita arī iziet rehabilitāciju.

Tiesa, vienam no trim vīriešiem, kuri izgāja rehabilitāciju, stāsts ar to vēl nebeidzās. Viņš sāka strādāt «meža darbos». Šoreiz darba līgums bija noslēgts, taču tas nebija īsts darba līgums, drīzāk gan kaut kas vīzē «Tu, Jāni, nāc uz mežu un dabūsi zāģi, bet es nerakstu, cik es tev maksāšu, cik tev būs jāstrādā, no kāda laika līdz kādam laikam.» Tāpēc diemžēl beigās atkal viņš nonāca situācijā, kad alga par padarīto netika pilnībā izmaksāta.

Šobrīd vīrieši ir «atkopušies» no pārdzīvotā un atkal pārsvarā strādā gadījuma darbus. Viens pat ir nodibinājis savu privātuzņēmumu, savukārt vecākajam kungam – Andrim – ir iedota invaliditāte, jo darbs pie Kalles viņa veselībai izrādījās liktenīgs.

Anita Ūdre, «Patvērums «Drošā māja»» sociālā darbiniece

Šis ir diezgan tipisks «vīriešu gadījums». Tā kā nebija stabila darba, vien gadījuma piestrādāšana, bet ģimene ir jāuztur, tad arī notika tik akla un diezgan lētticīga uzticēšanās. Ja tev neveicas darba dzīvē un mājās sieva pārmet, tad tu jūties sagrauts un ķeries pie jebkura salmiņa. Galu galā – darbu taču piedāvāja labs paziņa, kurš deva garantijas, ka viss būs kārtībā, jo pazīstot Zviedrijas darba devēju Kalli.

Tagad, pēc rehabilitācijas iziešanas, šiem vīriešiem, protams, ir skaidrs, kādam ir jābūt darba līgumam un kur var iet un sūdzēties par negodīgu darba devēju. Mazpilsētās ļaudis ir diezgan bikli un priecājas, ka vispār ir darbs un var uzturēt ģimeni, tāpēc arī cieš klusu.

Galvenā atšķirība sieviešu un vīriešu rehabilitācijā pēc šādiem gadījumiem ir tāda, ka sievietes runā, stāsta un klausās, bet vīrieši par savām problēmām runāt negrib. Tas ir vīriešu pašlepnums, ko kultivē mūsu sabiedrība, radot stereotipus. Tu nedrīksti raudāt vai izrādīt savas emocijas, tev ir jāturās un jābūt stipram.

Kāpēc tā notiek? Nav viennozīmīgas atbildes uz šo jautājumu. Varētu domāt, ka mazizglītotība, taču visiem vīriešiem bija profesionālā izglītība, vienam pat augstākā. Šajā gadījumā tā vienkārši bija ķeršanās pie pēdējā salmiņa, izmisuma izraisīta lētticība un akla uzticēšanās.

šeit

HESTIA

diennakts Uzticības tālruni cilvēku tirdzniecības mazināšanai (+371) 28612120

    Uz augšu